Právě teď
14. května 2025
Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, od severu místy déšť nebo přeháňky, na výhodě četnější. Během dne proměnlivá oblačnost a ojediněle, na severovýchodě místy přeháňky. Na severovýchodě nad 1000 m, ráno nad 700 m sněžení. Mírný severozápadní až severní vítr.

Rozvodněné řeky pohltily Yellowstone, strhly silnice a dokonce i celý dům

15. 6. 2022 ǀ Poslední aktualizace 15. 6. 2022 22:47:44 ǀ Lukáš
Rozvodněné řeky pohltily Yellowstone, strhly silnice a dokonce i celý dům

Voda z tajícího sněhu přispěla spolu s neutuchajícím deštěm k rekordním vzestupům hladin řek, a to na severozápadě Spojených států amerických, přesněji v oblasti Yellowstonského národního parku. Srážkově bohaté období souviselo s takzvanou atmosférickou řekou, stručně řečeno s přílivem vlhka z Tichého oceánu (mezi polem nízkého tlaku vzduchu zpočátku mezi Japonskem a Aljaškou a polem vysokého tlaku vzduchu zpočátku mezi Filipínami a Kalifornií). Přestože už uběhly dva týdny léta, toho meteorologického, na vrcholcích hor ve Washingtonu stále leží až přes metr sněhu s tím, že sousední státy jsou na tom podobně (s půl metrem až metrem sněhu). Jeho kvalita je ale nevalná.

Co se počasí týče, Washington je takovým americkým Irskem/Skotskem. Červen ale patří k nejsušším měsícům, povětrnostní podmínky v uplynulých dnech tak byly velice atypické. Vlastně bořily rekordy. Například v Seattlu, nejlidnatějším městě amerického severozápadu, prožili nejdeštivější 9. červen za celou dobu pozorování (od 90. let 19. století). Ve washingtonském hlavním městě Olympii prožili jak nejdeštivější 9. červen, tak i nejdeštivější 10. červen, a to od 40. let 20. století. Letošní 10. červen byl tím nejdeštivějším také ve Vancouveru, v tomto případě od 50. let 19. století.

 

ATMOSFÉRICKÁ ŘEKA Z POHLEDU GOES-17 (9. 6. 2022) | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Řeka Columbia, která kromě Washingtonu protéká Oregonem (respektive je hranicí mezi Oregonem a Washingtonem) i kanadskou provincií Britská Kolumbie, o víkendu a v prvních dnech tohoto týdne ve Vancouveru dosáhla prvního až druhého stupně povodňové aktivity. Její hladina během noci na úterý 14. června dosáhla výšky 497 cm (před týdnem se pohybovala kolem 300 cm). Hladina řeky Naches ve středním Washingtonu se poblíž městečka Naches zvýšila na 534 cm, a sice v sobotu 11. června s tím, že rekord 698 cm ohrožen nebyl.

K dramatickému zvýšení hladiny došlo i na řekách protékajících Yellowstonským národním parkem a předevčírem, v pondělí 13. června, správci Yellowstonského národního parku informovali o uzavření všech pěti příjezdových cest s tím, že Yellowstonský národní park by měl zůstat „uzamčený“ ještě pár dnů. Řeka Yellowstone v komunitě Corwin Springs na jihu Montany, hned za hranicí Yellowstonského národního parku, dosáhla rekordní výšky, nejextrémnější od začátku měření – kolem 420 cm. Původní rekord byl z roku 1918 a činil 350 cm.

 

V Gardineru na jihu Montany v rozvodněné řece Yellowstone skončil celý dům:

 

Letecké záběry zničených silnic v Yellowstonském národním parku:

 

NEJEN TICHÁ VODA BŘEHY MELE… | ZDROJ: YELLOWSTONE NATIONAL PARK

 

NEJEN TICHÁ VODA BŘEHY MELE… | ZDROJ: YELLOWSTONE NATIONAL PARK

 

Blas, druhý hurikán druhé kategorie roku 2022?

Přesuňme se nyní z Yellowstonského národního parku do Střední Ameriky. Na družicových snímcích z pondělního dne bylo zřetelných hned několik tropických systémů. Jeden u pobřeží Panamy, druhý u pobřeží Hondurasu, Nikaraguy a Salvadoru a třetí, nejvýraznější, u pobřeží mexických států Guerrero a Oaxaca. Ten u Mexika už byl vyvinutou tropickou tlakovou níží, přesněji řečeno tropickou bouří, jíž meteorologické přisoudili jméno Blas. A data naznačovala, že se stane hurikánem, druhým v letošní sezóně v Tichém oceánu a druhým obecně (v Atlantiku prozatím ke vzniku hurikánu nedošlo, třebaže tropická bouře Alex dýchala Saffirově-Simpsonově stupnici na záda).

Dnes, ve středu 15. června, rychlost větru v tropické bouři Blas poprvé překročila hranici 119 km/h, a tak se stala hurikánem první kategorie. Ten během dne sílil, ve večerních hodinách středoevropského (letního) času v něm vítr vanul rychlostí až kolem 140 km/h (minutový průměr). Sílit by měl i nadále, resp. měl by se stát hurikánem druhé kategorie, a sice s větrem o rychlosti až kolem 160 km/h. Tak jako tak, pevninu Blas s největší pravděpodobností nezasáhne.

 

BLAS NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z PONDĚLNÍHO RÁNA | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

BLAS NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU ZE STŘEDEČNÍHO ODPOLEDNE | ZDROJ: RAMMB/CIRA