Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, od severu místy déšť nebo přeháňky, na výhodě četnější. Během dne proměnlivá oblačnost a ojediněle, na severovýchodě místy přeháňky. Na severovýchodě nad 1000 m, ráno nad 700 m sněžení. Mírný severozápadní až severní vítr.

Potopená loď i ničivá tornáda. Na Čínu udeřil první tajfun sezóny 2022

4. 7. 2022 ǀ Poslední aktualizace 4. 7. 2022 12:20:28 ǀ Lukáš
Potopená loď i ničivá tornáda. Na Čínu udeřil první tajfun sezóny 2022

Jeho oko dorazilo na pevninu v jižní části šestimilionové městské prefektury Mao-ming (茂名市), a to v sobotu 2. července okolo 15. hodiny (9. hodiny SELČ), kdy byl s větrem o rychlosti 120 až 130 km/h (minutový průměr) tajfunem první kategorie s tím, že v sobotních ranních hodinách produkoval vítr o síle až 140 km/h. Střet s jeho okem se stal osudným čínské strojírenské lodi Fujing 001 (福景001) se třemi desítkami lidí na palubě, která se rozlomila na dva kusy. V té době se nacházela na otevřeném Jihočínském moři, 300 km jihozápadně od Hongkongu. Několik členů posádky se podařilo zachránit a po ostatních bylo vyhlášeno pátrání. Loď měla čelit desetimetrovým vlnám a větru až přes 140 km/h. V pobřežních oblastech provincie Kuang-tung byly zaznamenány poryvy přes 150 km/h, na některých místech napáchaly škody vodní smrště a tornáda.

 

FUJING 001 PO STŘETU S TAJFUNEM | ZDROJ: NWEN.NET

 

FUJING 001 PO STŘETU S TAJFUNEM | ZDROJ: NWEN.NET

 

 

V sedmimilionové městské prefektuře Čan-ťiang, 70 km od místa, kam dorazilo oko, za 12 hodin, do neděle 3. července 14:00, napršelo 131 l vody na m², což představuje skoro dvě třetiny červencového dlouhodobého průměru. Ještě extrémnější dvanáctihodinový srážkový úhrn byl naměřen v milionové městské prefektuře San-ja na jižním pobřeží ostrova Chaj-nan, konkrétně 171 mm (od 5:00 do 17:00). Tamní letiště se ocitlo pod vodou. K vydatným srážkám se přidal také silný vítr, který měl v nárazech i okolo 80 km/h. V oblasti mezi městskými prefekturami Čan-ťiang a Mao-ming celkové srážkové úhrny překročily hranici 200 mm, respektive někde napršelo mezi 300 až 500 l vody na m². Tlaková níže, jež po tajfunu zbyla, přinese bouřky a s nimi spojené lijáky také do čínského vnitrozemí a později zřejmě i na Korejský poloostrov.

 

Zaplavené letiště ve městě San-ja:

 

Japonsko i Spojené státy postihla tropická bouře

Souběžně s tropickou cyklónou v Jihočínském moři vznikla tropická cyklóna ve Filipínském moři a dle očekávání byla slabší. V tajfun se nevyvinula, rychlost větru v blízkosti jejího středu totiž nepřekročila 90 km/h (v průměru za minutu). O víkendu přešla přes japonské souostroví Kjúšú, přesněji přes hlavní ostrovy prefektury Okinawa. V Naze, metropoli Okinawy, spadlo 61 mm srážek, třetina červencového dlouhodobého průměru. Podobné množství srážek bylo hlášeno i z dalších stanic.

Ani ze třetí tropické bouře letošní hurikánové sezóny v Atlantiku se nestal hurikán. Zformovala se na „špatném“ místě, mezi Floridou a Jižní a Severní Karolínou. Počasí na souši nijak zvlášť neovlivnila, po celou dobu své existence zůstala nad oceánem. V trochu jiné situaci jsou Mexičané. Podél mexického pobřeží postupuje hurikán jménem Bonnie. A ten má potenciál dosáhnout druhého stupně Saffirovy-Simpsonovy stupnice, nemluvě o tom, že v prvních červencových dnech úspěšně přešel přes Střední Ameriku (jeho cesta začala na letní slunovrat u západního pobřeží Afriky). Mexiko přímo nezasáhne, ale bouřková činnost s ním spojená ano.

 

BONNIE NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z NOCI NA 4. ČERVENCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

  • Agatha, Blas, Celia a Bonnie. Dosavadní čtyři pojmenované tropické tlakové níže sezóny 2022 v Tichém oceánu. Proč se ale čtvrtá nejmenuje Darby, nýbrž Bonnie? Kvůli pravidlu, se kterým v roce 2000 přišla Světová meteorologická organizace. Od té doby tropické tlakové níži, která přežije cestu přes Střední Ameriku, v tomto případě z Atlantiku do Pacifiku, zůstane původní jméno, v tomto případě Bonnie. Proto má sezóna 2022 v Tichém oceánu na kontě dvě bouře začínající na B. Od roku 2000 se toto stalo pouze dvakrát. Poprvé v roce 2016, když se hurikán Otto přes Kostariku a Nikaraguu přesunul do Pacifiku.

 

„PŘEBĚHLÍK“ OTTO Z POHLEDU DRUŽICE TERRA (24. LISTOPADU 2016) | ZDROJ: NASA

 

ÚVODNÍ FOTO: RAMMB/CIRA