Po extrémních deštích dorazily do Indie ničivé povodně

16. 10. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.10.2020 14:12
ǀ
Kamil Sojka

Podobně jako střední Evropu, také jižní část indického subkontinentu tento týden zachvátily intenzivní srážky. Akorát s tím rozdílem, že v Indii byly podstatně intenzivnější, resp. nebývalé i na tamní klimatické poměry. Extrémní množství srážek způsobilo problémy na mnoha místech, v několika indických státech, a to v podobě pustošivých záplav, které si kromě nemalých škod vyžádaly i oběti na životech.

Špatné počasí do druhé nejlidnatější země světa přinesla nezvykle hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu, která se o minulém víkendu vytvořila nad Bengálským zálivem. Postupně se prohlubovala, nicméně v tropickou bouři či cyklón, který byl v letošní sezoně v severním Indickém oceánu zatím jen jeden (a to hned supercyklón Amphan, který vznikl v polovině května právě nad vodami Bengálského zálivu), se neproměnila. Ani nemohla, poměrně brzy, v úterý 13. října, dosáhla pobřeží indického státu Andhrapradéš a poté zvolna pokračovala západním směrem.

 

SUPERCYKLÓN AMPHAN NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA Z 18. KVĚTNA | ZDROJ: NASA

 

CYKLÓNA NAD INDIÍ NA SNÍMKU Z DRUŽICE NOAA-20 ZE 14. ŘÍJNA | ZDROJ: NASA

 

  • V centru Hajdarábádu, hlavního a s přibližně 7 miliony obyvateli zároveň největšího města indického vnitrozemského státu Telangána, za 24 hodin, do 14. října 8:30, napršelo 192 litrů vody na metr čtvereční, na severozápadě Hajdarábádu dokonce 322 litrů. To je nejvíce za uplynulých více než 100 let. V poslední dekádě srpna 2000 v Hajdarábádu za 24 hodin napršelo 242 litrů vody na metr čtvereční.
  • Srážkové úhrny až v řádech stovek milimetrů byly naměřeny mimo jiné v sousední Maháráštře (asi 113 milionů obyvatel). Z některých okresů (Sólápurského a dalších) na jihu Maháráštry byly kvůli povodním evakuovány desetitisíce lidí.
  • Ve většině měst v Maháráštře se říjnový srážkový normál pohybuje pod 100 mm, letošní říjen tak mnohde skončí jako mimořádně nadprůměrný.
  • Přívaly dešťové vody neopomenuly ani mnohamilionovou Bombaj. Ve čtvrti Santacruz za 24 hodin, do 15. října 8:30, spadlo 87 mm, ve čtvrti Colaba ve stejném období spadlo 116 mm. Dlouhodobý průměr pro desátý měsíc se pohybuje mezi 80 až 90 mm.
  • Před 32 lety, 4. října 1988, v Bombaji zaznamenali čtyřiadvacetihodinový úhrn srážek 141 mm, což je absolutní rekord pro měsíc říjen.

 

CYKLÓNA, KTERÁ TENTO TÝDEN SUŽOVALA INDII, SE MOMENTÁLNĚ NACHÁZÍ NAD ARABSKÝM MOŘEM. PRAVDĚPODOBNOST, ŽE SE ZMĚNÍ NA CYKLÓN, JE PŘESTO MIZIVÁ | ZDROJ: NASA

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 30.7.2021

Británii sužuje vichřice, okrajově se dotkne Česka

ZE SVĚTA ǀ 29.7.2021

Rekordní teplo a tropická bouře postihly Japonsko

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY ǀ 28.7.2021

Díky studené frontě byly velké rozdíly v teplotách, i se tvořily silné bouřky

BOUŘKY,FOTOGRAFIE ǀ 27.7.2021

Bouřky, které řádily v minulých dnech, přinesly i kroupy o průměru 10 cm