Nová hrozba pro Karibik: Bouře Sam se změnila na hurikán, rychle zesiluje

24. 09. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.9.2021 16:14
ǀ
Kamil Sojka

Co do počtu pojmenovaných bouří je atlantická hurikánová sezóna 2021 nadprůměrná – s aktuálně osmnácti pojmenovanými bouřemi (průměrem, vycházejícím z let 1991 až 2020, je čtrnáct pojmenovaných bouří). Co se hurikánů neboli tropických cyklón doprovázených větrem o rychlosti alespoň 119 km/h (minutový průměr) týče, těch se během sezóny objeví v průměru sedm. Vše nasvědčuje tomu, že i v tomto ohledu bude tato atlantická hurikánová sezóna nadprůměrná, neboť ke Karibiku se momentálně přibližuje Sam, letošní sedmý hurikán.

 

ⓘ ESTHER (ZÁŘÍ 1961, PÁTÁ KATEGORIE) PŘEDSTAVUJE V METEOROLOGII URČITÝ MEZNÍK – JE TOTIŽ VŮBEC PRVNÍM HURIKÁNEM, KTERÝ BYL OBJEVEN/ZAZNAMENÁN Z VESMÍRU, RESP. POMOCÍ SATELITU | ZDROJ: NASA

 

Svou životní pouť Sam začal na stejném místě, na kterém ji začala Rose (též Peter, Larry, Julian, Kate a Grace), a to u západního pobřeží Afriky, nedaleko Kapverd. Afriku, ještě coby běžná oblast nízkého tlaku vzduchu, opustil v neděli 19. září a do čtvrtka 23. září, kdy byl poprvé klasifikován jako tropická bouře, urazil přibližně dva a půl tisíce kilometrů. To znamená, že se pohyboval průměrnou rychlostí necelých 30 km/h.

Rychlost větru v Samovi (minutový průměr):

  • 22. září: 55 km/h – tropická deprese
  • 23. září: 55 až 110 km/h – tropická deprese až tropická bouře
  • 24. září: 110 až 120 km/h – tropická bouře až hurikán první kategorie

 

TROPICKÁ BOUŘE SAM NA ZÁBĚRU ZE SATELITU NOAA-20 | ZDROJ: NASA

 

Poprvé se stal hurikánem okolo pátečního poledne, když ve stěně jeho oka vítr vanul rychlostí kolem 120 km/h. V tu chvíli byl pořád poměrně daleko od souše, konkrétně asi tisíc kilometrů severovýchodně od Francouzské Guyany a asi půldruhého tisíce kilometrů od karibských Malých Antil, ke kterým však směřuje.

Nynější předpovědi naznačují, že ještě do konce tohoto týdne se Sam změní na hurikán druhé nejvyšší čtvrté kategorie, a to díky větru o rychlosti až kolem 210 km/h (hurikán třetí kategorie je doprovázený větrem o rychlosti 178 až 208 km/h). Pevninu do neděle nezasáhne, nicméně v příštím týdnu by mohl přejít přes část Malých, případně i Velkých Antil.

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ HURIKÁNU SAM | ZDROJ: CIMSS

 

SKORO HURIKÁN SAM PŘI PÁTEČNÍM VÝCHODU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

ÚVODNÍ FOTO: NASA

Mohlo by Vás zajímat

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 27.10.2021

Libyjské město zasypaly obrovské kroupy

ZE SVĚTA ǀ 26.10.2021

Tlak vzduchu klesl nezvykle nízko, překonal i absolutní rekord

AKTUÁLNĚ ǀ 25.10.2021

Tlaková výše přinesla desetistupňové mrazy

ANALÝZA,BOUŘKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 25.10.2021

Souhrnná zpráva k červnovému tornádu na jižní Moravě