Nesat míří k Vietnamu. Na Tchaj-wanu má na svědomí extrémní srážky

18. 10. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.10.2022 22:03
ǀ
Lukáš

Na snímku z družice Himawari-8 vidíme tropickou cyklónu Nesat, jak vypadala dnes (18. října) krátce po východu slunce, kdy byla doprovázená větrem o rychlosti kolem 155 km/h, což znamená, že byla tajfunem druhé kategorie. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice pro klasifikaci síly hurikánů (tajfunů, cyklónů) poprvé dosáhla druhého stupně včera (17. října) odpoledne, kdy byla doprovázená větrem o rychlosti až kolem 165 km/h. Nad dnešním ránem spadla na první stupeň, jelikož rychlost větru blízko jejího středu klesla pod 154 km/h (dopoledne byla 150 km/h, večer 140 km/h). I v dalších dnech bude ztrácet na síle a někdy ve druhé polovině tohoto týdne zanikne nad Vietnamem až Thajskem.

 

ZDROJ: CIMSS

 

Vznikla v sobotu, respektive 15. října se změnila z tropické deprese na tropickou bouři. Ještě v neděli přímo ovlivňovala počasí na Filipínách, především na Babuyanských ostrovech, a už v pátek (14. října) začala trápit sousední Tchaj-wan. 16. října nad Jihočínským mořem přerostla v tajfun, do jehož oka by se vešla celá Praha. Na Batanských ostrovech, kousek na sever od Babuyanských ostrovů, za víkend napršelo okolo 85 litrů vody na metr čtvereční a průměrná rychlost větru se pohybovala až v rozmezí 80 až 90 km/h. V souvislosti s tajfunem Nesat se vítr zvedl mimo jiné v Hongkongu. V jeho okrajových částech měl v průměru až 60 km/h. 60 km/h měl i v centru, avšak v nárazech. Katastrofální nebyla ani srážková činnost. Příkladem na letišti spadlo ani ne 20 mm. Jinak tomu bylo s Tchaj-wanem.

 

ZDROJ: NASA

 

Přívaly vody v pravém slova smyslu

Tchaj-wan je sice dvakrát menší než Česko (s rozlohou bezmála 36 200 km²), ale členitost jeho terénu je mnohem větší. Vždyť Jü-šan, nejvyšší tchajwanská hora, je dvaapůlkrát vyšší než Sněžka. A proto je tento ostrov tak rozmanitý, přinejmenším co se srážkových úhrnů týče. Tropická cyklóna Nesat mohla za to, že poslední dny minulého týdne se nesly ve znamení velké oblačnosti přicházející od severu až severovýchodu. Na severu Tchaj-wanu, v distriktu Š’-lin, od pátku do neděle napršelo neuvěřitelných 1 818 litrů vody na metr čtvereční. Přitom v závětří hor v tomto distriktu, konkrétně na jižním okraji sousedního distriktu Pej-tchou, nenapršelo ani 100 litrů vody na metr čtvereční. Od dešťových kapek si na severu Tchaj-wanu neodpočinuli ani dnes a včera. Ostatně, za 48 hodin v distriktu Š’-lin napršelo 846 litrů vody na metr čtvereční, zatímco v Tchaj-peji jen okolo 10 litrů vody na metr čtvereční.

 

ZDROJ: CENTRAL WEATHER BUREAU

 

Krétu potkal podobný osud

Kam na dovolenou k moři? Častou odpovědí je Kréta. Největší řecký ostrov je „jistotou“ slunečného počasí, v letních měsících určitě. V hlavním městě Kréty od začátku května do konce září spadne 35 mm srážek (v dlouhodobém průměru), od června do srpna pak 5 mm. Na podzim a v zimě prší více, kvůli relativně častým tlakovým nížím a vpádům chladného kontinentálního vzduchu nad teplé moře (což vede k tvorbě oblačnosti a srážek). Přímému úderu tlakové níže na Krétě čelili i o víkendu. A byl opravdu drtivý. V Heraklionu za pouhých 6 hodin napršelo 142 litrů vody na metr čtvereční, podobně to vypadalo na řadě dalších míst. Výsledkem byly ničivé přívalové povodně.

 

 

ZDROJ: NASA

 

ÚVODNÍ FOTO: RAMMB/CIRA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě