Zažili někdy Novozélanďané supercyklón, respektive byl někdy na Novém Zélandu zaznamenán vítr o rychlosti 252 km/h nebo vyšší? Ano. Ale. Novozélanďany před cyklóny jako takovými chrání relativně studené vody Tichého oceánu. Avšak posttropické cyklóny (hluboké tlakové níže, pozůstatky cyklónů) na Novém Zélandu znají moc dobře. Při jedné takové posttropické cyklóně, která se Novým Zélandem prohnala v dubnu 1968 a která nesla jméno Giselle, byl v zálivu Oteranga (přibližně 10 km západně od Wellingtonu) v Cookově průlivu (mezi Jižním a Severním ostrovem) naměřen náraz větru 275 km/h. O oficiální novozélandský rekord se nicméně nejedná, a to kvůli stavu anemometru, který tuto hodnotu naměřil. K hodnotě 275 km/h kromě terénu napomohlo i to, že posttropická cyklóna Giselle se nad Novým Zélandem srazila se studenou frontou (přicházející od jihu).
GISELLE MÁ NA SVĚDOMÍ I JEDNO NÁMOŘNÍ NEŠTĚSTÍ – POTOPENÍ 149 METRŮ DLOUHÉ LODI TEV WAHINE (NA PALUBĚ BYLO PŘES 700 LIDÍ, 51 JICH TEN DEN ZAHYNULO) | ZDROJ: MICHAEL FIELD
V neděli (6. února) se nad tichomořský ostrovní stát Vanuatu od západu nasunul shluk převážně kupovité oblačnosti, který souvisel s mělkou tlakovou níží. V hlavním vanuatském městě Port Vila (cca 50 000 obyvatel) do půlnoci na pátek (11. února) spadlo kolem 225 mm srážek, to znamená většina únorového průměru (který se pohybuje kolem 270 mm). Za rok ve vanuatské metropoli spadne okolo 2 300 mm srážek neboli naprší okolo 2 300 litrů vody na metr čtvereční. Statisticky nejméně deštivými měsíci jsou červenec, srpen a září.
Ve středu (9. února), mezi Vanuatu a Novou Kaledonií, se z této tlakové níže vyvinula tropická bouře. Bylo jí přiřazeno jméno Dovi. Tlak vzduchu v jejím středu stále klesal, až se z ní ve čtvrtek (10. února) stal cyklón první kategorie. Hodinu před půlnocí na pátek (11. února) byl doprovázen větrem o síle až 140 km/h (v blízkosti oka). Během pátečního dne by měl produkovat vítr o síle až okolo 180 km/h, a tak být cyklónem druhé/třetí kategorie (z pohledu Saffirovy-Simpsonovy stupnice).
DOVI NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z PÁTEČNÍHO BRZKÉHO RÁNA | ZDROJ: CIMSS
PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ CYKLÓNU DOVI (PODLE AUSTRALSKÉ STUPNICE V CYKLÓNU TŘETÍ KATEGORIE FOUKÁ RYCHLOSTÍ AŽ 157 KM/H, V CYKLÓNU DRUHÉ KATEGORIE RYCHLOSTÍ AŽ 117 KM/H S TÍM, ŽE SE JEDNÁ O DESETIMINUTOVÝ, NIKOLI MINUTOVÝ, PRŮMĚR) | ZDROJ: BOM
V cestě stála Nová Kaledonie
Dovi je momentálně nad otevřeným oceánem, více než 1 500 km severně od Nového Zélandu, ke kterému směřuje (než dorazí k novozélandským břehům, s největší pravděpodobností se změní na posttropickou cyklónu). V průběhu čtvrtečního pozdního večera ale oko cyklónu první kategorie Dovi postihlo francouzskou Novou Kaledonii, přesněji prošlo mezi ostrovy Nová Kaledonie a Île-des-Pins.
DOVI NA RADAROVÉM SNÍMKU Z PÁTEČNÍCH 3:00 (SEČ+10) | ZDROJ: MÉTÉO-FRANCE
Stanice na západě ostrova Île-des-Pins ve 23 hodin naměřila náraz větru o rychlosti 155 km/h. V době od 17:00 do 2:00 spadlo 97 mm srážek, tedy skoro celý měsíční úhrn (kolem 110 mm). Hlavní město Nové Kaledonie Nouméa (zhruba 100 000 obyvatel) bylo od oka cyklónu první kategorie Dovi vzdáleno o něco více, a tak na tom bylo o něco lépe. V době od 21:00 do 2:00 desetiminutový průměr rychlosti větru na tamní stanici dosáhl 60 až 70 km/h, poryvy měly sílu i přes 100 km/h. I srážky byly slabší, od 17:00 do 2:00 spadlo jen okolo 15 mm (měsíční úhrn se pohybuje kolem 120 mm).
LIDÉ V PORT VILE NEODOLALI ROZBOUŘENÉMU TICHÉMU OCEÁNU | ZDROJ: @VANUATUN