Na Karibik udeřil zatím nejsilnější atlantický hurikán letošního roku

20. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 20.9.2022 14:02
ǀ
Lukáš

Ve dnech 5. až 13. září přes Atlantik (z Guinejského zálivu směrem ke Karibskému moři) postupovala oblast nízkého tlaku vzduchu. Zpočátku se nad Atlantikem spíše rozpadala, ale později lidově řečeno chytla druhý dech a čím víc se blížila ke karibským Malým Antilám, tím byla nápadnější a nápadnější, jak na družicových snímcích, tak na synoptických mapách. Z jejího úhlu pohledu ve středu 14. září ve večerních hodinách zesílila z tropické deprese na tropickou bouři, a proto se dočkala jména Fiona. Až o čtyři dny později, v neděli 18. září, dosáhla prvního stupně Saffirovy-Simpsonovy stupnice s tím, že hurikánem první kategorie byla do pondělního odpoledne. Poté se za relativně krátkou dobu změnila v první „major hurricane“ (hurikán třetí až páté kategorie) této sezóny v Atlantiku.

 

 

Přes Malé Antily přešla jako tropická bouře, lidé v Dominikánské republice a Portoriku však už takové štěstí neměli, protože čelili hurikánu první kategorie, ze kterého se u severního pobřeží Dominikánské republiky stal hurikán druhé kategorie. Na Guadeloupe v noci na 17. září zaznamenali nárazy větru o rychlosti 80 až 100 km/h, podobně jako na sousedních ostrovech. Portoriko na tom logicky bylo hůře. Fionino oko konkrétně zasáhlo jihozápadní část Portorika. Poblíž městečka La Parguera byl v šestnáct hodin zaznamenán náraz větru o rychlosti 158 km/h, ve východnějším městě Ponce až 166 km/h. Co se srážek týče, poblíž městečka La Parguera za 28 hodin napršelo 326 litrů vody na metr čtvereční, ale rozhodně nešlo o největší extrém. Asi 15 km severně od města Ponce za 24 hodin napršelo 703 litrů vody na metr čtvereční.

 

 

 

 

NEJHŮŘ DOPADLY VÝCHODNÍ BAHAMY, KTERÉ FIONA ZASÁHLA JAKO HURIKÁN TŘETÍ KATEGORIE… NAD OTEVŘENÝM ATLANTIKEM ZŘEJMĚ PŘEROSTE V HURIKÁN ČTVRTÉ KATEGORIE | ZDROJ: CIMSS

 

Nanmadol aneb Tvrdá rána pro Japonsko

V závěru minulého týdne k Japonsku, resp. k ostrovu Kjúšú, dorazilo oko tropické cyklóny Nanmadol, která nad Filipínským mořem sahala po pátém stupni Saffirovy-Simpsonovy stupnice, když v noci na sobotu 17. září generovala vítr o rychlosti až 250 km/h (minutový průměr). Do nedělního rána stihla zeslábnout na tajfun třetí kategorie (190 až 195 km/h) a do následujícího rána zeslábla na tropickou bouři. Avšak kvůli tomu, že od sobotního dopoledne byla nad souší. Stanice Japonské meteorologické agentury naměřily nárazy větru o rychlosti až přes 50 m/s neboli 180 km/h. Na ostrově Jakušima, cca 70 km jižně od Kjúšú, naměřily až 50,6 m/s čili 182 km/h. Na sousední Tanegašimě naměřily až 42,8 m/s, což je 154 km/h, a na jihu Kjúšú až 40,7 m/s, tedy 147 km/h.

 

DRUŽICOVÝ SNÍMEK TAJFUNU NANMADOL Z NEDĚLE 18. ZÁŘÍ | ZDROJ: NASA

 

ÚVODNÍ FOTO: NASA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě