Mráz a decimetry sněhu. Zima se začíná vkrádat do Spojených států

19. 10. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.10.2022 21:49
ǀ
Lukáš

Severoamerický kontinent je takový, že může mrznout a sněžit, samozřejmě v nížinách (polohách do 400 m n. m.), i v nízkých, například tuniských, eventuálně egyptských, zeměpisných šířkách. Podobně jako nyní, kdy až do Mexického zálivu pronikl chladný kontinentální vzduch z Kanady. Konkrétně mezi tlakovou níží se středem nad Velkými jezery a tlakovou výší přesouvající se z Manitoby do Texasu. Na Středozápadě teploty klesly i pod minus deset stupňů Celsia a v důsledku jezerního efektu napadlo až přes půl metru sněhu. Mráz však udeřil také v Oklahomě nebo Tennessee, tedy ve státech, které jsou od rovníku stejně tak daleko jako sever Maroka, Kréta či Kypr. Česko, nebo možná lépe řečeno velkou část Evropy, v dohledné době vpád zimy nečeká. Takový model GFS počítá s teplotně nadprůměrným počasím až do začátku listopadu…

Před necelými 13 lety, 12. února 2010, sníh napadl i ve floridském městečku Jay, které má ještě nižší zeměpisnou šířku než tuniská Džerba. Ve skutečnosti se nachází v severním Egyptě, mezi Alexandrií a Káhirou. Do zasněženého rána se místní probudili i 9. prosince 2017:

 

 

ZDROJ: JP ROBERTS

 

ZDROJ: JP ROBERTS

 

Noc na včerejšek (18. října) byla nejmrazivější za posledních 141 let. A sice v Huronu v Jižní Dakotě. Tamní synoptická meteorologická stanice kolem sedmé ranní naměřila -12,8 °C. Dosavadní rekord na 48. den meteorologického podzimu byl -9,4 °C z roku 1989. Říjnovým absolutním minimem je -21,1 °C a pochází z 29. října 1925. Huron má nadmořskou výšku 393 m n. m. (podle stanice). Pojďme dále na jih. Ve Springfieldu na jihozápadě Missouri (386 m n. m.), cca 800 km severně od Mexického zálivu, se včera ráno ochladilo na -5,6 °C. I v tomto případě šlo o rekordně nízkou teplotu. Původním rekordem, datujícím se na 18. října 1948, bylo -3,9 °C. Mimořádně chladná, nejchladnější za posledních 134 let, byla také noc na dnešek, kdy bylo překonáno -3,3 °C z 19. října 1917 (o 2,8 °C).

 

ZDROJ: METEOCIEL

 

Ať (ne)žije Hořejší jezero

V momentě, kdy se chladný a suchý kontinentální vzduch dostane nad relativně teplou vodní plochu (Velká jezera, Černé moře, Egejské moře, Japonské moře atd.), dochází k tvorbě sněhových vloček, a to v důsledku rychlého ochlazení teplého a vlhkého vzduchu stoupajícího z vodní plochy. Taková je ve zkratce podstata sněhového efektu vodních ploch. My v tomto ohledu máme smůlu, lidé, kteří žijí při jižním pobřeží Hořejšího jezera, to mají naopak. Severně od Montrealu ve Wisconsinu za den spadlo 25 cm sněhu, při teplotě od 4 do 0 °C, přímo v Montrealu spadlo 41 cm sněhu s tím, že později výška sněhové pokrývky pokořila hranici 60 cm. Bouřlivý přelom týdne má za sebou mimo jiné michiganské město Wakefield, kde spadlo 37 cm sněhu, většina při teplotě v rozmezí 2,5 až 0 °C. Souvislá sněhová pokrývka, o výšce převážně 5 až 25 cm, na severu Michiganu a Wisconsinu byla i nad dnešním ránem. V následujících dnech však roztaje, neboť se výrazně oteplí.

 

 

Vítr měl sílu vichřice

Michigan a Wisconsin navíc čelily silnému větru. Zejména pobřežní oblasti. Třeba v městečku Shelby byl zaznamenán náraz větru o rychlosti 68 km/h, podobně jako v severnějším Ludingtonu, ve kterém zaznamenali náraz větru o rychlosti 72 km/h, i u nedalekého majáku Big Sable Point, kde zaznamenali náraz větru o rychlosti 87 km/h. Ve městě South Haven na východním pobřeží Michiganského jezera měl vítr v nárazech skoro 100 km/h, respektive 98 km/h. Se silným větrem souvisely i vysoké vlny. Na Michiganském jezeře dosahovaly i pěti metrů, na Hořejším zrovna tak.

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě