Kanadu i Řecko postihla tropická vedra, teploty se vyšplhaly až na 39 stupňů

22. 09. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.9.2021 21:08
ǀ
Kamil Sojka

Je po létě. Již definitivně. Avšak zatímco v Česku byla poslední noc astronomického léta mrazivá (na několika stanicích v jihozápadních Čechách teplota klesla lehce pod nulu, na Rokytské slati až pod minus 1 stupeň Celsia), tak jak na východě Kanady, tak v Řecku se poslední dny astronomického léta nesly ve znamení tropických veder, která přepisovala teplotní rekordy. Astronomický podzim ale vezme za své a jeho první den (čtvrtek 23. září) bude v obou zemích teplotně podprůměrný.

 

ČESKO ČEKÁ OTEPLENÍ – O VÍKENDU ZŘEJMĚ PADNE HRANICE LETNÍCH 25 STUPŇŮ CELSIA

 

V pondělí a v úterý se nad centrální části Spojených států amerických a Kanady, resp. v oblasti mezi Texasem a Manitobou, nacházela rozsáhlá tlaková níže (ve skutečnosti dvě tlakové níže). Naopak nad americkým východním pobřežím byla tlaková výše. Rozprostírala se od Floridy až po Labradorské moře (část Atlantického oceánu mezi Kanadou a Grónskem). V důsledku toho až do Nunavutu, největšího a nejsevernějšího kanadského teritoria, od jihozápadu proudil teplý vzduch, původem až z Mexického zálivu.

 

ROVNICE, ŽE TLAKOVÁ VÝŠE = MODRÁ OBLOHA, BYLA PLATNÁ, PŘINEJMENŠÍM V NEDĚLI RÁNO U VELKÝCH JEZER I V JEJICH OKOLÍ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

VE STŘEDU V RANNÍCH/DOPOLEDNÍCH HODINÁCH VÝŠE ZMÍNĚNÁ ROVNICE PLATILA NA VĚTŠINĚ ÚZEMÍ SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

V Londýně (mezi Detroitem a Torontem) bylo naměřeno denní maximum 25,7 stupně Celsia, a to okolo pondělní čtrnácté hodiny. O rekord v tomto případě nešlo. 20. září 2017 Londýn (letiště) hlásil rovných 29 stupňů Celsia a 20. září 1940 až 29,4 stupně Celsia. Do Toronta první den tohoto týdne přinesl nanejvýše 23,3 stupně Celsia, úterní den už ale letní byl, a to s maximem 25,3 stupně Celsia. Nicméně k pokoření rekordu z roku 2018 to nestačilo. Jeho hodnota je totiž 32,2 stupně Celsia.

Moosonee je malé, asi půldruhého tisíce obyvatel čítající městečko na severu Ontaria. Díky řece Moose má přímý přístup k oceánu, lépe řečeno k Hudsonovu zálivu. Leží na 51° s. š., o něco severněji než Šluknov. Ale ve Šluknově v pondělí naměřili maximálně 12,5 stupně Celsia, kdežto v Moosonee přesně 30 stupňů Celsia, v rámci 20. září nejvíce za celou dobu měření, tj. od roku 1933.

 

 

Horká tečka za létem

Velmi teplý (a suchý) vzduch proudící z Afriky anebo z Blízkého východu v kombinaci se členitým terénem (a slunečním zářením) dokáže vyhnat teploty pořádně vysoko. Řekové se o tom během letošního léta, meteorologického i astronomického, přesvědčili mnohokrát. Hlavně v úterý 3. srpna, kdy zaznamenali až 47,1 stupně Celsia. Ale horké byly také uplynulé dny, v průběhu kterých rtuť teploměru překročila 39 stupňů Celsia.

V pátek 17. září teploměry ukázaly až 37,1 stupně Celsia, a to v Makrakomi.

V neděli 19. září teploměry ukázaly až 37,8 stupně Celsia, a to ve Spartě.

V úterý 21. září teploměry ukázaly až 38,4 stupně Celsia, a to v obci Plora na jihu Kréty.

V sobotu 18. září teploměry ukázaly až 38,7 stupně Celsia, a to ve Spartě.

V pondělí 20. září teploměry ukázaly až 39,2 stupně Celsia, a to v Soudě.

 

ZVLÁŠTĚ NA SEVERU ŘECKA BYLA STŘEDA POMĚRNĚ CHLADNÁ A V POLEDNE BYL ROZDÍL TEPLOT MEZI SEVEREM A JIHEM ŘECKA I PŘES 20 STUPŇŮ CELSIA (VČETNĚ HOR)

Mohlo by Vás zajímat

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 27.10.2021

Libyjské město zasypaly obrovské kroupy

ZE SVĚTA ǀ 26.10.2021

Tlak vzduchu klesl nezvykle nízko, překonal i absolutní rekord

AKTUÁLNĚ ǀ 25.10.2021

Tlaková výše přinesla desetistupňové mrazy

ANALÝZA,BOUŘKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 25.10.2021

Souhrnná zpráva k červnovému tornádu na jižní Moravě