K Mexiku míří hurikán Pamela, na USA se žene sněhová bouře

13. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.10.2021 01:43
ǀ
Kamil Sojka

Na Zemi není jediného dne bez rozmarů počasí. Nedávno se o tom přesvědčily některé alpské země, neboť byly zasaženy extrémními srážkami a v konečném důsledku ničivými povodněmi. Podobný scénář se zanedlouho odehraje jak na jihu Číny, tak na jihu Severní Ameriky. Důvodem jsou tropické cyklóny, respektive tropická bouře Kompasu a sedmý hurikán letošní sezóny ve východním Tichém oceánu. Neklidné nebe bude dále nad státy amerického západu a středozápadu, které budou čelit první silné sněhové bouři.

 

VE DVACETITISÍCOVÉM MĚSTĚ ABANO TERME (CCA 40 KM JIHOZÁPADNĚ OD BENÁTEK) 6. ŘÍJNA ZA HODINU NAPRŠELO 130 LITRŮ VODY NA METR ČTVEREČNÍ | ZDROJ: RETE METEO AMATORI

 

BLÍZKO JANOVA 4. ŘÍJNA ZA PÁR HODIN NAPRŠELY DESÍTKY A DESÍTKY LITRŮ VODY NA METR ČTVEREČNÍ, V MAXIMU KOLEM 200 LITRŮ | ZDROJ: RETE METEO AMATORI

 

Kompasu a Namtheun

Účet za tajfunovou sezónu 2021 brzy překročí hranici 29 miliard korun. Počet tropických cyklón stoupl na 36, a to díky tropickým cyklónám Kompasu a Namtheun. Obě jsou nadále aktivní, avšak druhá (Namtheun) nezesiluje a navíc podle všeho ani neohrozí souš, je téměř jisté, že zůstane nad otevřeným Tichým oceánem, kdežto první (Kompasu) již přešla přes Filipíny a nyní postihne čínský ostrov Chaj-nan a sousední země, to znamená Vietnam a Laos.

V noci na 13. října byla tropická cyklóna Kompasu doprovázena větrem o rychlosti okolo 100 km/h, a proto byla tropickou bouří (63 až 118 km/h). Na Chaj-nan a na sever Vietnamu a Laosu by s sebou měla přinést hlavně intenzivní déšť. Napršet by mělo i přes 200 litrů vody na metr čtvereční.

 

KOMPASU NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU ZE STŘEDEČNÍHO RÁNA | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Pamela

Bouře Pamela vznikla na obvyklém místě, tedy jižně od pacifického pobřeží Mexika, a to o víkendu. Během nedělního odpoledne se poprvé změnila na tropickou bouři, ze které se v noci na úterý vyvinul hurikán první kategorie, v němž vítr vanul rychlostí až kolem 130 km/h. V úterý odpoledne došlo k další změně, a to sice k zeslábnutí na tropickou bouři s větrem do 110 km/h. Pamela se stočila k severovýchodu, k Mexiku. Prvním zasaženým státem bude Sinaloa (přes 3 000 000 obyv.). Projeví se v první řadě silným deštěm, celkové srážkové úhrny ojediněle atakují hranici 250 mm.

 

PAMELA NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z ÚTERNÍHO ODPOLEDNE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Může spadnout přes půl metru sněhu

Nad západem a středozápadem Spojených států amerických se poměrně rychle a výrazně prohloubí tlaková níže, která bude postupovat severovýchodním až severním směrem. Ukončí anticyklonální příliv studeného vzduchu z Kanady, který stál za mrazivým úterním ránem. Rtuť teploměru klesla k hodnotám až kolem -10 °C, v případě wyomingského Yellowstonského jezera k -7 °C. V Denveru, hlavním městě Colorada, v úterý ráno naměřili 3 °C, avšak o víkendu se Denver může těšit na modrou oblohu a nejvyšší odpolední teploty mezi 20 až 24 °C.

Srážky spojené s prohlubující se tlakovou níží budou většinou dešťové, avšak na pomezí Idaha, Jižní a Severní Dakoty, Montany, Nebrasky a Wyomingu se očekává husté sněžení. Do noci na čtvrtek by mohlo spadnout až přes 60 cm sněhu. Národní meteorologická služba (National Weather Service, NWS) mimoto varovala před bouřlivým větrem, který v kombinaci s hustým sněžením může nadělat velké problémy.

 

RAPID CITY, JIŽNÍ DAKOTA, ÚTERÝ 12. ŘÍJNA | ZDROJ: EVAN LUDES

 

PRVNÍ SNÍH SEZÓNY 2021/22 DORAZIL I DO ČESKA | ZDROJ: JERZY MYRNA

 

PRVNÍ SNÍH SEZÓNY 2021/22 DORAZIL I DO ČESKA | ZDROJ: PRADĚD VYSÍLAČ

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE ǀ 20.5.2022

Německem se prohnaly silné bouřky, uhodilo při nich přes 450 000 blesků

ZE SVĚTA ǀ 19.5.2022

Tropická bouře zasáhla tichomořské Vanuatu

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 18.5.2022

Mohutná písečná bouře pohltila celý Irák i Kuvajt

AKTUÁLNĚ ǀ 17.5.2022

Nejvíce pršelo na severu Čech, Pardubickem se prohnala výrazná tromba