Už pošesté v tomto roce postihla Madagaskar tropická cyklóna. Každá měla jméno, tedy všechny byly alespoň tropickou bouří, ať už v době, kdy dosáhly madagaskarského pobřeží, nebo ještě v době, kdy se nacházely nad otevřeným oceánem: první tropickou cyklónou byla tropická bouře Ana (leden), pak následovaly cyklón Batsirai (únor), tropická bouře Dumako (únor), cyklón Emnati (únor), cyklón Gombe (březen) a nyní tropická bouře Jasmine. Na začátku února se nad Indickým oceánem vytvořila tropická cyklóna, ze které se vyvinula tropická bouře Cliff. 13. února její střed dorazil k východnímu pobřeží Madagaskaru, ale to již nebyla tropickou bouří, nýbrž velmi mělkou, vlastně téměř vyplněnou (běžnou) tlakovou níží.
„FRAGMENT“ TROPICKÉ BOUŘE CLIFF NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA | ZDROJ: NASA
Zanzibar – vyhledávaný kout Afriky ležící 40 km od bývalého hlavního města Tanzanie (Dar es Salaam) a v dubnu ne nejlepší volba pro strávení dovolené v ráji. Duben je totiž nejdeštivějším měsícem. Před týdnem, ve dnech 20. a 21. dubna, na Zanzibaru převládala velká oblačnost a ve středu dopoledne se v zanzibarské metropoli ukázala bouřka, při které napršelo kolem 10 l vody na m² a při které teplota klesla až k 23,8 °C, což mimochodem byla v ten den nejnižší naměřená hodnota. Ve čtvrtek víceméně stejné povětrnostní podmínky hlásily atol Aldabra, který je součástí Seychel, Komorské ostrovy a také francouzský zámořský departement Mayotte.
Například v Moroni, hlavním městě Komorských ostrovů, při čtvrteční odpolední bouře napršelo 46 l vody na m² (pětina dubnového průměru) a na Mayotte v sobotu napršelo 87 l vody na m² s tím, že foukalo rychlostí až okolo 80 km/h (v nárazech). Deštivé a větrné počasí souviselo s oblastí nízkého tlaku vzduchu, respektive s formující se tropickou bouří Jasmine.
PROHLUBUJÍCÍ SE OBLAST NÍZKÉHO TLAKU VZDUCHU NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA | ZDROJ: NASA
Následně prošla přesně mezi Madagaskarem a Mosambikem a v noci na 24. dubna ji meteorologové oficiálně označili za tropickou bouři, doprovázenou větrem o síle až 70 km/h. Tropická bouře Jasmine byla nejsilnější v noci na 26. dubna, kdy ji doprovázel vítr o síle až 100 km/h. V odpoledních hodinách její střed dosáhl pevniny, konkrétně v jihozápadní části Madagaskaru. Ve stopadesátitisícovém městě Toliara na jihozápadním pobřeží Madagaskaru byla v 15 hodin naměřena průměrná, nikoliv nárazová, rychlost větru 61 km/h. Nad jižním Madagaskarem se tropická cyklóna Jasmine v podstatě rozpadne.
JASMINE NA ÚTERNÍM ZÁBĚRU Z DRUŽICE TERRA | ZDROJ: NASA
Nepovedený konec období dešťů
Na jižní polokouli ještě zůstaňme, jen se přesuňme o 10 000 km dále směrem na východ, jmenovitě do australského Queenslandu, kde se pomalu loučí s obdobím dešťů. Počasí tomu však neodpovídá.
V Cairns za rok spadne skoro 2 000 mm srážek, z toho více než polovina (1 200 až 1 300 mm) v období od ledna do března. Ve druhém měsíci australského meteorologického podzimu srážek ubývá, květen je ještě sušším a od června do září trvá období sucha, kdy spadne přibližně 130 mm srážek. A právě takové množství srážek v Cairns spadlo v posledních dvou dnech – za 48 hodin, do úterních 9:00, napršelo 144 l vody na m². Od 21. dubna 9:00 do 26. dubna 9:00 v Cairns napršelo 303 l vody na m², to odpovídá 166 % dubnového normálu.
I loňský duben byl v Cairns nezvykle deštivý, ve skutečnosti se jednalo o nejdeštivější duben za celou dobu měření, v tomto případě od roku 1942. Napršelo totiž 845 l vody na m². Tento rekord letos nejspíše překonán nebude.
Od poloviny minulého týdne v Queenslandu napršelo až 732 l vody na m², a to ve venkovské lokalitě Whyanbeel, asi 80 km severozápadně od Cairns.
UPLYNULÉ DNY BYLY DEŠTIVÉ I V AUSTRALSKÉM VNITROZEMÍ | ZDROJ: BUREAU OF METEOROLOGY