K hranici Perského zálivu poprvé v historii dorazil cyklón

08. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.10.2021 23:08
ǀ
Lukáš

Cyklón = hurikán = tajfun = plně vyvinutá tropická cyklóna. S cyklónem se setkáme v oblasti Indického oceánu a Austrálie/Oceánie, s hurikánem v Atlantickém oceánu a ve východním Tichém oceánu a s tajfunem v západním Pacifiku neboli v jihovýchodní/východní Asii. Čas od času se stane, že se hurikán změní na tajfun, neboť překročí pomyslnou pacifickou hranici. Nyní je nutné zmínit tropickou cyklónu, která se 11. srpna 1994 zformovala u Střední Ameriky a která zanikla až 10. září 1994 relativně nedaleko aljašských Aleutských ostrovů.

Hurikán/tajfun John je tou vůbec nejdéle trvající (31 dnů) a nejdále cestující (přes 13 000 km) tropickou cyklónou. Mimoto patří k těm nejsilnějším, byl totiž doprovázen větrem o rychlosti až 280 km/h (minutový průměr).

 

HURIKÁN (POZDĚJI TAJFUN) JOHN KONCEM SRPNA 1994 | ZDROJ: NOAA

 

TRASA HURIKÁNU/TAJFUNU JOHN | ZDROJ: WXATLANTIC

 

Většina světa, včetně Česka, se tropických cyklón obávat nemusí. Na Zemi jsou ale místa, kde se tato jistota vytrácí. Perský záliv, omývající Bahrajn, Katar, Kuvajt, Irák, Írán, Omán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty k nim patří. Uplynulé dny jsou toho důkazem.

V posledním zářijovém týdnu v Bengálském zálivu, tj. mezi Indií a Myanmarem/Thajskem, vznikla tropická bouře Gulab. V neděli 26. září dosáhla Indie, přesněji řečeno pobřeží indických států Andhrapradéš a Urísa. Nad Indií zeslábla, avšak, protože postupovala celkem rychle, úplně nezanikla. A když se její pozůstatek ve čtvrtek 30. září znovu ocitl nad Indickým oceánem, resp. Arabským mořem, začala se rodit nová tropická bouře. Dostala jméno Shaheen, resp. Gulab-Shaheen.

 

TROPICKÁ BOUŘE GULAB-SHAHEEN VE ČTVRTEK 30. ZÁŘÍ | ZDROJ: NASA

 

Okrajem nad Perským zálivem

Perskému zálivu předchází menší Ománský záliv. V něm byla dosud zaznamenána jen hrstka tropických cyklón. Nejhorší se jmenovala Gonu a v severním Arabském moři začátkem června 2007 řádila coby cyklón nejvyšší páté kategorie, v němž vítr vanul rychlostí až okolo 270 km/h. Zasáhla, když byla cyklónem druhé kategorie, východní cíp Ománu a v podobě tropické deprese udeřila na jižní pobřeží Íránu – Írán zaznamenal historicky první tropickou cyklónu. Napáchala škody za přibližně 88 000 000 000 korun.

Zatímco tropická cyklóna Gonu postupovala severozápadním směrem, tropická cyklóna Gulab-Shaheen postupovala poněkud atypicky jihozápadním směrem. Právě díky tomu se dostala tak daleko na západ – její oko dorazilo na pevninu několik desítek kilometrů západně od ománského hlavního města Maskatu, přičemž její oblačnost zasahovala až nad východní okraj Perského zálivu.

 

CYKLÓN PRVNÍ KATEGORIE GULAB-SHAHEEN V NEDĚLI 3. ŘÍJNA | ZDROJ: NASA

 

Vítr a voda

Odpoledne v neděli 3. října byla tropická cyklóna Gulab-Shaheen nejintenzivnější – s větrem o síle až 130 km/h. V Maskatu, přestože byl vcelku daleko od jejího oka, byly naměřeny nárazy o rychlosti přes 70 km/h, resp. mezi 70 až 100 km/h. Srážky byly, na tamní poměry, extrémní. Do půlnoci napršelo kolem 150 litrů vody na metr čtvereční, přitom v dlouhodobém průměru v Maskatu v říjnu naprší sotva 1 litr vody na metr čtvereční. V místě, kam dorazilo oko, napršelo okolo 170 litrů vody na metr čtvereční, a to za ani ne 12 hodin. Na návětří hor byly spady nejextrémnější, v rozmezí 300 až 500 mm neboli 300 až 500 litrů vody na metr čtvereční.

V jednom přímořském městě ležícím asi 100 km západně od Maskatu za pouhých 6 hodin napršelo 116 litrů vody na metr čtvereční. Za rok přitom v dlouhodobém průměru naprší 109 litrů vody na metr čtvereční.

 

 

 

PO ÚDERU CYKLÓNU GULAB-SHAHEEN | ZDROJ: @OMANMUSCAT_

 

PO ÚDERU CYKLÓNU GULAB-SHAHEEN | ZDROJ: @OMANMUSCAT_

 

Nad věcí

Viděno z nadhledu, vše vypadá úplně jinak. To platí i o procesech probíhajících v troposféře. Jeden takový nadhled se nedávno naskytl americkému meteorologovi z Národní meteorologické služby při letu přes stát Mississippi.

 

ZDROJ: THOMAS WINESETT

 

ZDROJ: THOMAS WINESETT

 

ÚVODNÍ FOTO: HAMDÁN BIN MUHAMMAD BIN RAŠÍD ÁL MAKTÚM

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě