K Filipínám míří tropická bouře Dujuan, u Afriky vzniká cyklón Guambe

18. 02. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.2.2021 16:26
ǀ
Kamil Sojka

Nad vodami Tichého oceánu východně od filipínských ostrovů se dnes zformovala první tropická bouře letošní tajfunové sezony. Dostala jméno Dujuan a na Filipíny udeří během víkendu. Nejvíce ohroženou oblastí je severovýchodní část Mindanaa, druhého největšího ostrova Filipín. Podle aktuálních dat by se z tropické bouře Dujuan neměl vyvinout tajfun. Avšak jinak je tomu v případě tropické bouře Guambe, která v těchto chvílích ovlivňuje počasí v jihovýchodní Africe a která by měla přerůst v cyklón druhé kategorie.

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ TROPICKÉ CYKLÓNY DUJUAN | ZDROJ: CIMSS

 

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝVOJ TROPICKÉ CYKLÓNY GUAMBE | ZDROJ: CIMSS

 

Palau je ostrovní stát ležící přibližně 870 km východně od Mindanaa. V úterý přes něj přešla prohlubující se oblast nízkého tlaku vzduchu. Na největší palauský ostrov Babeldaob přinesla 93 mm srážek, což představuje více než 40 % dlouhodobého průměru pro měsíc únor. Vítr v nárazech dosahoval přechodně rychlosti 35 až 45 kilometrů za hodinu, tj. podle Beaufortovy stupnice čerstvý až silný vítr.

Druhý den již byla tropickou depresí, doprovázenou větrem o rychlosti 45 až 55 km/h. A v noci na dnešek se změnila na tropickou bouři, v níž ve večerních hodinách vítr vanul rychlostí kolem 65 km/h. V době dosažení Filipín by se jeho rychlost měla pohybovat mezi 90 až 100 km/h.

 

TROPICKÁ BOUŘE DUJUAN PŘI DNEŠNÍM ZÁPADU SLUNCE | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Hrozba jménem Guambe

Nad Mosambickým průlivem, který odděluje Madagaskar od pevninské Afriky, se před týdnem, ve středu 10. února, vytvořila tlaková níže. O dva dny později se usadila nad jihovýchodním pobřežím Afriky, přesněji nad pomezím Jihoafrické republiky a Mosambiku, a do pohybu se dala až začátkem tohoto týdne, kdy se přesunula zpět nad Mosambický průliv. Nad ním se začala poměrně rychle prohlubovat, až se proměnila v tropickou bouři, pojmenovanou Guambe, kterou momentálně doprovází vítr o síle 100 až 110 km/h.

Oblačnost, často druhu Cb (cumulonimbus), spojená s bouří Guambe nyní pokrývá značnou část území Mosambiku i sousedního Malawi, nicméně samotná bouře je nad Indickým oceánem. A i když v nejbližší době nabere na intenzitě, africkému pobřeží se zřejmě vyhne, byť jen těsně.

 

TROPICKÁ BOUŘE GUAMBE NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (18. 2. 2021) | ZDROJ: NASA

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 10.5.2021

Prožili jsme první tropický den

AKTUÁLNĚ ǀ 7.5.2021

Proč se o víkendu oteplí o 10 °C?

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 6.5.2021

Děsivá podívaná. Na moři se vytvořila řada pěti vodních smrští

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 5.5.2021

V Polsku řádilo tornádo