Dnes na části území Řecka, Bulharska, Rumunska, Moldavska i Ukrajiny vrcholil příliv teplého vzduchu od jihozápadu, a to na přední straně rozsáhlé tlakové níže (ve skutečnosti šlo o dvě tlakové níže, které tvořily jeden systém), kvůli níž se první dubnový den jak v Česku, tak i v Německu nebo ve Francii nesl ve znamení sněhových přeháněk či sněžení (sníh padal mimo jiné v Paříži). K až letním teplotám se ale přidaly bouřky, ve kterých se objevily i prudké nárazy větru a přívalové srážky, respektive krupobití. A kroupy byly hlášeny i z Maďarska, kde uhodily desítky tisíc blesků.
Jak lze vidět na družicových snímcích, slunečno bylo v zásadě jen v Řecku a dále na východě Bulharska a Rumunska, zpočátku také v Moldavsku. Právě tam teploty vystoupaly nejvýše. V Burgasu, například, se zastavily na hodnotách mezi 24,0 až 24,5 °C, avšak vítr dosahoval rychlosti až přes 70 km/h. Zřejmě netřeba dodávat, že v nárazech, přestože i průměrná rychlost byla vysoká, 40 až 50 km/h. S větrem se potýkal i Kišiněv, hlavní město Moldavska. Tam byl málem překonán rekord pro 1. duben z roku 2016, který má hodnotu 25,8 °C (dnešním maximem bylo 24,6 °C).
TEPLOTNÍ MAPA Z DNEŠNÍHO ODPOLEDNE | ZDROJ: METEOCIEL
Teplotní rozhraní, byť ne tolik výrazné, nebylo pouze nad Ukrajinou, ale i nad Maďarskem. A tak třeba v Šoproni na západě země rtuť teploměru nepřekročila 4,9 °C, zatímco v Medgyesegyháze (kde žijí asi čtyři tisíce lidí) na jihovýchodě Maďarska se vyšplhala na 20,7 °C. Ještě tepleji bylo v obci Apátfalva na jihu Maďarska (na maďarsko-rumunské hranici), a sice 20,9 °C.
Debrecín, Derecske, Földes, Kaba, Slovenský Bánhedeš… Výčet některých míst, přes která se přehnala bouřka doprovázená krupobitím. Kroupy byly relativně malé, o průměru většinou v řádech milimetrů, některé, jako v obci Földes, však měly v průměru až okolo 1 cm. V Debrecínu, v jeho jižní části, spadlo za 10 minut 7 mm srážek. Stejné či velmi podobné množství srážek nicméně spadlo i v dalších částech tohoto města. 7 mm srážek za 10 minut spadlo i ve městě Újkígyós nedaleko Slovenského Bánhedeše, přičemž za čtvrt hodiny se ochladilo o 7 °C (z 18,1 °C na 11,5 °C).
DNEŠNÍ KRUPOBITÍ V DEBRECÍNU | ZDROJ: MAKAINÉ BÍRÓ ANNA
Krupobití na východě Maďarska:
Přechod bouřky přes Balmazújváros:
Poměrně intenzivní bouřka přešla i přes bulharské hlavní město, Sofii. Během chvilky srazila teplotu o 12 °C, přesněji z 21,9 °C na 10,4 °C. V průběhu 10 minut napršelo okolo 5 litrů vody na metr čtvereční, což zhruba odpovídá 10 % dubnového normálu (dlouhodobého průměru). K tomu měl vítr v nárazech až 80 km/h. Před šesti lety, 1. dubna 2016, se v Sofii teplota zastavila na letních 26,1 °C, tuto hodnotu letošní 1. duben nepřekonal. Nadcházející dny budou bohaté na oblačnost a víceméně i na srážky, tím pádem je jisté, že nebude překonáno ani tropických 30,3 °C z 5. dubna 1989.
BOUŘKA NAD SOFIÍ V PÁTEK ODPOLEDNE | ZDROJ: ГEOРГИ ДИMИTPOВ
K večeru se bouřky začaly tvořit také na severu Itálie, ale zdaleka ne v takové míře jako v jihovýchodní Evropě. Celkem bylo nad Evropou zaznamenáno více než 180 000 blesků. To je v rámci 1. dubna velmi vysoký počet, přinejmenším v porovnání s minulými roky (1. dubny):
- 2021: 35 000
- 2020: 6 000
- 2019: 6 000
- 2018: 8 000
- 2017: 64 000
- 2016: 1 000
- 2015: 19 000
- 2014: 1 000