Jih Indie sužuje cyklón

25. 11. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.11.2020 23:06
ǀ
Kamil Sojka

Na jihovýchodní pobřeží miliardové země udeřil čtvrtý cyklón letošní sezony v severním Indickém oceánu, pojmenovaný Nivar. Nivar je třetím cyklónem, který v tomto roce zasáhl Indii. Prvním byl Amphan (nad otevřeným mořem 5. kategorie) a druhým Nisarga (1. kategorie). Škody napáchané cyklóny v severním Indickém oceánu od druhé poloviny května již přesáhly hranici 300 miliard korun (škody napáchané tropickými bouřemi a hurikány v Atlantiku od druhé poloviny května se pohybují okolo 900 miliard korun).

Střed cyklónu Nivar doputoval k indické pevnině během dnešního odpoledne, tedy v době, kdy byl cyklón Nivar doprovázen větrem o rychlosti až 130 km/h, a to konkrétně mezi městy Cuddalore a Chidambaram. Obě tato města leží v indickém státu Tamilnádu, ve kterém žije přes 70 milionů lidí a jehož hlavním městem je Čennaj (cca 7 mil. obyv.). Oblačnost spojená s cyklónem Nivar však pokrývala a nadále pokrývá oblohu prakticky nad celou jižní a východní Indií, rovněž Srí Lankou.

 

CYKLÓN NIVAR NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z 16:00 SEČ | ZDROJ: CIMSS

 

Kromě velice bouřlivého větru s sebou cyklón Nivar přinesl přívaly dešťové vody. Například stanice ve městě Puduččéri zaznamenala 217 mm srážek, z toho většinu, 128 mm, za 6 hodin (do 23:00). To odpovídá asi dvěma třetinám dlouhodobého průměru pro měsíc listopad, který je nejdeštivějším měsícem roku. Průtrže mračen se nevyhnuly ani Čennaji, jedna z tamních stanic za 23 hodin (do 23:00) naměřila 147 mm srážek, což je přibližně třetina dlouhodobého průměru pro měsíc listopad, který je i v Čennaji nejdeštivějším měsícem roku. S lijáky se jih a východ Indie bude potýkat i v průběhu zítřka.

 

CYKLÓN NIVAR Z PERSPEKTIVY AMERICKÉ DRUŽICE NOAA-20 | ZDROJ: NASA

 

Milník jménem Gati

Somálsko. S rozlohou necelých 640 000 km² 8krát větší než Česko, s počtem obyvatel takřka 16 000 000 asi 3krát lidnatější než Slovensko. A jedna z nejchudších zemí světa. Ačkoli Somálsko omývají vody severního Indického oceánu, resp. Arabského moře, tropické cyklóny jsou mu poměrně vzácné. Ostatně, ještě nedávno neexistovaly záznamy o tom, že by Somálsko zasáhla tropická cyklóna o síle cyklónu. Nyní už tomu tak není.

V polovině minulého pracovního týdne se nad Arabským mořem usadila oblast nízkého tlaku. Zvolna postupovala západním směrem a prohlubovala se. Vyvinula se z ní tropická deprese, následně tropická bouře. Dostala jméno Gati. Avšak velký zvrat nastal o víkendu, u somálského pobřeží, kdy se rychlost větru uvnitř tropické bouře Gati za pouhých 12 hodin zvýšila o více než 110 km/h, čímž se z tropické bouře stal cyklón druhé, přechodně třetí kategorie.

Cyklón Gati vtrhl do Somálska v neděli 22. listopadu, doprovázen byl větrem o rychlosti až 170 km/h, takže byl cyklónem druhé kategorie. Je nejsilnější zaznamenanou bouří na území Somálska.

 

CYKLÓN TŘETÍ KATEGORIE GATI V NEDĚLI 22. LISTOPADU | ZDROJ: NASA

 

ÚVODNÍ FOTO: CIMSS

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 15.1.2021

V Saudské Arábii mrzlo a napadl sníh, a v Indii zamrzla jezera

ZE SVĚTA ǀ 14.1.2021

Amerikou se prohnala silná bouře, napáchala značné škody

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 13.1.2021

Sever Evropy hlásí 40 pod nulou, ledový vzduch vtrhne také do Česka

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 12.1.2021

Obrazem: Španělsko po nejhorší bouři od 70. let zmizelo pod sněhem