Jeden z nejhorších hurikánů v historii Kuby se žene na Floridu

27. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.9.2022 20:40
ǀ
Lukáš

Okolo dnešních 8:00 UTC (10:00 SELČ) ke kubánskému pobřeží dorazilo oko hurikánu třetí, skoro však čtvrté kategorie Ian, a to v oblasti mezi přímořskými lokalitami Boca de Galafre a La Coloma, tedy cca 180 km jihozápadně od hlavního města Havany. Ian v tu chvíli generoval vítr o rychlosti až 205 km/h (v průměru za minutu), sahal tak po čtvrtém stupni Saffirovy-Simpsonovy stupnice (209 až 251 km/h). Přibližně ve 14:00 UTC (16:00 SELČ) se Ianovo oko vrátilo zpět nad oceán, resp. Mexický záliv, jinými slovy přes Kubu přešlo za šest hodin (Kuba je na západě relativně úzká, kolem 70 km). Před pěti lety, v první polovině září 2017, největší ostrov v Karibiku zasáhl superhurikán Irma. Irma je teprve druhým zaznamenaným superhurikánem, který zasáhl největší ostrov v Karibiku. První se datuje na říjen 1924 a je známý jako „1924 Cuba hurricane“ (začátkem listopadu 1932 se situace málem opakovala).

 

RADAROVÝ SNÍMEK HURIKÁNU TŘETÍ KATEGORIE IAN, KDYŽ OPOUŠTĚL KUBU | ZDROJ: NWS

 

DRUŽICOVÝ SNÍMEK HURIKÁNU TŘETÍ KATEGORIE IAN, KDYŽ OPOUŠTĚL KUBU | ZDROJ: NOAA / NESDIS / STAR

 

Z ČESKÉHO ÚHLU POHLEDU IANOVO OKO NEBYLO ÚPLNĚ NEJMENŠÍ | ZDROJ: CIMSS

 

Na meteorologické stanici v bezmála padesátitisícovém městě San Juan y Martínez byl při přechodu oka hurikánu třetí kategorie Ian naměřen náraz větru o rychlosti 208 km/h. V Havaně, plus minus 130 km od území zasaženého okem, měl vítr v nárazech „pouze“ 50 až 70 km/h. Znovu se tak ukázalo, jak lokálním jevem hurikán je, alespoň v porovnání s hlubokými tlakovými nížemi (orkány), které každou zimu trápí nejen Britské ostrovy, čas od času i střední Evropu. Před dvěma týdny, ve středu 14. září, bychom Iana našli nad západním pobřeží Afriky. Tou dobou byl obyčejnou tlakovou níží. Ta ve dnech 21. a 22. září postupovala přes Jižní Ameriku (Venezuelu a sousední státy) a od 23. září nad Karibským mořem postupně „rostla“ v hurikán třetí kategorie. Proces přeměny tropické deprese na hurikán třetí kategorie konkrétně trval necelé čtyři dny.

 

ZDROJ: METEOPRESS

 

ZDROJ: METEOPRESS

 

ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Noru

260 km/h (v průměru za minutu). V neděli (25. září) tropická cyklóna Noru (též Karding) dosáhla síly supertajfunu, navíc těsně před filipínským ostrovem Polillo. Ten nicméně čelil úderu tajfunu čtvrté kategorie, protože tropická cyklóna Noru byla supertajfunem jen několik hodin. Cestou přes Filipíny zeslábla na tajfun první kategorie, který v pondělí (26. září) v ranních hodinách doprovázel vítr o síle 140 km/h (v průměru za minutu). Nad Jihočínským mořem ale tropická cyklóna Noru znovu rapidně zesílila, a sice na tajfun čtvrté kategorie, doprovázený větrem o rychlosti až 230 km/h (v průměru za minutu). V noci na středu (28. září) střed tajfunu Noru dorazil k pobřeží Vietnamu.

 

ZDROJ: CIMSS

 

Hermine

Tak trochu ve stínu hurikánu Ian se ocitla tropická bouře Hermine. Vznikla minulý pátek (23. září) mezi Kapverdami a Mauritánií a Senegalem. Odtud pokračovala směrem na sever, tzn. ke Kanárským ostrovům. Na Kanárské ostrovy přinesla velkou oblačnost a relativně vydatný déšť (na Tenerife byly hlášeny sesuvy půdy), ale to je vše.

 

ZDROJ: NASA

 

Kulap

„Neškodná“ tropická bouře se aktuálně pohybuje v blízkosti Japonska. Postupuje severovýchodním směrem, což znamená, že zemi vycházejícího slunce mine. Dnes večer (japonského času) v ní vítr vanul rychlostí až 95 km/h (v průměru za minutu) a v nadcházejících dnech modely očekávají rychlost větru až 130 km/h (tajfun první kategorie). Za pár dnů se dostane k aljašským Aleutským ostrovům, a to coby post-tropická cyklóna (hluboká tlaková níže).

 

ZDROJ: CIMSS

 

ÚVODNÍ FOTO (HURIKÁN IAN): CIMSS

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2022

Ranní teploty se blížily rekordním hodnotám

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2022

Mráz a decimetry sněhu. Zima se začíná vkrádat do Spojených států

ZE SVĚTA ǀ 18.10.2022

Nesat míří k Vietnamu. Na Tchaj-wanu má na svědomí extrémní srážky

VYSVĚTLENÍ ǀ 18.10.2022

Proč pouštíme draky hlavně na podzim?