Itálií se prohnala tornáda a vodní smrště, zůstaly po nich velké škody

19. 11. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.11.2021 13:55
ǀ
Kamil Sojka

Ve středu ve Středomoří uhodilo přes 160 000 blesků, naprostá většina v Jaderském a Tyrhénském moři a mezi Řeckem a Sicílií. U Sardinie byl střed tlakové níže a na její přední (východní) straně již v úterý vznikl velmi výrazný bouřkový systém. Ten se prohnal i Kalábrií, ale především největším středomořským ostrovem, kterým je Sicílie. Tam přinesl přes 10 tornád a vodních smrští (celkem bylo pozorováno a zdokumentováno 14 tornád a vodních smrští) s větrem o rychlosti nejspíše až přes 250 km/h. Nadto řádily kroupy o velikosti až tenisového míčku a přívalové deště.

 

SNÍMEK Z DRUŽICE METEOSAT ZE STŘEDEČNÍHO POLEDNE | ZDROJ: NASA

 

Ve městě Augusta (přes 35 000 obyv.), které se nachází severně od Syrakus, byly v ranních hodinách naměřeny nárazy větru o rychlosti 70 až 90 km/h a za 6 hodin, od 4:00 do 10:00, spadlo 149 mm srážek, tedy dva měsíční úhrny (v listopadu v průměru spadne okolo 60 mm srážek). Následovala přívalová povodeň. Pod vodou se ocitlo mimo jiné město Niscemi (cca 28 000 obyv.), tam během rána a dopoledne spadlo přes 150 mm srážek. K místům, kde za krátkou dobu napršelo přes 100 litrů vody na metr čtvereční, patřilo i devítitisícové město Sortino, kde za 4 hodiny, od 6:00 do 9:30, spadlo 120 mm srážek.

 

PŘÍVALOVÁ POVODEŇ VE MĚSTĚ AUGUSTA | ZDROJ: TORNADO IN ITALIA

 

NÁSLEDEK PŘÍVALOVÝCH SRÁŽEK V OBCI GIARDINI NAXOS | ZDROJ: TORNADO IN ITALIA

 

Než budeme pokračovat, věnujme teď trochu pozornosti výše zmíněnému městu Niscemi. Tamní stanice v úterý ve večerních hodinách zaznamenala něco málo přes 9 mm srážek. Na tom by nebylo nic neobvyklého, to by se však nesmělo jednat o spad srážek za 5 minut. Z toho vyplývající intenzita srážek bezmála 2 mm/min byla způsobena krupobitím. S přívalem krup se obyvatelé Niscemi potýkali i poté, až jich nakonec na zemi leželo až přibližně čtvrt metru.

 

PŘÍVALY KRUP V MĚSTĚ NISCEMI | ZDROJ: LUCY

 

PŘÍVALY KRUP V MĚSTĚ NISCEMI | ZDROJ: LUCY

 

PŘÍVALY KRUP V MĚSTĚ NISCEMI | ZDROJ: LUCY

 

PŘÍVALY KRUP V MĚSTĚ NISCEMI | ZDROJ: LUCY

 

Zřejmě měla sílu až F3

Podle „klasické“ Fujitovy stupnice, používané v Evropě, je tornádo o síle F3 charakteristické větrem o rychlosti 254 až 332 km/h. Vzhledem k tomu je schopné zvednou i těžší auto, pohnout s vlakovým vagónem, vážně poškodit dům (či ho prakticky srovnat se zemí, v závislosti na použitých materiálech a samotné konstrukci) atd. Tornádo o síle F3, případně F2, pravděpodobně prošlo padesátitisícovým městem Modica na jihu Sicílie, asi 50 kilometrů jihozápadně od Syrakus. Přinejmenším škody nasvědčují, že tomu tak bylo.

EDIT (21. 11. 2021): Nakonec byla v oblasti potvrzena 2 tornáda o síle F2, a to ve městě Modica a Comiso na jihu Sicílie.

 

MODICA PO ÚDERU SILNÉHO TORNÁDA | ZDROJ: TORNADO IN ITALIA

 

MODICA PO ÚDERU SILNÉHO TORNÁDA | ZDROJ: TORNADO IN ITALIA

 

MODICA PO ÚDERU SILNÉHO TORNÁDA | ZDROJ: TORNADO IN ITALIA

 

TORNÁDO SE PROHNALO I MĚSTY COMISO NEBO RAGUSANO | ZDROJ: KUROSH74

 

TORNÁDO SE PROHNALO I MĚSTY COMISO NEBO RAGUSANO | ZDROJ: KUROSH74

 

TORNÁDO SE PROHNALO I MĚSTY COMISO NEBO RAGUSANO | ZDROJ: KUROSH74

 

Tornádo, někde „pouze“ vodní smršť, bylo od úterního do středečního rána hlášeno na 14 místech, a sice při jižním pobřeží Sicílie. Nejničivější bylo to ve městě Modica, dále ve městech Comiso a Ragusano. Velmi výrazný bouřkový systém si bohužel vyžádal i jednu oběť na životě, a to právě ve městě Modica. Jednalo se o 53letého muže.

 

 

DĚSIVÝ SNÍMEK VODNÍ SMRŠTĚ VE MĚSTĚ LICATA | ZDROJ: MARCO M.M.

 

ÚVODNÍ FOTO: BRAD NELSON

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 29.11.2021

OBRAZEM: Sníh vykouzlil v Česku zimní pohádku

AKTUÁLNĚ ǀ 26.11.2021

Teploty klesly k -14 °C

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 25.11.2021

Japonsko zasypal sníh, na chvíli zbělalo i Španělsko

ZE SVĚTA ǀ 24.11.2021

Američané nadále marně vyhlížejí sníh