Na dnešních záběrech z Meteosatu nešlo přehlédnout tlakovou níži se středem u marockého pobřeží (které němečtí a západoevropští meteorologové přiřkli jména Elke a Celia) a mrak saharského písku a prachu nad Biskajským zálivem, Francií, Pyrenejským poloostrovem (a dalšími částmi Evropy). Tlaková níže Elke/Celia způsobila silné jižní proudění v Alžírsku, čímž „zvířila“ saharský písek a prach. Ten nyní ve velkém množství proudí nad Evropu, zejména nad Evropu jihozápadní a západní. Ale s nepříznivým počasím se jihozápadní a západní Evropa potýkala ještě před tlakovou níží Elke/Celia.
ELKE/CELIA A „SAHARSKÝ MRAK“ NA SNÍMKU Z DNEŠNÍHO DOPOLEDNE | ZDROJ: SAT24
PŘÍVALY SAHARSKÉHO PÍSKU A PRACHU V PYRENEJÍCH | ZDROJ: MÉTÉO PYRÉNÉES
PŘÍVALY SAHARSKÉHO PÍSKU A PRACHU V PYRENEJÍCH | ZDROJ: MÉTÉO PYRÉNÉES
PŘÍVALY SAHARSKÉHO PÍSKU A PRACHU V PYRENEJÍCH | ZDROJ: MÉTÉO PYRÉNÉES
U nás se druhá polovina minulého týdne nesla ve znamení slunečného anticyklonálního počasí. Jenže v oblasti mezi Islandem a Portugalskem/Španělskem se to hemžilo tlakovými nížemi. Proto na našem území přechodně zesílil vítr (zvětšil se rozdíl v tlaku vzduchu). O víkendu jedna vcelku hluboká tlaková níže přešla přes Britské ostrovy, respektive Irsko. Poblíž Corku, druhého největšího irského města, byl v noci ze soboty na neděli zaznamenán náraz větru o rychlosti 97 km/h. Foukalo též v sousední Velké Británii. V Aberdaronu (Wales) v sobotu večer zaznamenali náraz větru o rychlosti 93 km/h. V Dublinu měl vítr v nárazech až okolo 80 km/h, a to v průběhu nedělního rána.
ZÁBĚR Z DRUŽICE SUOMI NPP Z 12. BŘEZNA | ZDROJ: NASA
Další výrazná tlaková níže se o víkendu „usadila“ nad západním Středozemním mořem. Velmi přispěla k tomu, že na jihu Francie spadlo enormní množství srážek. A to mezi městy Montpellier a Perpignan, jinak řečeno na návětrné straně Francouzského středohoří, s tím, že vydatné srážky přinesla taktéž na severovýchod Španělska, do provincií Barcelona a Girona.
ZÁBĚR Z DRUŽICE TERRA Z 12. BŘEZNA | ZDROJ: NASA
Kalamita ve Francouzském středohoří
Cevenny (až 1 700 m n. m.) je pohoří na jihovýchodním okraji Francouzského středohoří. Právě v této části Francie, v polohách od 1 300 m n. m., za víkend napadlo přes sto centimetrů sněhu. Poblíž obce Génolhac (Le Mas de la Barque) v neděli odpoledne ležel přibližně metr sněhu.
ZDROJ: AUBERGE DU MAS DE LA BARQUE
ZDROJ: AUBERGE DU MAS DE LA BARQUE
Ničivé povodně v departementu Hérault
Za 24 hodin, do 13. března 7:00, v Perpignanu napršelo 51 l vody na m². V přímořské obci Leucate, tj. o necelých 30 km dále směrem na severovýchod, napršelo 80 l vody na m². U španělské vodní nádrže Boadella napršelo 107 l vody na m². Desítky litrů vody na metr čtvereční napršely i v průběhu dalších 24 hodin, ale pršelo i potom, jakož i předtím. Nejvíce (na)pršelo v departementu Hérault a přilehlém okolí, kde vlivem návětrného efektu Francouzského středohoří došlo k podstatnému zesílení srážkové činnosti.
Za 48 hodin, do 13. března 16:00, v departementu Hérault napršelo až 426 l vody na m², a sice v obci Castanet-le-Haut. Opodál v obci Saint-Gervais-sur-Mare napršelo 321 l vody na m², o další kousek dál v obci Le Bousquet-d’Orb napršelo 251 l vody na m². Alespoň 200 l vody na m² napršelo také v obcích Soumont (287 l vody na m²), Bédarieux (243 l vody na m²) i Castans v sousedním departementu Aude (204 l vody na m²).
Záplavám nešlo zabránit.
PŘÍPRAVA PROTIPOVODŇOVÉ HRÁZE U OBCE SÉRIGNAN | ZDROJ: GUILLAUME SÉCHET
NĚKTERÉ ČÁSTI OBCE SÉRIGNAN SKONČILY POD VODOU | ZDROJ: MÉTÉO GRAD – HÉRAULT
ROZVODŇUJÍCÍ SE ŘEKA ORB V OBCI BÉDARIEUX | ZDROJ: MÉTÉO GRAD – HÉRAULT