Tropy v Česku před několika dny utnuly bouřky, ale ani to není úplně pravda. V Ostravě v úterý naměřili 30,2 °C, u Hrádku na Vlárské dráze na Zlínsku ve středu také naměřili 30,2 °C a na desítkách míst na Moravě a ve Slezsku ve čtvrtek naměřili 30 až 34 °C (např. v obci Kněždub na Hodonínsku rovných 34 °C, ve Veselí nad Moravou 34,3 °C). Právě ve čtvrtek byl teplotní rozdíl mezi západem a východem Česka nejmarkantnější: v 16 hodin ve Strážnici bylo 33,7 °C, zatímco v Aši 14,4 °C, tzn. o 19,3 °C méně.
Teploty na Slovensku byly ještě vyšší. Ve zmíněném čase dvaadvacet stanic SHMÚ hlásilo 35 °C a více. Nejvyšší hodnotu hlásila stanice Mužla, která leží tři kilometry na sever od slovensko-maďarské hranice, a to 37,7 °C. Následovaly stanice Somotor s 36,8 °C, Dolné Plachtince a Hurbanovo s 36,6 °C, Dudince s 36,3 °C, Nitra s 35,8 °C, dále potom Prievidza a Trebišov s 35,4 °C anebo Rimavská Sobota s 35,3 °C. Ve Vysokých Tatrách bylo příjemněji, ale ne o moc. Štrbské Pleso (1 322 m n. m.) v 15 hodin hlásilo 29 °C. K nejteplejším oblastem Slovenska patřil okres Komárno, resp. obec Búč.
V Maďarsku se čtvrteční nejvyšší odpolední teploty pohybovaly až okolo 40 °C. V obci Törtel, asi 75 km jihovýchodně od centra maďarského hlavního města, zaznamenali 40,0 °C. Podobná hodnota byla zaznamenána i v obci Bácsszőlős nedaleko maďarsko-rumunské hranice, a to 39,8 °C. V Moháči (19 tisíc obyv.) se dočkali 39,6 °C, v Inárcsu (5 tisíc obyv.) 39,5 °C. Čtyřicetistupňová hranice byla v ojedinělých případech překonána. Obec Csanádapáca na jihovýchodě Maďarska zaznamenala až 40,1 °C a v nepříliš vzdáleném Kötegyánu se rtuť zastavila až na 40,4 °C.
Teplota Jadranu stoupá
Při prohlížení družicových snímků Evropy z předchozích dnů, ideálně z doby po východu a před západem slunce, je nad centrálním Středomořím vidět jakýsi šedý oblak. Nejedná se o oblačnost, nýbrž o písek a prach ze Sahary, který v teplém jihozápadním proudění putuje do Evropy, zejména tedy na Balkán.
OBLAK PÍSKU A PRACHU ZE SAHARY NA SNÍMKU ZE ČTVRTEČNÍHO RÁNA | ZDROJ: SAT24
Západ Balkánu sestává z majestátných pohoří, která teplé jihozápadní proudění ještě umocňují. A proto i v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Makedonii a v neposlední řadě v Chorvatsku čtvrteční maxima dosahovala čtyřicítky. A to mimo jiné v metropoli Černé Hory, Podgorici, kde 24. srpna 2007 teploměr ukázal 44,8 °C, což je černohorský absolutní rekord.
Chorvatské pobřeží nabídlo 30 až 35 °C, nicméně ve vnitrozemí čelili 35 až 40 °C. Ve dvacetitisícovém městě Đakovo se teplota vyšplhala na 39,8 °C. Ale zatímco v Đakovu ráno naměřili minimum 22,9 °C, ve Splitu (přímo ve městě) v noci na 24. června teplota neklesla pod 29 °C, resp. pod 28,5 °C. Ještě teplejší noc měli na ostrově Vis, kde bylo naměřeno minimum 29,1 °C. Jaderské moře má aktuálně až 28 °C, většinou 25 až 27 °C.
ZÁPAD SLUNCE NA LOŠINJU | ZDROJ: DHMZ