Na části chorvatského i slovinského území napadly v noci na čtvrtek desítky centimetrů sněhu, které způsobily komplikace na silnicích. K velkým problémům nejen v dopravě došlo také na pobřeží Jadranu, a to v důsledku extrémních srážek, resp. lijáků. Ve Splitu, který čelil nejsilnějšímu prosincovému lijáku od roku 1948, byl překročen průměrný měsíční úhrn srážek. Počasí potrápilo i české řidiče, po západních Čechách se první sníh letošní zimy ukázal také ve východní polovině Čech a na Moravě.
Vše způsobila oblast nízkého tlaku vzduchu se středem nad Apeninským poloostrovem a Jaderským mořem, přesněji frontální systém na její přední (východní) straně, přinášející do Česka, zejména však do Chorvatska a Slovinska srážky. Ve vnitrozemí byly převážně sněhové, v pobřežních oblastech vlivem relativně teplých vod Jaderského moře dešťové a navíc je doprovodil silný vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti až přes 100 km/h.
FRONTÁLNÍ SYSTÉM NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU ZE ČTVRTEČNÍHO PODVEČERA
Nejsilnější nárazy větru byly zaznamenány v jižní Dalmácii a v Černé Hoře. V Tivatu se v ranních i odpoledních hodinách jejich síla pohybovala kolem 60 km/h, v jižnějším Baru kolem 60 až 70 km/h. V Dubrovníku (přímo ve městě) byl okolo 10. hodiny zaznamenán náraz o síle 76 km/h, stejně jako v turistickém letovisku Makarska. Jeden z nejsilnějších poryvů zaznamenala profesionální meteorologická stanice v centru Splitu, okolo 4. hodiny, a to 101 km/h. Na většině stanic v Dalmácii se maxima pohybovala v rozmezí 60 až 90 km/h.
VYVRÁCENÁ BOROVICE VE SPLITU | ZDROJ: JAKOV PRKIĆ/CROPIX
Zima začala mimořádně bouřlivě
Nad Jaderským i Jónským mořem se tvořila kupovitá oblačnost, konkrétně druhu cumulonimbus. Proto uhodily desetitisíce blesků. S projevy bouřkové oblačnosti se potýkal hlavně jih Itálie, ale i Chorvatska. Za pouhých několik hodin, do 13:00, ve Splitu napršelo 119 litrů vody na metr čtvereční, včetně rána a večera 126 litrů, pročež se mnohé ulice ocitly pod vodou. Takovéto množství je extrém, podle DHMZ (Državni hidrometeorološki zavod) největší za posledních více než 70 let v rámci prosince a třetí největší obecně. V září 1948 byl ve Splitu naměřen denní úhrn srážek 229 mm, o 27 let později, v srpnu 1975, pak 132 mm.
TŘETÍ DEN METEOROLOGICKÉ ZIMY 2020/21 VE SPLITU | ZDROJ: VLADIMIR DUGANDZIC/CROPIX
TŘETÍ DEN METEOROLOGICKÉ ZIMY 2020/21 VE SPLITU | ZDROJ: BOZIDAR VUKICEVIC/CROPIX
Za mořem pod sněhem
Zatímco chorvatské pobřeží trýznily přívaly dešťové vody, vnitrozemí zasypal sníh. Ve městě Slunj, asi 90 km jihovýchodně od Rijeky, do čtvrtečního rána napadlo 11 cm, o 40 km dále směrem na severozápad v Bosiljevu 14 cm. První sněhové nadílky se dočkalo i devítitisícové město Otočac, které v 7 hodin hlásilo 16 cm, anebo chorvatské hlavní město Záhřeb, v němž ležely 2 až 3 cm. Nejvíce sněhu napadlo v Ogulinu, 26 cm, dále v obci Begovo Razdolje, 35 cm, či v šestitisícovém městě Delnice, 36 cm. V NP Risnjak nasněžilo nejvíce, a to 39 cm.
ZASNĚŽENÁ METEOROLOGICKÁ STANICE VE VÍSCE PARG | ZDROJ: DHMZ
ZASNĚŽENÁ METEOROLOGICKÁ BUDKA VE MĚSTĚ GOSPIĆ | ZDROJ: DHMZ
PRVNÍ SNÍH ZIMY 2020/21 V ZÁHŘEBU | ZDROJ: SANDRA TRALIĆ