Právě teď
14. května 2025
Ve středu bude polojasno až oblačno. Na severovýchodě místy přeháňky. Slabý až mírný vítr západních směrů.

Britské a Faerské ostrovy zasáhla silná bouře Lutz

13. 12. 2021 ǀ Poslední aktualizace 13. 12. 2021 22:12:09 ǀ Lukáš
Britské a Faerské ostrovy zasáhla silná bouře Lutz

Zásluhou Severoatlantského (Golfského) proudu jsou zimy na Britských ostrovech co do teplot mírné (počasí zmírňuje také na Faerských ostrovech, Islandu či Špicberkách). Například do Londýna loňská zima přinesla v průměru 5 °C, v minimu -4,1 °C a v maximu 15,8 °C, zatímco třeba ve Voroněži (která také leží na 51° s. š.) měla zima 2020/21 průměrnou teplotu -6 °C, minimální teplotu -22,3 °C a maximální teplotu 9,2 °C. Avšak jinak je to s větrem. Kvůli častým přechodům tlakových níží bývá silný a někdy velmi. Jako před týdnem při přechodu tlakové níže Barra nebo jako na přelomu minulého a tohoto týdne při přechodu tlakové níže Lutz.

 

STŘED CYKLÓNY BARRA NAD IRSKEM V ÚTERÝ 7. PROSINCE | ZDROJ: NASA

 

  • Britové nejteplejší zimní den prožili před necelými třemi lety, 26. února 2019, když se v londýnských Královských botanických zahradách rtuť teploměru vyšplhala na 21,8 °C. Slunečné a mimořádně teplé počasí souviselo se zadní stranou tlakové výše se středem nad Nizozemskem, respektive s přílivem teplého vzduchu od jihu.

 

SNÍMEK Z DRUŽICE TERRA Z 26. ÚNORA 2019 | ZDROJ: NASA

 

  • Irové nejteplejší zimní den prožili před necelými čtyřiadvaceti lety, 10. ledna 1998, když se v dublinské městské čtvrti Glasnevin rtuť teploměru vyšplhala na 18,5 °C. Polojasné a mimořádně teplé počasí souviselo s přední stranou tlakové níže se středem poblíž západního pobřeží Pyrenejského poloostrova a zadní stranou tlakové výše se středem nad centrálním Středomořím, respektive s přílivem teplého vzduchu od jihozápadu.

 

SYNOPTICKÁ SITUACE 10. LEDNA 1998 | ZDROJ: WETTERZENTRALE

 

Bouře Lutz nebyla o moc slabší než bouře Barra

Tlaková níže Barra byla zajímá především tím, jakým způsobem se prohloubila. Odhady modelů byly pravdivé, tlak vzduchu v ní klesl až pod 960 hPa. Na bóji poblíž irského pobřežního města Clifden byla v poledne naměřena hodnota 957,1 hPa. Co se větru týče, ten dosahoval v nárazech rychlosti až přes 130 km/h. Na území Irska dosáhl až 135 km/h, a to na ostrově Sherkin (střední rychlost větru byla až 111 km/h, a tak byl málem překonán rekord 113 km/h z 12. února 2014). A na území Spojeného království dosáhl až 138 km/h, a to v Aberdaronu na poloostrově Llŷn (Wales).

 

NAMĚŘENÁ DATA ZE STANICE NA BÓJI POBLÍŽ IRSKÉHO POBŘEŽNÍHO MĚSTA CLIFDEN

 

Tlaková níže Lutz byla mělčí a „lokálnější“, přesto v ní byly zaznamenány poryvy o síle přes 100 km/h. Jak v Irsku, tak ve Spojeném království. V irském pobřežním městečku Belmullet byl zaznamenán poryv 108 km/h, stejně jako na mysu Malin Head v severní části Irska, která zůstala součástí Británie. Nejsilnější poryvy zaznamenaly stanice ve Skotsku, přesněji na Vnějších Hebridách a západním pobřeží „pevninského“ Skotska. Tam měly sílu 120 až 130 km/h, konkrétně v obci Aultbea až 126 km/h. Poryvům o síle přes 100 km/h čelily také Orkneje a Shetlandy (Skotsko), podobně na tom byly též Faerské ostrovy.

 

NAMĚŘENÁ DATA ZE STANICE VE STORNOWAY, HLAVNÍM MĚSTĚ VNĚJŠÍCH HEBRID

 

ÚVODNÍ FOTO: RAMMB/CIRA (cyklóna Lutz z pohledu Meteosatu)