Před deseti dny na australském kontinentu začalo meteorologické léto. Ovšem spíše to vypadalo, že začala meteorologická zima. A to na jihovýchodě Austrálie, kam po druhé adventní neděli dorazilo nezvykle chladné počasí. K podprůměrným teplotám se navíc přidalo sněžení a někde se utvořila souvislá sněhová pokrývka. Naproti tomu v severní části Jaderského moře, kde prvním prosincovým dnem skutečně začala meteorologická zima, se po druhé adventní neděli objevila supercelární bouře, doprovázená krupobitím, dokonce i tornádem. Spíše to tedy vypadalo, že začalo meteorologické léto.
Vedro až k zalknutí… Poslední měsíc roku 2020 ve svém úvodu Australany zrovna nešetřil. V největším australském městě Sydney se v pátek 4. prosince teploty vyšplhaly na 35 °C, např. na předměstí Bankstown bylo maximem 35,1 °C. V Brisbane byla v neděli 6. prosince naměřena nejvyšší denní teplota 35,6 °C. Ve vnitrozemí byly podmínky mnohem horší, zejména v městečku Birdsville, tam se v sobotu 5. prosince rtuť teploměru zastavila na 48,7 °C.
TEPLOTNÍ MAPA Z 5. PROSINCE ODPOLEDNÍCH HODIN | ZDROJ: METEOCIEL
Mezitím se v Novém Jižním Walesu, ve Victorii a v Tasmánii schylovalo k návratu zimy. Na vině bylo chladné jihozápadní oceánské proudění, resp. příliv původem antarktického vzduchu na zadní straně rozsáhlé tlakové níže se středem nad pomezím jižního Indického oceánu a jižního Tichého oceánu. S velkou oblačností a srážkami souvisela i poměrně nízká denní maxima. Na letišti v Melbourne byla v pondělí 7. prosince naměřena hodnota 16,9 °C – historicky nejnižším denním maximem naměřeným 7. prosince je 15,5 °C, pochází z roku 1978.
ODCHYLKA DENNÍCH MAXIM OD NORMÁLU VE VICTORII | ZDROJ: BOM
Pondělní denní maxima byla v jihovýchodní Austrálii i 12 °C pod dlouhodobým průměrem. Do horských oblastí, resp. poloh nad 1 000 m n. m. se vrátil sníh, a tak měl sedmý den letní sezony 2020/2021 na některých místech doslova zimní atmosféru.
Prosincová supercela na Jadranu
Start tohoto týdne doprovodily bouřky. Ve Středomoří, v malé míře také v Biskajském zálivu. Celkem bylo zaznamenáno okolo 75 000 bleskových výbojů, což není málo. Loňský 7. prosinec v Evropě mnoho bouřek nenabídl, ostatně bylo zaznamenáno ani ne 1 000 bleskových výbojů. Předloňský 7. prosinec na tom nebyl o moc lépe, s přibližně 8 000 blesky, stejně tak 7. prosinec 2017 i 2016, kdy byla blesková aktivita napříč celou Evropou prakticky nulová.
Terst je italské přístavní město, čítající přes 200 000 obyvatel, ležící u italsko-slovinské hranice. Během pondělního večera byly v Terstu naměřeny nárazy větru o rychlosti až kolem 70 km/h. Mimoto udeřilo krupobití. Nejen v Terstu, ale i v nedalekém slovinském městě Izola. Jednalo se o projev bouřky supercelární struktury, ve které se vytvořila i velká tromba. Neb došlo k jejímu kontaktu s hladinou Jaderského moře a následně i se zemí, jednalo se o tornádo. Výsledkem všeho byly nemalé škody.
NÁSLEDKY SUPERCELY NA POMEZÍ ITÁLIE A SLOVINSKA | ZDROJ: PRIMORSKE NOVICE
NÁSLEDKY SUPERCELY NA POMEZÍ ITÁLIE A SLOVINSKA | ZDROJ: PRIMORSKE NOVICE
NÁSLEDKY SUPERCELY NA POMEZÍ ITÁLIE A SLOVINSKA | ZDROJ: PRIMORSKE NOVICE
PIRAN, SLOVINSKO, PONDĚLÍ 7. PROSINCE 2020 | ZDROJ: JAKA ŠOBA
TERST, ITÁLIE, PONDĚLÍ 7. PROSINCE 2020 | ZDROJ: PAOLO ZAMPARUTTI