Už skoro týden na australský kontinent proniká studený, původem antarktický vzduch, a sice mezi „zaseknutou“ tlakovou výší se středem jižně od Velkého australského zálivu a tlakovými nížemi mezi Antarktidou a Tasmánií. Jelikož na australské pevnině převládá vliv tlakové výše, dny a hlavně noci se nesou ve znamení malé, respektive žádné oblačnosti, což přispívá k mimořádně nízkým teplotám. Ale na hory jihozápadní oceánské proudění přináší i sněžení, navíc velice husté. V horských oblastech ve státě Victoria za čtyřiadvacet hodin napadlo až přes půl metru sněhu a celková sněhová pokrývka je nejvyšší za několik uplynulých dekád. Příliv chladu z Antarktidy potrvá do konce tohoto týdne.
ČTVRTEČNÍ RÁNO V AUSTRÁLII Z POHLEDU DRUŽICE HIMAWARI 8 | ZDROJ: RAMMB/CIRA
V Brisbane (na letišti) se během noci z 8. na 9. června ochladilo až na 5,1 °C. Z českého úhlu pohledu se nejedná o žádný extrém, nicméně je nutné si uvědomit, že nejlidnatější a současně hlavní město státu Queensland se nachází na 27° j. š., tedy stejně daleko od rovníku jako třeba egyptská Hurghada. Ve skutečnosti Brisbane (letiště) prožilo nejchladnější 9. červen za celou dobu měření, to jest od roku 1994, a nejchladnější červnový den od roku 2016, kdy bylo až 4,6 °C (26. června). V centru Brisbane bylo naměřeno minimum 7,9 °C, takže jen těsně odolal rekord 7,7 °C z 9. června 2009. Červnovým absolutním minimem je 5,0 °C (28.06.2002), na letišti pak 2,5 °C (21.06.2004).
V Amberley, asi čtyřicet kilometrů jihozápadně od centra Brisbane, teploměr ukázal až 0,4 °C, což je v rámci 9. června největší extrém od začátku pozorování (1941). Absolutní červnové minimum přesto ohroženo nebylo, činí totiž -4,3 °C (25.06.1983). Do rekordně chladného rána se dále probudili v Toowoombě, kde naměřili -0,1 °C (tamní stanice je v provozu 26 let), nebo ve Warwicku, kde naměřili -2,2 °C s tím, že tamní stanice je v provozu 29 let. V Glen Innes na severovýchodě Nového Jižního Walesu naměřili až -8,7 °C, byť rekord -9,3 °C z 9. června 2011 přežil.
ČTVRTEČNÍ RÁNO V AUSTRÁLII Z POHLEDU METEOROLOGICKÝCH STANIC | ZDROJ: METEOCIEL
Mráz udeřil i v okolí Sydney. V Richmondu rtuť teploměru klesla k -1,0 °C, jako na předměstí Badgerys Creek. Olympijský park v Sydney kolem osmé ranní hlásil 2,8 °C, letošní 9. červen byl tak tím vůbec nejchladnějším (stanice v Olympijském parku měří od roku 2011). Pod nulou nebylo pouze ve Victorii, Novém Jižním Walesu či Queenslandu. V Alice Springs měli až -0,8 °C, dosavadní rekord na 9. června má hodnotu -1,4 °C. Stanice v Alice Springs měří od roku 1941.
JASNÝ, ALE CHLADNÝ VEČER V BRISBANE | ZDROJ: HENK SPIERINGS
Sněhu dosyta
Na nedostatek sněhu si momentálně australské lyžařské areály rozhodně stěžovat nemohou. Mount Buller na východě Victorie (cca 130 km severovýchodně od centra Melbourne) hlásí 53 cm, Perisher na jihovýchodě Nového Jižního Walesu hlásí 55 cm, Falls Creek na východě Victorie hlásí 60 cm.
Velmi dobře je na tom i lyžařský areál Hotham. Ten o prvním víkendu meteorologické zimy zasáhla sněhová bouře, při které za čtyřiadvacet hodin napadlo 51 cm sněhu. Závěje, které se tvořily, měly až okolo dvou metrů. Celkově, v průběhu několika dnů, napadlo přes 130 cm sněhu. Právě díky ideálním povětrnostním podmínkám byl letos lyžařský areál Hotham (i jiné lyžařské areály) otevřen nezvykle brzy, ve skutečnosti v nejdřívějším termínu za posledních 22 let.
ZAČÁTEK SEZÓNY 2022 JE PRO HOTHAM DOSLOVA SNOVÝ | ZDROJ: HOTHAM ALPINE RESORT
ZAČÁTEK SEZÓNY 2022 JE PRO HOTHAM DOSLOVA SNOVÝ | ZDROJ: HOTHAM ALPINE RESORT
ZAČÁTEK SEZÓNY 2022 JE PRO HOTHAM DOSLOVA SNOVÝ | ZDROJ: HOTHAM ALPINE RESORT
ZAČÁTEK SEZÓNY 2022 JE PRO HOTHAM DOSLOVA SNOVÝ | ZDROJ: HOTHAM ALPINE RESORT