Amerikou se prohnala silná bouře, napáchala značné škody

14. 01. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.1.2021 22:28
ǀ
Kamil Sojka

Na západní pobřeží Spojených států amerických, částečně také Kanady, udeřila prudká větrná bouře, silou srovnatelnou s hurikánem první kategorie. Zanechala za sebou nemalé škody. Přes 600 000 domácnostní bylo odříznuto od proudu, většina, přibližně 450 000, v Oregonu a ve Washingtonu. Den poté nebyla situace o moc lepší, bez proudu stále byly statisíce amerických domácností. Vichr doprovázely i vydatné srážky, ve vyšších nadmořských výškách sněhové.

V úterý 12. ledna bylo nad severním Tichým oceánem šest tlakových níží. Jedna u Japonska, jedna u Kamčatky, další dvě u Aljašky, jedna na půli cesty mezi Asií a Severní Amerikou a další se přibližovala k americkému západu, přičemž se prohlubovala. V noci na středu 13. ledna dorazila na pevninu, konkrétně v oblasti washingtonského Seattlu. Následně pokračovala k severovýchodu až východu, až nad kanadskou provincii Saskatchewan. V noci na pátek 15. ledna se její střed usadí nad Velkými jezery, a tak až k Mexickému zálivu pronikne ledový vzduch z Kanady.

 

SNÍMEK Z DRUŽICE GOES-17 Z 13. 1. 2021 8:00 SEČ | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Forks je asi čtyřtisícové město na severozápadě Washingtonu, 150 km západně od Seattlu. Toto úterý zaznamenalo 65 mm srážek, což představuje cca 18 % dlouhodobého průměru pro měsíc leden. Do centra Seattlu úterní den přinesl kolem 40 mm srážek s tím, že stanice na mezinárodním letišti zaznamenala kolem 55 mm. Dlouhodobým lednovým průměrem je 140 mm. Například v Olympii, hlavním městě Washingtonu, za 24 hodin, do úterních 22:00, spadlo 71 mm srážek, tj. více než třetina lednového normálu (200 mm).

 

OBLAČNOST I SNÍH POKRÝVAJÍCÍ KASKÁDOVÉ POHOŘÍ VÝCHODNĚ OD SEATTLU NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA ZE STŘEDY 13. LEDNA | ZDROJ: NASA

 

Západní vítr je krutý

Ve washingtonské metropoli vítr dosahoval v nárazech rychlosti 50 až 60 km/h. Seattle na tom byl hůře, o půlnoci neboli na přelomu úterního a středečního dne čelil nárazům o síle mezi 80 až 90 km/h. Ve Forksu anemometr (větroměr) naměřil hodnoty v rozmezí 65 až 75 km/h, na letišti v kanadském Vancouveru až kolem 90 km/h.

Nad pevninou se tlaková níže ještě více prohloubila, bouřlivým povětrnostním podmínkám se tak nevyhnula ani místa daleko od Tichého oceánu. Jeden z nejsilnějších nárazů větru byl při cyklonálním západním proudění pozorován ve Spokane na východě Washingtonu, a to 114 km/h. Na stratovulkánu Baker, 130 km severně od centra Seattlu, byla naměřena hodnota 127 km/h.

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE V PARKU STADACONA | ZDROJ: @VANISLANDGEE

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE VE WASHINGTONSKÉ DIVOČINĚ | ZDROJ: @ADVENTUREGUYS

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE V SEATTLU | ZDROJ: @A_NICHELLE

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE POBLÍŽ SEATTLU | ZDROJ: @EDUBYAPHOTOG

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE POBLÍŽ SEATTLU | ZDROJ: @COLEMILLERTV

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE POBLÍŽ SEATTLU | ZDROJ: @COLEMILLERTV

 

NÁSLEDEK VĚTRNÉ BOUŘE POBLÍŽ SEATTLU | ZDROJ: @Q13TIM

 

Se silným větrem se kvůli stejné tlakové níži potýkali i v Idahu, Montaně anebo Wyomingu. V těchto státech se již ale jednalo o vítr severní, nikoli západní. Poblíž Laramie, třetího největšího wyomingského města (30 000 obyv.), byl registrován poryv o síle 150 km/h, na hoře Sentinel v Montaně dokonce 201 km/h.

V montanském městě Glasgow čelily nárazům o rychlosti 100 až 130 km/h, což mimo jiné poněkud ztížilo práci tamním meteorologům.

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 26.2.2021

Na Kokosové ostrovy udeřila bouře Marian

AKTUÁLNĚ ǀ 25.2.2021

Čtvrtek přinesl patnácti až dvacetistupňové rozdíly v odpoledních teplotách

AKTUÁLNĚ ǀ 24.2.2021

I dnes padlo nespočet teplotních rekordů

AKTUÁLNĚ ǀ 23.2.2021

Vzduch ze Sahary dorazil do Česka, jižní Čechy naměřily dvacet stupňů