Jak vzniká zmrzlý déšť?

30. 11. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 30.11.2018 14:29
ǀ
Jan Horák

V západní polovině Čech se právě potýkáme s mrznoucími srážkami a tvorbou ledovky. Je to velmi nepříjemná záležitost, ale na druhou stranu z meteorologického pohledu jsou mrznoucí srážky a tvorba ledovky velice dobře předpovídatelné, protože se často vyskytují za specifických situací – například při přechodu teplé fronty, kdy několik dní před jejím příchodem panovalo mrazivé počasí. Takže meteorologové obvykle varují před výskytem ledovky několik dnů dopředu.

Princip vzniku mrznoucích srážek tu již byl několikrát popisován, takže jen v krátkosti – potřebujeme aby ve výšce byl teplý vzduch, a to dokonce s teplotou nad bodem mrazu, ze kterého budou vypadávat dešťové srážky do níže ležícího chladného vzduchu, nejlépe s teplotou pod bodem mrazu. Hlavně ale potřebujeme chladný zemský povrch s teplotou pod bodem mrazu. To je celé – kapalné srážky dopadají na zmrzlý povrch a mrznou, čímž vzniká ledovka. Někdy se ale může stát, pokud dešťové srážky propadávají dostatečně silnou vrstvou vzduchu s teplotou pod nulou, že zmrznou ještě před dopadem na zemský povrch. To nám vznikne zmrzlý déšť.

Zmrzlý déšť, kdy padají kuličky čirého ledu o velikosti dešťových kapek, na zemi nevytváří nebezpečnou ledovku, ale jen vrstvičku ledových kuliček, které tolik nekloužou. Bohužel v našich podmínkách, a pokud se bavíme o přechodu teplé fronty v zimě, bývá epizoda se zmrzlým deštěm poměrně krátká, a následuje po ní nebezpečnější mrznoucí déšť. V našich podmínkách se dá dokonce říci, že zmrzlý déšť je jistého druhu raritou, protože se mnohem častěji vyskytují mrznoucí srážky. Důvodem je to, že rozdíly teplot před frontou a za frontou nebývají obvykle moc velké, a také že vrstva prochlazeného vzduchu s teplotou pod bodem mrazu, kterou propadávají kapalné srážky, nebývá příliš silná na to, aby stihly zmrznout už ve vzduchu. Navíc má voda v atmosféře jednu zvláštnost, a to že vydrží tekutá i v teplotách pod bodem mrazu, což se ale týká spíše menších (mikroskopických) kapek v oblačnosti, než dešťových kapek. Ale často to stačí k tomu, že kapky deště zmrznou až na zemi.

Na pátek nám meteorologické modely předpověděly na teplé/okluzní frontě výskyt mrznoucích srážek s tvorbou ledovky, ale na některých místech i tvorbu zmrzlého deště. Příchod teplé fronty, nebo fronty okluzní, ukončující chladné období, kdy teploty klesaly až k -10 °C, je typickým místem, kde lze mrznoucí a zmrzlé srážky očekávat. Nejprve nám před teplou frontou začne sněžit, potom srážky postupně přejdou ve zmrzlý déšť a následně v déšť mrznoucí – to bohužel na podstatně větší oblasti než se vyskytne zmrzlý déšť (pokud se vyskytne vůbec). No a nakonec se dočkáme “normálního” deště.

Zmrzlý déšť má ještě jednu zvláštní vlastnost – je výrazně “hlučnější” než klasický, nebo mrznoucí déšť – zní to asi jako když sypeme rýži 🙂

P.S. článek neberte jako předpověď počasí na pátek! Rozhodně sledujte předpověď na www.meteopress.cz

Mohlo by Vás zajímat

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě

ANALÝZA,VYSVĚTLENÍ ǀ 19.12.2022

Proč jsme se v neděli 11. 12. nedočkali přívalů sněhu?