Proč pouštíme draky hlavně na podzim?

18. 10. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.10.2022 08:34
ǀ
Milan Šálek

Tradičně je podzim obdobím, kdy je na volných prostranstvích vidět děti a jejich rodiče, jak pouštějí draky, dnes většinou již kupované. Také se často pořádají tzv. drakiády. Proč se ale draci pouštějí hlavně na podzim? Vždyť vítr fouká po většinu roku.

 

Proč je hlavní „dračí“ sezónou podzim, má více důvodů. Prvním je ten, že zesiluje spád (kontrast, odborně řečeno „gradient“) teploty mezi rychle chladnoucími polárními končinami a stále ještě teplými mírnými a tropickými oblastmi. To také způsobuje zvětšení tlakových rozdílů a následně též rychlosti větru. Však víme, že „velkoplošné“ vichřice, zasahující území o rozloze celých států, se objevují hlavně na podzim a v zimě; v létě jsou případné větrné pohromy spojené především s bouřkami, které ale postihují podstatně menší oblasti.

Na podzim a v zimě máme tedy obecně větrnější počasí, i když samozřejmě nemusí nastat každý den. Podzimní (i zimní) proudění má však oproti jaru a létu ještě jednu vlastnost; je podstatně méně proměnlivé, odborně řečeno “turbulentní”. To proto, že slábnoucí sluneční záření daleko méně prohřívá povrch a blízké vrstvy atmosféry a atmosféra „probublává“ daleko méně než na jaře a v létě. Tudíž je proudění stálejší a drak nemusí tak často nechtěně končit na zemi. Kromě těchto dvou důvodů, proč je podzim hlavní sezónou draků, k nim můžeme přidat i třetí; v září a říjnu jsou snesitelnější teploty na postávání venku než třeba v lednu.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě