Proč je na České Sibiři chladněji než v jejím okolí?

18. 03. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 5.3.2019 13:18
ǀ
Zuzana Peštová

Česká Sibiř leží na jihu Středočeského kraje ve Vlašimské pahorkatině. Konkrétně takto označujeme oblast kolem Votic, Miličína a města Sedlec-Prčice. Kde ale Česká Sibiř získala své jméno a je opravdu anomálně studená?

Proč zrovna Česká Sibiř?

Jako autor názvu Česká Sibiř se označuje spisovatel, novinář a politik Jan Herben, který toto slovní spojení použil v roce 1907 ve svém fejetonu. Sám Herben ale název nevymyslel, pouze ho někde odposlechl a když ve 20. letech vyšly jeho fejetony znovu, označení Česká Sibiř se postupně rozšířilo i do celostátních periodik.

Zdroj obrázku: zavistler.blogspot.com

Je na České Sibiři zima jako na Sibiři?

Česká Sibiř získala své jméno díky tomu, že cestou přes tuto oblast bývali lidé zaskočeni nižšími teplotami a sněhem i tehdy, kdy už v okolí sníh nebyl.

Čím je tato anomálie České Sibiře způsobena a je to vůbec anomálie? Pokud se podíváme na polohu a nadmořskou výšku oblasti České Sibiře, zjistíme, že na zdejším počasí vlastně nebývá nic neobvyklého. Na České Sibiři jsou sice nižší teploty než v jejím okolí, ale je to dáno její vyvýšenou polohou – teploty tady odpovídají dané nadmořské výšce, tedy přibližně 600 až 700 metrů nad mořem. V tomto rozmezí se často například srážky mění z dešťových na sněhové a proto Česká Sibiř působí oproti svému okolí anomálně. Vliv má navíc i návětrný efekt, který přispívá k větším úhrnům srážek.

Zdroj obrázku: českojede.cz

 

Zdroj: ČeskáSibiř.cz, Přírodovědci.cz

Zdroj úvodního obrázku: frinolina.rajce.idnes.cz

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 27.1.2020

V úterý bude přes naše území postupovat studená fronta, v polohách nad 600 m bude sněžit

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 27.1.2020

V pondělí budou teploty stoupat až k 7 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 25.1.2020

I v neděli očekáváme mlhy a nízkou oblačnost

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 24.1.2020

V sobotu bude převážně zataženo