Nad Černým mořem hrozil vznik medikánu, mírnější obdoby hurikánu

11. 08. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.8.2021 13:36
ǀ
Zuzana Peštová

Pokud nás sledujete pravidelně, možná jste už o medikánu zaslechli. Ve Středozemním moři se loni vyskytl medikán Ianos a o dva roky dříve medikán Zorbas. Tentokrát ale nastane mnohem výjimečnější situace, kdy se medikán vyskytne nad Černým mořem.

Co to tedy medikán je?

Jak uvádí meteorologický slovník, medikán je cyklona (tedy tlaková níže) o průměru několika stovek kilometrů. Přináší s sebou přívalové deště, silný vítr a vysoké vlny. Vyskytuje se průměrně jednou až dvakrát do roka ve Středozemním moři nebo výjimečně právě i v Černém moři. Co se týče období výskytu, nejčastěji se medikány objevují od října do března.

Na družicových snímcích medikány připomínají tropickou cyklonu (tedy např. hurikán) – oblačnost má kruhový tvar a uprostřed je oblačnosti méně, tedy podobně jako v oku hurikánu.

Medikán z roku 2019 na satelitních snímcích NASA

Název vznikl spojením slov Mediterranean” a „hurricane“.

Co se bude dít nad Černým mořem?

Vývoj situace nad Černým mořem je obtížné předpovědět – naposledy se zde medikán totiž vyskytl v roce 2005 a proto je to výjimečná situace pro numerické modely i zkušené meteorology. Většinou se medikány navíc tvoří až v pozdějších měsících, takže i tím je aktuální situace nezvyklá.

Původně se zdálo, že se vytvoří poměrně jasně definovaný medikán, který se během pátku začne přesouvat k jihu a nárazy větru v něm dosáhnou až kolem 170 km/h. Jeden z dřívějších modelových výstupů je zobrazen na úvodním obrázku článku.

Oproti tomuto očekávání to podle aktuálních výstupů numerických modelů vypadá, že bychom vzniklý útvar nakonec možná ani neměli označovat jako medikán. I tak s sebou ale přinese intenzivní srážky (hlavně na severovýchodní a východní pobřeží Černého moře) a nárazy větru až kolem 90 km/h (hlavně na severovýchodě Černého moře a v oblasti Azovského moře.

Úhrny srážek během příštích tří dnů dosáhnou až kolem 200 mm. Zdroj: Windy.com 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě