Pokud nás sledujete pravidelně, možná jste už o medikánu zaslechli. Ve Středozemním moři se loni vyskytl medikán Ianos a o dva roky dříve medikán Zorbas. Tentokrát ale nastane mnohem výjimečnější situace, kdy se medikán vyskytne nad Černým mořem.
Co to tedy medikán je?
Jak uvádí meteorologický slovník, medikán je cyklona (tedy tlaková níže) o průměru několika stovek kilometrů. Přináší s sebou přívalové deště, silný vítr a vysoké vlny. Vyskytuje se průměrně jednou až dvakrát do roka ve Středozemním moři nebo výjimečně právě i v Černém moři. Co se týče období výskytu, nejčastěji se medikány objevují od října do března.
Na družicových snímcích medikány připomínají tropickou cyklonu (tedy např. hurikán) – oblačnost má kruhový tvar a uprostřed je oblačnosti méně, tedy podobně jako v oku hurikánu.
Medikán z roku 2019 na satelitních snímcích NASA
Název vznikl spojením slov „Mediterranean” a „hurricane“.
Co se bude dít nad Černým mořem?
Vývoj situace nad Černým mořem je obtížné předpovědět – naposledy se zde medikán totiž vyskytl v roce 2005 a proto je to výjimečná situace pro numerické modely i zkušené meteorology. Většinou se medikány navíc tvoří až v pozdějších měsících, takže i tím je aktuální situace nezvyklá.
Původně se zdálo, že se vytvoří poměrně jasně definovaný medikán, který se během pátku začne přesouvat k jihu a nárazy větru v něm dosáhnou až kolem 170 km/h. Jeden z dřívějších modelových výstupů je zobrazen na úvodním obrázku článku.
Oproti tomuto očekávání to podle aktuálních výstupů numerických modelů vypadá, že bychom vzniklý útvar nakonec možná ani neměli označovat jako medikán. I tak s sebou ale přinese intenzivní srážky (hlavně na severovýchodní a východní pobřeží Černého moře) a nárazy větru až kolem 90 km/h (hlavně na severovýchodě Černého moře a v oblasti Azovského moře.