Kruhy na radaru – jak a proč vznikají?

01. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 1.7.2021 12:03
ǀ
Zuzana Peštová

Při úterních bouřkách se na snímcích z meteoradaru objevily záhadné kruhy. Proč a jak kruhy vznikají si přečtěte v našem článku.

Začněme tím, že se podíváme na to, jak meteorologické radary snímají oblohu a jak pak vzniknou výsledné snímky, na které pak koukáme na webu nebo v aplikaci.

Jak radar snímá oblohu

Anténa meteoradaru se otáčí nejen dokola, ale taky se naklápí směrem nahoru, aby radar mohl snímat různé výškové hladiny. Výškové hladiny jsou předem definované a vypadají třeba jako na přiloženém obrázku.

Příklad tzv. skenovací strategie meteoradaru. Radar se nachází vlevo dole, barevně jsou znázorněny různé výškové hladiny, které radar snímá. Zdroj

Z těchto hladin se pak poskládá výsledný plošný snímek a zároveň tak můžeme vidět třeba bouřky i z boku, což nám pomáhá třeba při předpovídání krup. Pro výsledný plošný snímek záleží jaký chceme získat tzv. radarový produkt, o kterých si můžeme říct zas třeba příště.

Proč teda na snímku vzniknou kruhy?

V našich zeměpisných podmínkách kapka deště vznikne z ledového krystalku. Proto nejdřív k zemi padají ledové krystalky a v určité vrstvě atmosféry, kde už je dost teplo, krystalky roztají a vzniknou z nich dešťové kapky. Jak krystalky tají, zvětší se jejich z fyzikálních důvodů odrazivost – to znamená, že na radaru to vypadá, jako by v téhle vrstvě atmosféry víc pršelo nebo jako by byla jasnější. Proto se této vrstvě říká tzv. bright band. Je na radarech pozorovatelný hlavně u velkoprostorových srážek.

Každá z výškových hladin protne tento bright band a proto na snímku z každé hladiny vznikne jasnější kruh, jak je vidět na následujícím obrázku.

Radarový snímek z hladiny s elevací 6 stupňů. Je patrný kruh, který vznikl při průchodu radarovým paprskem skrz tzv. bright band. Zdroj

Čím větší je úhel naklopení radaru, tím blíž u radaru projde paprsek skrz bright band. Proto když pak složíme dohromady data ze všech hladin, vznikne kolem radaru více kruhů.

Není třeba se bát

Je dobré obzvlášť při bouřkových situacích sledovat meteoradar, aby Vás nějaká bouřka nepřekvapila. Pokud Vás ale zneklidněly tyto kruhy na radaru, určitě není třeba se bát. Nejedná se o žádný nebezpečný jev, spíš o nedokonalost a nebo pozůstatek zpracování radarových dat.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě