Jak dostávají hurikány svá jména?

18. 02. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.2.2019 08:44
ǀ
Kateřina Vodičková

Sice je teprve únor a hurikánová sezóna v Atlantiku začíná až v červnu, ale seznam jmen pro tropické bouře a hurikány letošního roku je už známý. A my se tak můžeme podívat, jak se hurikány pojmenovávají nyní a jak tomu bylo dříve.

Hurikán, tajfun nebo cyklóna?

Tropická cyklóna má několik stádií vývoje. Začíná jako porucha v proudění vzduchu, dále se z ní stává tropická deprese (s rychlostí proudícího větru do 17 m/s). Potom se z ní může stát tropická bouře, ve které rychlost větru dosahuje až 33 m/s a z ní se někdy vyvine tropická cyklóna (rychlost větru nad 117 km/h) s typickým “okem hurikánu”. Tropické cyklóny v Atlantiku a severovýchodním Pacifiku se nazývají hurikány, v severozápadním Pacifiku se označují jako tajfuny nebo supertajfuny a v Indickém oceánu a jižním Pacifiku se nazývají cyklóny.

Tropické cyklóny se pojmenovávají, když dosáhnou stádia tropické bouře.

Jak se tropické cyklóny pojmenovávali dříve?

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých (např. hurikán z roku 1825 se nazýval Svatá Anna). Poprvé začal cyklóny a anticyklóny pojmenovávat lidskými jmény meteorolog Clement Wargge v letech 1887-1907. Během druhé světové války vojáci pojmenovávali bouře a hurikány nejprve podle armádní fonetické abecedy a později podle svých přítelkyň nebo manželek. V letech 1945 až 2000 byla používána jen ženská jména, což vyvolalo řadu protestů.

Příklad fonetické abecedy (ZDROJ)

Jak dostávají jména tropické cyklóny v dnešní době?

Od roku 1979 WMO (Světová meteorologická organizace) používá vlastní označení a střídají se mužská a ženská jména. V různých lokalitách se můžeme setkat s odlišnými seznamy místních jmen tropických cyklón.

V Atlantiku jsou hurikány pojmenovávány podle 6 abecedních seznamů, které obsahují 21 jmen (vynechávají se písmena Q, U, X, Y, Z). Tyto seznamy se točí každých 6 let. Seznam použitý v roce 2018 se znovu použije v roce 2024. Jestliže je nějaký hurikán obzvlášt ničivý (Katrina, Irma,…), jméno je z budoucích seznamů vyškrtnuto a již se nevyužije. Pokud se během jednoho roku objeví více než 21 hurikánů, používá se řecká abeceda. V následující tabulce jsou uvedeny aktuální používané seznamy jmen, včetně roku 2019.

Ve východním Pacifiku se také využívá rotující systém seznamů. Každý list obsahuje 24 jmen, vynechávají se písmena Q a U.

V centrálním až severním Pacifiku se používají 4 seznamy s 12 jmény na každém z nich.

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ANALÝZA,BOUŘKY,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 24.6.2022

Podrobný terénní průzkum po tornádu na jihu Moravy dne 24. 6. 2021

ZE SVĚTA ǀ 24.6.2022

Extrémní zima sevřela Nový Zéland

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 23.6.2022

Deseticentimetrové kroupy. Francouzi sčítají škody po bouřkách

ZE SVĚTA ǀ 22.6.2022

Víkendová vlna horka dobyla i Mont Blanc, padl tam absolutní rekord