Děravé oblaky?

26. 02. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.2.2019 07:44
ǀ
Kateřina Vodičková

Díra v oblačnosti (cavum), v angličtině zvaná též fallstreak hole, punch hole nebo třeba skypunch. Na obloze ji můžeme ojediněle zahlédnout jako kruhovou nebo eliptickou bezoblačnou mezeru a to hlavně v oblacích typu altocumulus nebo cirrocumulus (jejich popis naleznete zde).

Jak díra v oblačnosti vzniká?

V těchto oblacích se mohou vyskytovat přechlazené vodní kapky, které kvůli nedostatku ledových jader nezmrznou. Při náhlém nárůstu koncentrace ledových částic však dojde ke spontánnímu mrznutí těchto přechlazených kapiček vody. Ledové krystalky fungují jako kondenzační jádra a narůstají na úkor vodních kapek. Ty se vypaří a ledové krystalky z oblaku vypadávají ve formě srážek. Ve středu bezoblačné mezery je tedy možné spatřit virgu, tj. srážkové pruhy, které nedosahují k zemskému povrchu.

Zvýšení koncentrace ledových částic může být způsobeno průletem letadla oblačností. Kolem vrtulí nebo konců křídel vzniknou turbulence a poklesne tlak. Kvůli podtlaku dochází k rozpínání vzduchu, ochlazení a ke vzniku ledových krystalků. Ledové krystalky interagují s přechlazenými vodními kapičkami, narůstají a vypadávají, zatímco vodní kapky se vypařují a vzniká díra v oblačnosti.

Pokud letadlo proletí oblačností kolmo, vzniká oblačná díra. Po podélném průletu letadla oblačností může vznikat oblačný kanál.

Oblačný kanál zachycen v Michiganu (Autor: Jtrombone)

 

Satelitní snímek, na kterém jsou vidět oblačné kanály a díry nad Texasem, Zdroj: NASA, Jeff Schmaltz)

 

Průletovou díru v oblačnosti bylo možné pozorovat v posledních dnech i v České republice.

Díra v oblačnosti v okolí Kladna (Autor: Milan Polák)

 

Fallstreak cloud v Příbrami (Autor: Ondřej Vacek)

 

 

Punch hole cloud nad Prahou (Autor: Terez Hladíková – je i autorkou úvodní fotografie)

 

Satelitní snímek z nedělního dopoledne, na kterém je při bližším pohledu patrných několik děr v oblačnosti na území středních a západních Čech (Zdroj: CHMU, EUMETSAT)

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 23.1.2020

Kanadu zasáhla rekordní sněhová bouře, ulice zmizely pod metry sněhu

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.1.2020

V pátek ráno teploty klesnou až na -6 °C

ZE SVĚTA ǀ 22.1.2020

Enormní srážky, vlny vyšší než domy – na Španělsko udeřila bouře Gloria

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.1.2020

Ve čtvrtek naměříme nejvýše kolem 3 °C