V Česku foukal velmi silný vítr, na Sněžce bylo naměřeno 53,6 m/s

10. 3. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.3.2019 08:15
ǀ
Kateřina Vodičková

Od nedělního odpoledne zesiloval v Česku nárazový vítr, podívejte se na online report:

Souhrn:

  • Nejsilnější náraz větru byl naměřený na Sněžce – 53,6 m/s
  • Na několika tocích byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity (Sázava, Moravice, Teplá Vltava…)
  • Nejvíce napršelo v Prášilech (Šumava) – 39 mm
  • Vlaky nabíraly až 200 min. zpoždění 
  • Během večera se v Česku vyskytly také bouřky
  • Bez proudu bylo více než 130 tisíc domácností
  • Hasiči řešili stovku události – zejména popadané stromy či uvolněné plechy

Záznam on-line reportu:

1:40 – V následujících hodinách ještě očekáváme silné nárazy hlavně na Moravě, během pondělí bude vítr postupně slábnout. Předpověď počasí najdete ZDE

1:25 – Bez proudu je více než 130 tisíc domácností. Hasiči i nadále zasahují u popadaných stromů či plechů.(irozhlas)

1:10 – V distribuční soustavě ČEZu i nadále platí kalamitní stav, opravy budou probíhat i během pondělního dne. Kalamitní stav vyhlásila i společnost E.ON

1:05 – Na většině toků s prvním povodňovým stupněm již klesají hladiny (hydro.chmi.cz). Další srážky očekáváme v průběhu pondělního dne, neočekáváme však, že se budou významně projevovat do hladin toků a řek.

00:45 – V Olomouckém kraji se situace zhoršuje, hasiči tam aktuálně řeší najednou až 33 události. Jedná se zejména o popadané stromy a uvolněné střešní krytiny. V Šumperku došlo k utržení části plechové střechy, ta se zřítila na komunikaci. (HZS/Twitter)

00:30 – “K půlnoci evidujeme přes tři sta událostí v souvislosti se silným větrem. Nejvíce zasaženými oblastmi zůstává Benešovsko, Příbramsko a Mladoboleslavsko.” uvedli na svém profilu hasiči ze Středočeského kraje. Silný vítr bude v Čechách postupně slábnou, i nadále však očekáváme nárazy kolem 20 až 25 m/s.

00:15 – Policie uzavřela komunikaci z Jeseníků do Zlatých hor z důvodu velkého množství popadaných stromů. Na svém Facebooku o tom informovali hasiči z Ol. kraje. (Mapy.cz)

00:00 – Pražští hasiči již  řešili 19 událostí v souvislosti se silným větrem, ve Středočeském kraji se již jedná o 240 událostí. (Twitter – HZS ScK)

23:45 – Vlivem silných srážek v Česku platí první povodňové stupně, toky na Vsetínsku i nadále stoupají. Nejvíce dnes napršelo na Sušucku, tamní stanice zaznamenala úhrn 38,3 mm. (hydro.chmi.cz)

23:35 – Vlaková doprava zejména v Čechách nabírá poměrně velké zpoždění – zejména díky popadaným stromů na tratě. “V depech budou připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek nuceni na delší dobu přerušit svou cestu.” uvedly České dráhy na svém webu. (Mapa zpožděných vlaků: kam.mff.cuni.cz)

23:18 Největší náraz větru byl prozatím naměřený na Milešovce – 49 m/s, což odpovídá 176.4 km/h (chmi.cz)

23:02 Nejsilnějších nárazů dosahuje vítr na hranicích Česka a německého Saska. V následujících hodinách se vítr o rychlostech vichřice přesune do severních a východních Čech.

22:48 Silný nárazový vítr nadále ničí elektrická vedení. Distribuce ČEZ vyhlásila kalamitní stav v Plzeňském kraji (okres Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-Sever, Rokycany, Tachov), Karlovarském kraji (okres Cheb, Karlovy Vary, Sokolov) a Středočeském kraji (okres Benešov, Mladá Boleslav, Praha-východ, Praha-západ, Příbram). Zvýšená poruchovost nastala v Ústeckém a Olomouckém kraji. Bez elektřiny je přes 90 000 odběrných míst.

22:35 V západní Evropě místy sněží i v nížinách.  Sněhové přeháňky můžeme zítra očekávat i na našem území.

22:18 Na většině území Česka je polojasná obloha. Kde se nyní vyskytují srážky můžete vidět na radarovém snímku níže. Radarové snímky můžete sledovat na našich stránkách meteopress.cz/radar.

22:00 

21:45  “Od 17 hodin do 20 hodin vyjeli hasiči v souvislosti se silným větrem již 357 krát. Ke kraji Plzeňskému a Jihočeskému se přidal kraj Ústecký a Vysočina.

I v těchto chvílích zaměstnávají hasiče nejvíc popadané stromy a větve. Jako například spadlý strom na železniční trať číslo 225 v okrese Jindřichův Hradec, kde byl přerušen provoz na železniční trati a 15 osob muselo být evakuováno. Vše se naštěstí obešlo bez zranění.” HZS České Republiky

21:39 Velice intenzivní nárazy větru zaznamenáváme už na většině území České republiky.

21:33 Ojediněle se v Česku a na Slovensku i nadále vyskytují bouřky. Detekci blesků můžete sledovat na meteopress.cz/blesky

21:24 Nejsilnější vítr byl v poslední hodině zaznamenán na Milešovce – jeho rychlost byla přes 65 km/h, v nárazech dokonce přes 130 km/h! Níže se můžete podívat na průběh rychlosti, nárazů a směru větru za posledních 96 hodin právě na Milešovce (CHMI).

 

21:11 K deváté hodině evidují hasiči Středočeského kraje již devadesát událostí spojených se silným větrem. Jihočeští hasiči za celý víkend zasahovali už u více než 200 případů v souvislosti se silným větrem.

21:03

20:55 Následky silného větru ovlivňují železniční dopravu v západních, jižních i středních Čechách. Další informace o mimořádných omezeních provozu naleznete na stránkách Českých Drah.

20:45 ČEZ distribuce eviduje asi 20 000 odběrných míst bez elektřiny v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji.

V Jihočeském kraji je podle mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové bez elektřiny asi 11 500 domácností a energetici vyhlásili kalamitní stav (ct24.cz).

20:35 “Počasí působí problémy na trase Praha – České Budějovice (rychlíky R17, R26 a osobní vlaky S60 a S90). Odřeknut je vlak R 729 ve 20:31 z Prahy do Č.Budějovic, na dalších vzniká zpoždění. Jiné komplikace v síti PID v tuto chvíli hlášeny nejsou.” (PID)

20:32

20:29 Pohyb bouřek v okolí Olomouce a Jihlavy můžete sledovat i na našem radaru meteopress.cz/radar.

20:14 Přes naše území bude přecházet studená fronta a s ní nabere vítr na větší intenzitě. Vítr bude v nárazech dosahovat až síly vichřice.

20:01 Na Rokycansku dnes dopoledne vítr ničil elektrická vedení. Podobné škody můžeme očekávat i po dnešní noci. Nastat mohou rozsáhlé výpadky elektřiny.

19:45 Po dešti se dnes odpoledne na našem území objevovaly i duhy.

Autor: Zdeňka Friedová, Rána u Loun

Autor: Alois Jurkovič, Postoloprty

19:40 Nejtepleji je momentálně na jihu Česka, tam se teploty pohybují mezi 10 a 12° C. Na většině území je polojasno až oblačno. Na východě a v Královéhradeckém kraji je zataženo a vyskytují se zde vydatnější srážky, ojediněle i bouřky. Vítr postupně od západu zesiluje. Vývoj srážek můžete sledovat na meteopress.cz/radar.

19:26 I Pardubičtí hasiči se připravují na náročnou noc v souvislosti se silným větrem.

19:13 Na Šumavě byla vyhlášena povodňová bdělost (Povodí Vltavy).

19:05 Německo vyhlásilo na většině svého území dokonce extrémní stupeň nebezpečí v souvislosti se silným větrem (meteoalarm.eu).

18:55 Pražští hasiči dnes také řešili následky vydatných srážek.

18:38 Hasiči Středočeského kraje v souvislosti se silným větrem posilují své stavy.

18:30 Na Moravě v těchto chvílích vydatně prší. Ojediněle se na našem území vyskytují i bouřky. Detekci blesků naleznete i na meteopress.cz/blesky.

Bleskové výboje na našem území (Blitzortung.org)

18:15  V Praze se oblačnost protrhává až na polojasno.

 

18:00 K zesilování větru už dochází na západě našeho území – v Plzni byla naměřena rychlost nárazů větru přes 90 km/h. Na Karlovarsku spadla střecha třípatrového domu, trosky poškodily zaparkovaná auta. Tato událost se naštěstí obešla bez zranění.

 

 

V noci ze soboty na neděli podle očekávání zasáhl území České republiky silný vítr. O tom, proč právě v těchto dnech vítr fouká s takovou intenzitou, jsme informovali zde.

Při přechodu okluzní fronty přes naše území od západu přibývalo oblačnosti a srážek. Čerstvý vítr a intenzivní nárazy větru jsme mohli zaznamenat po celý den, během večera došlo k jeho zesílení. Například na Lysé hoře byly po půlnoci naměřeny nárazy větru přes 30 m/s.

 

Průběh rychlosti, směru a nárazů větru za posledních 96 hodin na stanici Lysá Hora (ZDROJ: ČHMI)

 

K večeru se na západě území objevily i bouřky – na Kladensku, Karlovarsku, v okolí Kralup nad Vltavou, na Písecku (kde docházelo i k výpadkům elektrického proudu) a na dalších místech.

Ve většině krajů vyjížděli hasiči i k desítkám událostí spojených se silným větrem. Nejvíce událostí bylo mezi desátou hodinou večer a půlnocí, kdy hasiči vyjížděli až 214 krát. Celkový počet výjezdu hasičů k případům spojených se silným větrem za minulou noc je přes 350.  V drtivé většině případů šlo o odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací. K dnešní 8. hodině hasiči Středočeského kraje evidovali přes sto zásahů v souvislosti se silným větrem. Nejvíce zasaženou částí kraje bylo Nymbursko a Praha – východ.

 

Dobrovolná jednotka z Krásné Lípy vyjela před půlnocí ke stromu, který vlivem silného větru spadl na silnici mezi Krásnou Lípou a Studánkou (pozary.cz)

 

 

 

 

Na Pardubicku spadlé stromy poničily elektrické vedení. (Autor: Michal Skalický)

 

 

 

 

Na železnicích silný vítr většinou nezpůsobil vážnější komplikace, jen na pomezí kraje Jihočeského a kraje Vysočina spadlé stomy poškodily trakční vedení. Provoz by zde měl být obnoven do 15. hodiny.

I Slovensko potrápil silný vítr. Spadlý strom v Bytči (Autor: Marian Cigánik).

 

Silné nárazy větru můžeme očekávat i během následující noci z neděle na pondělí,  v nížinách dosáhnou až 30 m/s (přibližně 110 km/h) a na horách dokonce až rychlosti orkánu – 35 m/s (kolem 125 km/h).

 

 

Níže můžete nalézt doporučení hasičů pro ochranu před silným větrem (Hasičský záchranný sbor ČR)

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 22.8.2019

Obrazem: Sao Paulo zahalil kouř, rozsah požárů v Amazonském pralese je patrný ze satelitních snímků

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.8.2019

V pátek k nám začne proudit teplý vzduch, víkendové teploty budou tropické

AKTUÁLNĚ,SRÁŽKY ǀ 22.8.2019

Vlnící se studená fronta přinesla na naše území přes 100 mm srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 21.8.2019

Čtvrtek bude polojasný s teplotami do 25 °C