Na americkém Středozápadě řádilo derecho a společně s ním i tornáda

19. 12. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.12.2021 16:04
ǀ
Miloslav Staněk

Středozápad USA zasáhlo ve středu tzv. derecho. Nárazy na 55 stanicích přesáhly 120 km/h. Vyskytly se velké kroupy i přes 20 tornád. Co se na místě dělo a co označujeme jako derecho?

Nad Coloradem došlo k tzv. cyklogenezi, tedy tvorbě tlakové níže (cyklóny). Tato tlaková níže se dále prohlubovala a postupovala přes Středozápad USA a kanadsko-americká jezera dále do Kanady. S touto hlubokou tlakovou níží byla spojená výrazná studená fronta, před kterou vyvrcholil příliv teplého vzduchu od jihu. Teploty před studenou frontou dosahovaly v Kansasu a Nebrasce 18 až 24 °C. V Coloradu přechod derecha doprovázela i rozsáhlá prachová bouře. Zároveň byla pro oblast vydána výstraha před vznikem tornád, ale i před vznikem požárů.

Následující video zobrazuje nárazy větru v průběhu času mezi 15 a 16. prosincem 2021, zdroj: earthobservatory.nasa.gov. Video v plném rozlišení můžete spustit zde.

V tomto teplém sektoru před studenou frontou převládalo také slabě až mírně instabilní teplotní zvrstvení. Organizaci bouří pak podpořil vertikální střih větru, který dosahoval mezi 0 až 6 km více než 30 m/s.


Vertikální střih větru je změna rychlosti a směru větru s výškou. Je velmi důležitý pro vznik organizované konvekce, například tedy pro vznik tzv. squall line, tedy linie jednotlivých konvektivnívh buněk.

Sondážní SKEW-T diagram z Topeky (Kansas) z 15. 12. 2021 z 18:00 UTC, zdroj: rawinsonde.com

Za povšimnutí stojí jednak vysoká hodnota konvektivní inhibice tak i vysoké hodnoty střihu větru v hladině 0-1 km. Hodnota 21,4 m/s je velmi vysoká, což má právě za následek generování tzv. horizontální vorticity, tedy vznik horizontálních vírů, které jsou při výstupu transformovány na víry s vertikální osou rotace.

Na místě se tak vyskytlo více než 20 tornád o síle EF0 až EF2. Tato tornáda se vyskytovala na samotné squall line. Byla tak jednak slabší tak i jejich dráha byla kratší než tomu bývá u tornád, které se vyskytují v souvislosti se supercelami.

Prohlubující se tlaková níže a vznikající prachová bouře nad Coloradem, zdroj: earthobservatory.nasa.gov

O samotném derechu

Derecho [derečo] je rozsáhlá a rychle se pohybující větrná bouře, která vzniká ve spojitosti s tzv. squall line, tedy linií konvektivních bouří. Vyskytují se nejen v USA, ale také v Evropě a jsou zaznamenány i případy kupříkladu z Číny. Derecho musí urazit dráhu 400 km s nárazy větru nad 25 m/s (90 km/h) v rámci celé své dráhy. Tím je také velmi nebezpečné a plošně způsobuje velké škody.

Vzniká tak, že nejdříve vznikne multicela, která je vlivem střihu větru organizována postupně do squall line. Této organizaci napomáhají downdrafty, kolem nichž se šíří oblast bazénu studeného vzduchu jedním propagovaným směrem, tzv. gust fronta. Kromě toho zde hraje svou roli tzv. týlový vtok do bouře (rear inflow jet), který vzniká kvůli oblasti podtlaku mezi výstupnými a sestupnými proudy a který bouři žene kupředu. Projevem týlového vtoku je formace do podoby tvaru luku, tzv. bow echa. U letních situací je patrná v přízemním tlakovém poli mezoměřítková oblast nižšího tlaku vzduchu (mesolow) před samotným systémem konvektivních bouří a mezoměřítková oblast vysokého tlaku vzduchu (mesohigh) spojená s oblastí, kde se nachází bouře. Vzniká tak poměrně výrazný horizontální tlakový gradient, který umocňuje nárazy větru.

Pohled na formující se squall line s derechem z družice GOES-16, zdroj: weather.cod.edu

Při derechu, které se vyskytlo v USA byly zaznamenány na 55 stanicích nárazy větru nad 120 km/h. Je to nejvyšší počet zaznamenaných nárazů větru způsobených konvektivními bouřemi v prosinci na stanicích v USA od roku 2004.  Situaci popisuje níže mapka i s výstrahou a reporty o výskytu nebezpečných jevů.

Grafika popisující výstrahu a report o nebezpečných jevech i s tabulkou počtu stanic s nárazy větru přesahujících 120 km/h. Zdroj: SPC NWS NOAA

Autor uvodní fotky: Miloslav Staněk

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě