ÚTERNÍ JITRO TEPLO RÁDO

30.5.2018 6:24 | Autor: Kamil Sojka

Česko spolu s Německem, Polskem, Slovenskem, jižním Pobaltím, Velkou dunajskou nížinou, Itálií, Řeckem a do určité míry dokonce se severní Afrikou na počátku úterního dne patřilo k teplem nejobdařenějším partiím starého kontinentu a jeho blízkého (zámořského) sousedstva. Naproti tomu nejchladněji bylo, budou-li opomenuty krajiny jako severní Rusko a Skandinávie či Island, na (severozápadě) Pyrenejského poloostrova, Britských ostrovech a mimo jiné v Maroku anebo ve vedlejším Alžírsku.

V evropském srdci v okruhu 9. hod. nejvíce zaujalo:

26,1 °C – Česká Lípa (246 m n. m.)

25,9 °C – Frýdlant (337 m n. m.)

25,8 °C – Hradec Králové (230 m n. m.)

25,8 °C – Jablonné v Podještědí (320 m n. m.)

25,7 °C – Dobřichovice (205 m n. m.)

A stejně jako v předešlých dnech byla na grafech znovu k vidění nemalá „sinusoidnost“ (strmost teplotních křivek). Příkladem v Jablonném v Podještědí bylo mezi 4. až 5. hod. zaznamenáno minimálních 12 °C, avšak již na půli cesty mezi 7. a 8. hod. bylo k mání skoro letních 24 °C. Čili za nějakých 180 minut přírůstek jednoho tuctu stupňů Celsia. Zdá se, že na letošní prvotropy toto zákoutí České republiky už moc dlouho čekat nebude. Taková Česká Lípa se jevila tropicky jak v neděli, tak i v pondělí, kdy si úspěšně zaflirtovala s 31 °C, pročež s naprostým přehledem přehřála třeba jihořecký Karpathos, jenž byl rád za 24,8 °C.

Rozjet to umí také východočeské Pardubice, které namátkově v 9 hod. hovořily o 24,3 °C (minimálních 13,9 °C padlo kolem 5. hod.). Díky tomu silně připomínaly izraelský Tel Aviv, který v témže okamžiku hlásil prakticky identických 24,6 °C. O plus minus 3 600 sekund později, jinak definováno v 10 hod., pardubický teploměr ukazoval rovných 27 °C, což znamená, že v metropoli Pardubického kraje bylo o 2 °C tepleji než v severoegyptské Alexandrii. A kdyby jenom Alexandrie, na jihovýchodě tropického Mauricia se 10. hod. prezentovala 25,3 °C, to je o 1,7 °C méně než na 50° s. š. a 15,4° v. d.

Letní podmínky v čase 9:00 dále panovaly v Kroměříži vedle Holešova, jejíž stanice fakticky olizovala metu 25,0 °C. Rozšíříme-li úhel pohledu, nabudeme znalosti o tom, že Iraklio na Krétě v tu samou dobu pobylo poblíž 23 °C, jmenovitě se jednalo o 22,6 °C. Ale máte pravdu, Kréta to má do Kroměříže docela kousek. Zato více než 4 000 000 obyvatel čítající Dar es Salaam, nejpočetnější město v Tanzanii, nikoli – Kroměříž leží o 6 600 km severozápadněji. Navzdory tomu s Dar es Salaam sehrála vyrovnanou hru, neboť tento cíp Afriky v 9 hod. skloňoval 25,2 °C. Takže vlastně stoprocentní remíza.

Závěrem jen tak pro zajímavost: Věděli jste, že v německém Berlíně bylo nejvyšší denní minimum 29. května registrováno loni, a to 18,5 °C (stanice je v provozu od roku 1948)? Věřte tomu, nebo ne, ale úterní ráno nešlo pod 18,6 °C. Aneb rok se s rokem sešel…

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...