V pondělí se vyskytly bouřky, v Nepomuku napršelo 51 mm

16. 07. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:23
ǀ
Lukáš

V pondělí se zejména v Čechách vytvářely bouřky, které byly doprovázeny silným deště. Bouřky po celé odpoledne spíše setrvávaly na místě, proto jsou srážkové úrhny větší (Nepomuk 46mm, Březník (Šumava) 38 mm). K večeru bouřky a srážky slábly. Během celého dne bylo nad Českou republikou zaznamenáno dle webu blesky.bourky.cz více jak 3851 blesků. Autorem úvodního obrázku je Pavlína Kalistová

Na postup bouřek a srážek se můžete podívat v radarové animaci.

Záznam online reportu

19:00 – Bouřka na Konicku je stále velmi aktivní, jednotlivá jádra se obnovují. Lze poředpokládat, že v této oblasti budou zvýšené srážkové úrhny.

18:05 – Bouřková i srážková aktivita slábne, srážky v Čechách budou i nadále pozvolna postupovat na východ. V dalších dnech očekáváme bouřky spíše ojediněle. Pozornost však budeme věnovat vydatným srážkám na východní Moravě.

17:55 – Blesková aktivita již slábne, aktivní buňka se vyskytuje pouze na Konicku.

17:45 – Lokální bouřka vznikla západně od Olomouce, postupuje dále na JV. (Radar: Meteopress)

17:35 – Po přechodu srážek / bouřek se poměrně výrazně ochlazuje, například v Plzni teplota klesla až ke 16 °C, v současné době se “oteplilo” o dva a tři stupně. (meteoplzen.cz)

17:20 – Silné srážky se na tocích prozatím příliš neprojevují, výraznější vzestup hladiny nastal na toku Berounka v Plzni, řeka zde stoupla o 50 cm, vzhledem k velikosti toku však taková hladina nepředstavuje žádné riziko. (pvl.cz)

17:05 – V okolí Zruče nad Sázavou se vyskytují poměrně intenzivní srážky, podobě jako v předchozích případech příliš nepostupují a spíše se drží na místě. (Radar: Meteopress)

16:55 – Příchod bouřky do Němčic (okr. Domažlice) zachytila Pavlína Kalistová.

16:40 – Ač jsou srážkové úhrny poměrně vysoké, doposud nemáme hlášené žádné škody. Většina toků hlásí sucho. I na Moravě očekáváme srážky, ty mohou být poměrně výrazné, zejména v SZ části – situaci budeme sledovat.  (chmi.cz)

16:30 – Srážkoměrná stanice Nepomuk (Plzeňsko) naměřila již srážkový úhrn přes 40 mm. Zejména ve Středočeském kraji se vyskytuje několik srážkových buněk, které jsou poměrně intenzivní. Jejich postup není moc výrazný.

16:25 – Bouřky se nyní vyskytují na Příbramsku a také přímo v Praze

16:10 – Srážky se začínají vyskytovat i v Praze, prozatím však bez bleskové aktivity. (Radar: Meteopress)

16:00 – Blesková aktivita v současné době není nějak výrazná, na Klatovsku, Písecku a Táborsku se však vyskytují poměrně intenzivní srážky. Konkrétně na Klatovsku však silné srážky vykazují poměrně pomalý pohyb, lze tedy předpokládat, že zde budou zvýšené srážkové úhrny.

15:45 – Srážkové úhrny v bouřkách nejsou zanedbatelné, jedenáct srážkoměrných stanic prozatím naměřilo úhrn nad 10 mm. (data: hydro.chmi.cz)

 • Krsice (okr. Písek) – 32.3 mm
 • Nedrahovice, Rudolec (okr. Příbram) – 25.3 mm
 • Trpísty (okr. Stříbro) – 18 mm
 • Bystřice nad Pernštejnem (okr. Žďár nad Sázavou) – 17.1 mm
 • Planá (okr. Tachov) – 16.5 mm
 • Nové Město na Moravě – 14.1 mm
 • Březník, hřeben (Šumava) – 14 mm
 • Český Krumlov – 14 mm
 • Nová Bystřice (okr. Jindřichův Hradec) – 14 mm
 • Bernartice (Písek) – 13.6 mm
 • Železná Ruda -12.7 mm

15:30 – Bouřky se stále vyskytují na Plzeňsku, Táborsku, u Jindřichova Hradce , jižně od Kutné hory a také na jižní Moravě, konkrétně u Strážnice. Bouřky / srážky mohou být doprovázeny i větším úhrnem srážek. Aktuální radarové snímky můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar/

15:15 – Na radarové animaci (12:00 – 15:00) můžeme pěkně vidět, že postup dnešních přeháněk a bouřek není nějak rychlý, i proto se vyskytují zvýšené srážkové úhrny. Aktuální radarové snímky můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar/

15:00 – Před třetí hodinou odpoledne se i nadále vyskytují bouřky západně od Plzně, postupují dále na východ, tedy přímo do Plzně. Další bouřky pozorujeme na Šumavě a na Táborsku. Bouřky a srážky budou postupně k večeru ustávat. (lightningmaps.org/)

14:45 – V Krasicích (okr. Písek) za podlední hodinu napršelo více jak 32 mm! Data hydro.chmi.cz

14:35 – Bouřka se vyskytuje západně od Plzně, takto ji zachytila naše kamera, kterou máme umístěnou u meteorologického radaru

14:20 – Po druhé hodině se bouřky vyskytují na mnoha místech (žluté tečky na mapě označují nejnovější blesky). Společně se srážkami postupují nevýrazně dále na východ. (www.lightningmaps.org)

14:05 – V bouřkách dnes mohou být zaznamenány i zvýšené srážkové úhrny, prozatím napršelo nejvíce v Bystřice nad Pernštejnem – 16,7 mm

 13:50 – Teploty jsou dnes v Česku velmi rozdílné, zatím co na Střední Moravě a v Polabí dosahují teploty takřka třiceti stupňů, na Vysočině jsou teploty do 20 °C. Chladněji je i na západě území. Na horách jsou teploty do 15 °C.

13:40 – Martin Kareš vyfotil z Milevska bouřku u Orlické přehrady. Tato bouřka postupuje dále na východ.

13:30 – V současné době největší bouřka se vyskytuje východně od Příbrami na Rakovicku. (Radar: Meteopress)

13:20 –  Takto vypadá oblačná struktura bouřky u Slavkovského lesa (severní části Karlovarské vrchoviny). Autorem fotografie je Robert Moutelík

13:10 – Po jedné hodině se bouřky vyskytují na v jižních Čechách na Českokrumlovsku, dále na Příbramsku či u Rozvadova. Vzhledem k tomu, že bouřky takřka “stojí na místě” (jejich pohyb není moc výrazný), lze očekávat, že na některých místech budou zvýšeny srážkové úhrny.

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 3.6.2020

Ve čtvrtek opět počítejme s přeháňkami a bouřkami

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.