Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

23. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:31
ǀ
Lukáš
  • Přes Českou republiku postupovala studená fronta
  • Nejsilnější náraz větru byl naměřený na Sněžce – 38 m/s
  • Popadané stromy zastavily vlakovou dopravu na mnoha místech
  • Energetici vyhlásili pohotovost v několika krajích
  • V Nejdku (Karlovy Vary) napršelo 37 mm

Podívejte se na přechod studené fronty z pohledu radaru

Záznam on-line reportu

23:00 – Bouřky postupují dále na východ, mimo území Česka, blesková aktivita mírně slábne. V pondělí bude většinou zataženo až oblačno, oblačnosti bude postupně ubývat. Na horách již očekáváme srážky sněhové nebo smíšené. I nadále očekáváme nárazy větru do 20 až 25 m/s

22:50 – Bouřky postupují dále na východ. I nadále však bude na našem území vát silný vítr, v nárazech bude stále dosahovat až 30 m/s. V současné době se především hasiči z Olomouckého kraje snaží vypořádat s následky, která napáchala bouřka. Jedná se převážně o popadané stromy, mnoho míst je také bez el. energie.

22:40 – Vlakové spoje nabírají až 150 minutové zpoždění, uzavřeno je také několik tratí – zejména ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. (mapa: kam.mff.cuni.cz)

22:30 – Bouřky postupují dále do Zlínského a Moravskoslezského kraje.

22:15 – Velmi silná bouřka aktuálně postupuje přímo do Olomouce, očekáváme zde výskyt nebezpečných doprovodných jevů. Bouřkové pásmo postupuje dále na východ.

22:05 – Silné bouřky aktuálně postupují na Olomoucko, Uničovsko, Litovelsko, Prostějovsko a Štembersko.

21:50 – Linie silných srážek, které začínají v Jeseníkách a končí na Jihlavsku, pokračuje dále na Moravu, na čele těchto bouřek se vyskytuje velmi silný nárazový vítr či silnější srážky. V následujících minutách bouřky zasáhnou například Šumperk či Moravskou Třebovou.

21:40 – Skupina ČEZ upozorňuje na větší výpadky proudu z důvodu silného větru “V distribuční soustavě společnosti ČEZ Distribuce, a. s., nastala z důvodu silného větru zvýšená poruchovost v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.”

21:30 – U Přibyslavi a Hlinska je detekovaná velmi vysoká odrazivost, v těchto místech lze očekávat intenzivní srážky, vyloučit nemůžeme ani výskyt krup.

21:20 – Na srážkoměrné stanici Nejdek (Karlovy Vary) bylo už naměřeno 37 mm. Na stanicích Šindelová, Abertamy, Přebuz. Karlovy Vary a Luby  byl naměřen úhrn srážek nad 25 mm (hydro.chmi.cz)

21:10 – Nejsilnější bouřky se aktuálně nacházejí na SZ Vysočiny, postupují dále na východ, v následujících minutách tak bouřky zasáhnou Chrudim, Hlinsko, Chotěboř či Havlíčkův Brod. Na čele bouřek se vyskytuje  shelfcloud, takto jej zachytil Miloslav Roháček 

21:00 – Náraz větru nad 35 m/s zaznamenala meteorologická sanice na Sněžce. (Graf: chmi.cz). Maximální rychlosti větru jsou na grafu zobrazeny hnědou linkou

20:50 – Výpadky elektřiny hlásí například Plzeň, Švihov, Písek či Praha. Náraz větru o rychlosti 29 m/s zaznamenala také stanice Přimda (okr.: Tachov) (chmi.cz). Bouřky aktuálně postupují například na Chrudimsko (www.meteopress.cz/blesky)

20:40 – Od 20:00 hodiny do 20:21 hodiny zasahují pražští hasiči u deseti případů v souvislosti se silným větrem. Jedná se o popadané stromy na komunikaci. V Herálecké ulici se strom opřel o obytný dům. (Hasiči Praha / Twitter)

20:30 – Silné bouřky aktuálně postupují na Kolínsko, Kutnohorsko či Benešovsko.

20:25 – Pás silnějších přeháněk a bouřek (od Příbrami až po Trutnovsko) postupuje dále na východ. V těchto oblastech se může vyskytovat silný děšť a také velké nárazy větru.

20:10 – Z důvodu překážek na trati (popadané stromy) jsou uzavřeny některé železniční tratě, jedná se například o úseky Všetaty – Dřísy (Ústecko),  Ústí nad Labem hl.n. – Lovosice,  Rakovník – Lužná u Rakovníka a další.

20:00 – Bouřka nad Prahou relativně zesílila, postupuje dále na na východ. Pokud nezeslábne, zasáhne Kolínsko a okolí. Na mapě můžete v reálném čase sledovat výskyt blesků v Česku, na Slovensku, Maďarsku a okolí. Bílou barvou jsou označeny blesky nejnovější, fialová barva značí blesky starší.

Detekci blesků najdete na www.meteopress.cz/blesky

19:50 – Studená fronta postupuje relativně rychle, v centru Prahy se projevuje silným deštěm a nárazy větru. Výrazný shelf cloud vyfotila SV od Prahy K. Plšková

https://www.facebook.com/amsoscz/photos/a.357068814370781/1869830773094570/?type=3&theater

Autor: K. Plšková

19:40 – Bouřka aktuálně postupuje do severní části Prahy, další bouřka se nachází u Klatov a severně od Plzně

19:30 – Prozatím největší náraz větru zaznamenala meteorologická stanice Klínovec, kde bylo naměřeno více jak 30 m/s. Studená fronta postupuje dále do Středočeského a Plzeňského kraje. Aktuální fotku z Plzně nám poslala Petra Radilová

19:20 – Bouřka s relativně velkou bleksovou aktivitou se nyní nachází u Rozvadova, potupuje dále na východ/jihovýchod. Aktuální bleskové výboje můžete sledovat na www.meteopress.cz/blesky

19:10 – Studená fronta postupně prochází Karlovarským a Ústeckým krajem, nárazy větru prozatím dosahují maximálně 30 m/s na horách, jinde je to méně.

19:00 – Z Karlovarska jsou jsou hlášeny první výpadky proudu, silný vítr prozatím nekomplikuje provoz na železnici. Oblačnost ze studené fronty je již viditelná i z Prahy (Foto: Lukáš Hollmi)

18:55 – V následujících minutách zasáhnou bouřky na studené frontě například Karlovy Vary či Chomutovsko. Aktuální snímky z meteorologických radarů najdete na www.meteopress.cz/radar/

18:35 – Na SZ Čech se již vyskytují první srážky, meteorologická stanice Klínovec již naměřila náraz větru o rychlosti 30 m/s. (radar: Meteopress)

18:30 – První nárazy nad 25 m/s jsou již naměřeny na horské meteorologické stanici Klínovec, právě na horách může vítr přesahovat v nárazech i rychlost nad 35 m/s. Blesková aktivita se již vyskytuje po celé squall line (pás bouřek), postupuje dále na východ. (Mapa: Blitzortung)

18:15 – Oblačnost již však narůstá na západě Čech, konkrétně na Ašsku se již mohou vyskytovat první srážky, kterou jsou spojeny právě s přechodem studené fronty. (Foto: Pavel Benda)

 

18:05 – Před studenou frontou se v Česku otepluje, například ve Strakonicích je aktuálně nejtepleji z celého Česka, nyní je tam 21 stupňů Celsia, teplota však i nadále roste. (graf: chmi.cz). V teplém části tlakové níže se také protrhává oblačnost. (Kamera: Meteopress / Idokep)

17:55 – Bouřky a silný vítr již způsobuje výrazné škody v Německu, podívejte se na video, které je natočeno kousek od Frankfurtu nad Mohanem


17:45 – V dnešní reportu budeme velmi často hovořit o tzv. nárazu větru, jedná se o krátkodobé zvýšení rychlosti větru za určitý časový úsek. Hodnoty budeme uvádět v m/s, převodní vztah mezi m/s a km/h je však jednoduchý: 1 m/s = 3,6 km/h

17:35 – Bouřky a také výraznější srážky budou přímo do Česka postupovat kolem 19:00 (wetteronline.de)

17:25 – Nejsilnější náraz větru prozatím zaznamenala meteorologická stanice Lysá hora, kde bylo naměřeno 23 m/s. (zdroj: chmi.cz)

17:00 – Postup studené fronty je velmi dobře patrný i na aktuální mapě teplot Německa, teplotní rozdíl je více než 15 °C (Idokep.eu)

16:30 – Pás bouřek a silnějších srážek se aktuálně vyskytuje v Německu, postupuje pozvolna dále na východ. V následujících hodinách začne v Česku zesilovat vítr, například ČEZ vyhlásil stav pohotovosti “ČEZ Distribuce pro své zaměstnance vyhlásila pohotovost a v případě nastalých poruch bude počet pracovníků v terénu, na dispečinku a v call centru ihned navýšen.” uvedl ČEZ v tiskové zprávě

16:00 – První bouřky již pozorujeme v Německu, konkrétně u Frankfurtu nad Mohanem. Bouřky postupují dále na východ, v Česku se prozatím vykytují slabé srážky na Liberecku. (Zdroj: Blitzortung)

15:40 – V České republice je zataženo, na J Čech je oblačno, teploty se pohybují od 13 do 15 stupňů Celsia, nejtepleji je v Plzeňském a Jihomoravském kraji, kde teploty dosahují až 18 stupňů Celsia. Nárazy větru se prozatím pohybují do 14 m/s, večer bude vítr dále sílit. (Foto: Ladislav Smetana)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.10.2019

Začátek týdne bude jasný a teplý, ve středu přibude oblačnosti i srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 12.10.2019

V neděli na jihu Čech naměříme až 26 °C

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 11.10.2019

Spojené státy ochromila mimořádná zimní bouře

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 11.10.2019

O víkendu bude v Čechách tepleji než na Moravě, naměříme až 25 °C