Silné čtvrteční bouřky: Lokální povodně na Mohelnicku a 43 mm v Praze.

8. 8. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:29
ǀ
Lukáš

Česká republika má za sebou další tropický den, nejtepleji bylo dnes v Teplicích, odpoledne zde teplota vystoupala na 35,9 °C (zdroj:meteo.amut.net). Už časně z rána se vyskytovaly bouřky a silné srážky na Moravě, ty se pozvolna přesouvaly do Moravskoslezského kraje. Odpolední bouřky se začaly tvořit před druhou hodinou za Šumavou, postupovaly dále na severovýchod. Kolem páté hodiny zasáhly i Prahu, zde byly bouřky doprovázeny velmi silným deštěm, na meteorologické stanici Praha Kbely napršelo 43 mm. Velmi silné bouřky se odpoledne vytvořily také na Olomoucku, na Uničovsku a Mohelnicku se dokonce vyskytly i přívalové povodně (fotografie v reportu). K večeru vznikaly bouřky ještě na Šumavě.  Úvodní foto: Hasiči Olomouckého kraje – HZSOL

Záznam on-line reportu

20:30 – Bouřky pozvolna postupují dále na východ až severovýchod, Klárka Saranová‎ takto zachytila příchod konventivních (bouřkových) jevů do Ostravy

20:20 – Dnešní bouřka v Praze byla velmi intenzivní, doprovázena byla přívalovým deštěm. Na meteorologické stanici Praha – Kleby napršelo za hodinu 43 mm. (hydro.chmi.cz)

20:10 – V průběhu dnešního reportu také sledujeme vysoké teploty. Dnešní maximum bylo naměřeno dnes v Teplicích, kde teplota vystoupala k 35,9 °C. Zítra bude do České republiky vrcholit příliv velmi teplého vzduchu, teploty budou stoupat až k 38  °C (mapa: chmi)

19:55 – I nadále sledujeme silné bouřky, ty se v současné době nachází na Strakonicku, Vyškovsku a u Lipníka nad Bečvou. Bouřky z Šumavy postupují dále na SV, bouřky na Moravě postupují spíše východněji.

19:40 – Nové bouřky vznikají na Šumavě, postupují dále na severovýchod. V následujících minutách bouřky zasáhnou Strakonice a Vimperk (webcam.sumava.eu/)

19:25 – Silné bouřky v současné době postupují do okresu Prostějov a Olomouc. Meteorologický radar můžete sledovat na meteopress.cz/radar/

19:15 – Velký propad teploty vlivem přechodu bouřky nastal i v Řeži u Prahy. Graf: chmi.cz

19:05 – Silné bouřky se nyní vyskytují na střední Moravě, postupují pozvolna na severovýchod. Už odpolední bouřky způsobily v Olomouckém kraji poměrně výrazné škody. Foto: Hasiči Olomouckého kraje – HZSOL

18:55 – Po bouřce se v Praze vytvořila i tato krásná duha, fotografii pořídila Kristýna Hlaváčková‎

18:45 – Bouřka, která zasáhla Prahu, postupuje dále na SV, v následujících minutách tak zasáhne například Čelákovice či Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Další silnou bouřku pozorujeme na radaru u Blanska, tato bouřka zasáhne okres Prostějov (Plumlovsko a okolí). Silnější bouřka postupuje také na Pasohlávky a Mikulov.

18:40 – V Teplicích za hodinu napršelo 28.9 mm, prozatím nemáme hlášeny žádné škody. Výrazně také napršelo v Dubicku (Zábřeh) – 29,5mm. (hydro.chmi.cz)

18:35 – Škody po bouřkách registrují hasiči v Olomouckém kraji.

18:30 – Další silné bouřky se nyní tvoří na Blanensku, postupují dále na okres Prostějov.

18:25 – Vlivem velmi silné bouřky došlo k zatopení domů, slepů a komunikací na Mohelnicku, autorem fotografie je Hana Mikšíková 

18:15 – Z důvodu silných bouřek jsou v Praze pozastaveny některé přívozy přes Vltavu. Informoval o tom na Twitteru PID

18:10 – V Praze i nadále poměrně intenzivně prší, další silné bouřky pozorujeme severně od Olomouce a u Brna.

17:55 – Bouřka se v Praze projevuje silným deštěm, fotografii nám právě poslal David Bakeš.

17:52 – Poměrně silná bouřka aktuálně postupuje přímo do Prahy, meteorologický radar můžete sledovat na meteopress.cz/radar/

17:50 – Hasiči v Olomouckém kraji registrují první popadané stromy. Uzavřeny byly rovněž i některé vlakové tratě, konkrétně se jedná o:

  • Trať 147 | Cheb – Bad Brambach – Zwickau
  • Trať 148 | Cheb – Hranice v Čechách, Aš – Selb-Plößberg
  • Trať 251 | Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě – Tišnov (a zpět)

Aktuální informace o vlakové dopravě najdete ZDE

17:40 – Silné bouřky se vyskytují také na SZ Čech, konkrétně u Ústní nad Labem a Teplic. Takto vypadala bouřka při příchodu právě do zmíněných Teplic. Autorem fotografie je Martin Svoboda 

17:30 – V České republice se nyní vyskytuje několik bouřkových oblastí – ty nejvýznamnější se nacházejí na Mohelnicku, u Ústí nad Labem, na Benešovsku a u Valašského Meziřící. Bouřky postupují i nadále na severovýchod. Bouřky na Mohelnicku vykazují poměrně pomalý pohyb, v těchto oblastech tak lze očekávat zvýšené srážkové úhrny. Detekce blesků: lightningmaps.org/

17:15 – I nadále pozorujeme silnou bouřku u Mohelnice na Olomoucku, která vykazuje poměrně velkou odrazivost, mohou se zde tedy vyskytovat i kroupy. (mohelnice.cz/)

17:05 – Bouřky a srážky se začínají v Čechách spojovat do určité linie, které postupuje dále na severovýchod. Srážky v následujících minutách zasáhnou i část Prahy

16:50 – Silné bouřky se také nacházejí na Mohelnicku (Olomoucko). Tyto bouřky postupují dále na Uničov a Rýmařov. Vzhledem k vysokým radarovým odrazům se zde může vyskytovat krupobití. (kamera: unicov.cz)

16:48 – Jedna z bouřek aktuálně postupuje přímo do Mostu. Aktuální radarové snímky můžete sledovat online na meteopress.cz/radar/

16:35 – Nejvyšší úhrn srážek zatím hlásí srážkoměrná stanice Štoky (okres: Havlíčkův Brod), napršelo zde 25,7 mm. (hydro.chmi.cz) Bouřky a srážky se v současné době přesouvají do Jeseníků, vyskytují se však i v okolí Třebíče či přímo v Táboře.

16:25 – Drobné kroupy se vyskytly na Chebsku, fotografii nám poslala Dana Juřičková Slavíková.

16:20 – Po přechodu bouřky ve Strakonicích se ve městě výrazně ochladilo, teplota zde klesla pod 20 stupňů Celsia. (Graf: chmi.cz)

16:10 – Výraznější bouřky se nyní vyskytují na Jihlavsku, u České Třebové a také u Mariánských lázní.

15:55 – V bouřkách se krátkodobě o několik stupňů ochlazuje, teplota se však poměrně rychle vrací na tropické hodnoty. V současné době teploty dosahují maximálních hodnot, nejtepleji je v Řeži u Prahy, kde teplota přesahuje 35 °C.

15:45 – Bouřka v následujících minutách zasáhne například Vysoké Mýto, příchod bouřky zachytila a webová kamera. V České republice se momentálně nachází několik izolovaných bouřek, postupují dále na severovýchod. Prozatím nemáme hlášeny žádné škody, kroupy či omezení na železnici.

15:35 – Nejvíce srážek prozatím registruje srážkoměrná stanice v lázeňském městě Karlova Studánka (Jeseníky), jedná se však o úhrn srážek z ranních a dopoledních bouřek. Pokud tedy vezmeme v úvahu pouze stanice, kde pršelo poslední dvě hodiny, nejvyšší úrhn srážek registruje stanice Štoky (okr. Havlíčkův Brod). Napršelo zde prozatím 13 mm. (data. hydro.chmi.cz

15:25 – Na Jihlavsku vznikají další nové bouřky, opět jsou velmi izolované a postupují dále na severovýchod. Aktuální radarové snímky můžete sledovat online na meteopress.cz/radar/

15:15 – V bouřkách krátkodobě zesiluje i vítr, prozatím největší náraz (krátkodobé zvýšení rychlosti větru) byl naměřen na meteorologické stanici v Havlíčkově Brodě – 13 m/s. (chmi a meteo.amut.net)

15:10 – I nadále se na jihozápadě našeho území vyskytují spíše izolované bouřky, které postupují dále na severovýchod. (lightningmaps.org/)

14:55 – Takto vypadala bouřka, která se nacházela na Písecku, vyfotila ji Helena Maršálková. Bouřky se momentálně nacházejí u Havlíčkova Brodu, u Klatov či v západních Čechách.

14:45 – Nejtepleji je momentálně ve Strážnici (okr. Hodonín), teplota zde dosahuje 35,2°C (zdroj: chmi a amut.net)

14:35 – Silné bouřky se aktuálně nacházejí v okolí Havlíčkova Brodu, u Kutné hory a Jihlavy. Bouřky postupují dále na SV. (kamera z letiště Havlíčkův Brod: aeroklubhb.cz)

14:25 – Bouřku na Jihlavsku pěkně zachytila kamera ČHMÚ, která je umístěná v Přibyslavi. Jednotlivé bouřky a srážky jsou poměrně hodně izolované.

14:10 – Vlivem vysokých teplot se v Česku hojně vyskytují čertíci či rarášci. Tyto jevy vznikají díky nestabilnímu a hlavně přehřátému povrchu. Malé tromby jsou často pozorovány na polích, kde jsou zvýrazněny zeminou či suchou trávou.

14:00 – Podívejte se na radarovou animaci, která zobrazuje, kde dnes bouřky vznikly. Nyní zvláště na jihozápadě Čech vznikají nové bouřky, které jsou intenzivní. Postup bouřek a srážek můžete také sledovat na meteopress.cz/radar/

13:45 – Tvorbu bouřek pěkně zachytila naše kamera v Jihlavě, která snímá oblohu na západě. Nové bouřkové buňky vznikají v Jihočeském kraji, postupují dále na severovýchod.

13:35 – Nejtepleji je aktuálně v Plzni, teplota zde dosahuje 33 °C, nejchladněji je naopak na Šeráku, kde je 19 stupňů Celsia. Teploty i nadále porostou (graf: chmi.cz)

13:20 – I nadále pozorujeme postupný vznik bouřek u Jihlavy a severně od Tábora, bouřky a srážky postupují dále na severovýchod. Doporučujeme sledovat aktuální radarové snímky na meteopress.cz/radar/

13:00 – První bouřky se začínají tvořit ve Středočeském kraji a na Vysočině .

12:25 – V České republice je převážně jasno, oblačnost se vyskytuje pouze ve Středočeském a Ústeckém kraji. Z Ostravska postupuje do Polska oblačnost z bouřek, proto se bude v těchto místech velmi oteplovat. Odpoledne očekáváme tvorbu kupovité oblačnosti. (Obrázek z družice MSG: chmi.cz)

12:05 – Teploty již přesahují 30 °C, nejteplejší je v Brně. Poměrně chladno je v Moravskoslezském kraji, ráno zde přecházelo srážkové pásmo, teploty se zde pohybují kole 21 °C. Nejteplejší dnes bude v Polabí a na jižní Moravě. Aktuální teplotní mapu najdete na úvodní stránce Meteopressu.

11:40 – I nadále roste riziko požárů, na jižní Moravě , v Ústeckém  a Libereckému kraji již platí pátý stupeň. V dalších dnech se bude riziko požáru snižovat, zvláště díky srážkám, které v následujících dnech očekáváme. (Chmu.cz)

11:15 – Dnešní online report o vysokých teplotách začneme netradičně pohledem na dnešní minimální teploty. Dnes na našem území nemrzlo, teplota však například na Šumavě klesla pod 10 °C. Nejchladněji bylo na stanici Březník, kde teplota klesla na 6,7 °C.  Stanice se nachází 7,5 km jihovýchodně od Modravy. (Graf: chmu.cz)

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.7.2019

Středa bude jasná, nejvyšší teploty opět tropické

AKTUÁLNĚ ǀ 23.7.2019

V polárních oblastech Evropy bylo takřka 30 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.7.2019

Úterní teploty se přiblíží k 30 °C, jen na severovýchodě ČR bude chladněji

ZE SVĚTA ǀ 22.7.2019

Bouře Danas přinesla do Japonska extrémní srážky