Sledujeme: přes Česko postupuje studená fronta

21. 06. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:28
ǀ
Lukáš

Přes naše území dnes odpoledne / večer přejde výrazná studená fronta, přinese výrazné ochlazení, silný vítr a také bouřky. Právě vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 30 m/s. Studená fronta také ukončí příliv teplého vzduchu, zítřejší maximální teploty očekáváme do 20 stupňů.

Online report

20:25 – Bleskově velmi aktivní je v současné době bouřka na Uherskohradišťsku, každý symnol blesku označuje jeden bleskový výboj. (en.blitzortung.org)

20:10 – Silný vítr odřízl odpoledne v Česku od elektřiny zhruba 15.000 odběratelů. Poruchy na vedení kvůli spadlým stromům nebo větvím jsou zejména v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

20:55 – Na Jižní Moravě jsou stále místa, kde teplota překračuje 25°C, na zbytku území se už ochladilo. Zítra budou nejvyšší denní teploty do 17 °C, na jihu Moravy až do 19 °C. Bouřky nyní postupují dále na Slovensko. 

20:40 – Shelf cloud pozoroval i Tomáš Knödl‎ z Dobré u Frýdku-Místku. Bouřky postupují dále na východ, doprovázeny mohou být i krupobitím.

20:30 – Nové bouřky vznikají u Vsetín a Valašského Meziříčí. Bouřková činnost nadále pokračuje na Ostravsku a na Jižní Moravě. (en.blitzortung.org)

20:15 – Tento pěkný shelf cloud pozorovala Martina Wolfsoul ve Frenštátu pod Radhoštěm.

20:05 – Studená fronta postupuje dále na východ, ve večerních hodinách dojde na Slovensko. (Mapa idokep.eu)

19:50 – Silná bouřka v současné době postupuje přímo na Ostravu. (Kamera panorama.ostravainfo.cz/).

19:45 – Teplota na Sněžce klesla ke 4,9 stupňů. (Humlnet)

19:30 – Na Střední Moravě se i nadále vyskytují velmi silné bouřky, doprovázeny mohou být i krupobitím.  Bouřky v následujících minutách zasáhnout například Prostějov či Štemberk.

19:18 – Velmi silná bouřka aktuálně postupuje na Olomoucko, sledujte její vývoj na novy.meteopress.cz/radar/

19:05 – Martin Klusáček takto zdokumentoval čelo bouřky, která přešla přes Boskovice.

18:50 – Silné bouřky (s možným krupobitím) se nyní vyskytují na Boskovicku (Brno). Tyto buňky postupují dále na východ do okresu Prostějov, Olomouc, Vyškov. (Kamera ČHMÚ- Skalky-pohled na Z)

 

18:40 – Vlivem nepříznivých povětrnostních dochází na SV Čech k omezení vlakové dopravy – problémy způsobují hlavně popadané stromy na žel. trati. Aktuální informace najdete cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/

18:25 – Silné bouřky dnes očekáváme hlavně na Moravě, doprovázeny budou primárně velmi silným větrem. V současné době se vytvořily bouřkové buňky na západně od Boskovic (Brněnsko). Silné bouřky jsou také v Jeseníkách

18:10 – Na Moravě teploty dosahují až 33 °C, v Čechách, po přechodu fronty, klesají k 17°C.

17:55 – Výrazná blesková aktivita se v současné době vyskytuje v Orlických horách, bouřky však relativně rychle postupují dále na SV (do Polska) (zdroj. blitzortung.org)

17:40 – Postup fronty je rovněž možné sledovat na teplotní mapě, kterou najdete na homepage Meteopressu. Teploty prozatím klesají k 17 – 20 °C

17:25 – Na meteorologické stanici v Ústí nad Labem byl změřený náraz větru o rychlosti 27 m/s (zdroj: ČHMÚ)

17:10 – Bouřky vznikly také u Nového Města na Moravě. Postup silných bouřkových jader můžete sledovat na novy.meteopress.cz/radar

16:55 – Bouřky se také vyskytly na Kolínsku, Šárka Frantová‎ zde vyfotila velmi pěkné srážkové pruhy – praecipitatio.

16:44 – Meteorologická stanice na Milešovce zaznamenala náraz větru o rychlosti 25 m/s (zdroj ČHMÚ). S postupem fronty musíme s těmito nárazy počítat i na dalších místech.

16:35 – Díky suchu a silným nárazům větru dochází na mnoha místech ke zvíření prachu. Prachovou clonu v Postoloprtech vyfotil Alois Jurkovič

16:25 – V Brně teplota atakuje hranici 33°C, od západu se postupně ochlazuje, například ve Střelné (okr. Teplice) je už 20°C

16:15 – V bouřkách se může vyskytovat i krupobití – silné radarové odrazy jsou zejména na Trutnovsku a východně od Prahy.

16:05 – V České republice se stále vyskytuje několik bouřkových / srážkových buněk, postupují sále na SV. Doporučujeme sledovat aktuální radarové snímky 

15:50 – Kamera z Benecka pěkně zachycuje bouřky u Vrchlabí, bouřky i nadále postupují na SV. (Kamera   Sitour)

15:35 – Bouřky se aktuálně vyskytují u Dobříše, Světlé nad Sázavou a východně od Turnovska.(blitzortung.org)

15:15 – Přes Německo již studená fronta přešla, její postup můžete vidět v tomto videu. Například v Hamburku teplota klesla ke 13 °C. Zdroj: wetteronline.de

14:55 – V České republice vrcholí příliv teplého vzduchu, například v Brně je 31,2 °C. Na západě Česka se už začíná ochlazovat.

14:40 – Bouřka se vyskytuje například na Liberecku, autorkou fotografie je Hana Svatošová. Bouřkové buňky postupují dále na SV.

14:20 – Studená fronta se aktuálně nachází ještě v Německu, před frontou se začínají vytvářet bouřky, ty mohou být doprovázeny i nebezpečnými doprovodnými jevy. Doporučujeme sledovat radarové snímky, samotná přechod fronty bude pěkně pozorovatelný i na teplotní mapě na homepage našeho webu.

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda