Přes Česko přešla studená fronta, vyskytly se bouřky a kroupy

23. 04. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:29
ǀ
Lukáš

Přes Českou republiku dnes bude od západu k východu postupovat studená fronta, která přinese srážky a bouřky. Sledujte průběh dnešního počasí v online reportu.

 

Online report byl ukončen – průběh je popsaný níže.

I nadále můžete sledovat aktuální snímky z meteorologického radaru

 

18:00 – Na samotné studené frontě se již bouřky (konkrétně blesky) nevyskytují. Aktivní jsou tak jádra pouze na Tovačovsku a Přerovsku a Hulínsku.

17:30 – Bouřky se nyní vyskytují na Vyškovsku, Olomoucku, u Jihlavy a České Třebové. (Detekce blesků – lightningmaps.org)

17:00 – Předfrontální bouřky se v současné době vyskytují na střední Moravě, dosahují poměrně vysoké odrazivosti, nelze vyloučit, že si v nich vyskytují kroupy. Pokud bydlíte ve zmíněné oblasti, napište nám, jak u Vás situace vypadá.

16:40 – Bouřky se v současné době spíše rozpadají, vznikají však samostatná jádra, která můžete dobře pozorovat na meteorologické radaru od Meteopressu.

16:20 – Meteorologická stanice Praha-Kbely zaznamenala náraz větru o rychlosti 21 m/s

16:05 – V západních Čechách, po přechodu studené fronty, napršelo v rozmezí od 5 do 20 mm, jedna stanice registruje úhrn srážek 26 mm. Zdroj sumace – ČHMÚ

15:40 – Před hlavním pásmem bouřek vznikají i nové, izolované buňky. V současné době se tak děje například u Havlíčkova Brodu

15:30 – Bouřky se nyní vyskytují například v Mladé Boleslavi, kde byl pozorovaný i tento shelf cloud. Foto:  Jan Sedláček 

15:15 – Oficiální profil Pražské integrované dopravy na Twitteru oznámil krátkodobé omezení přívozů.

15:00 – Takto vypadá příchod bouřek do Prahy, nejsilnější bleskové buňky se hlavnímu městu tentokrát vyhnou. I tak v centru města pozorujeme silnější nárazy větru.

14:50 – Pásmo bouřek postupuje dále na východ, silné odrazy jsou registrovány na Rokycansku, Příbramsku a také severně od Prahy. V následujících minutách začne pršet i v Praze – nezapomeňte sledovat meteorologický radar  s aktualizací po jedné minutě.

14:40 – Podle map Amatérské meteorologické společnosti a sítě bleskoměrů Blitzortung bylo už nad Českem zaznamenáno více jak 12 700 blesků, toto číslo se bude i nadále zvyšovat.

14:30 – Pan Lukáš Hrubý vyfotil u Kladna i slabou húlavu (squall line)

14:10 – Silná bouřka se v současné době vyskytuje severně od Plzně, dle radarových odrazů by zde mohly vyskytovat i kroupy. 

13:50 – od západu se také ochlazuje, na mnoha místech se po přechodu srážek / bouřek ochladilo o více jak 7°C

13:40 – Pozor, od několika pozorovatelů máme hlášeny kroupy! Takto je zachytila paní Krnáčová z Bíliny (okr. Teplice). Informace z bouřek jsou pro nás velmi důležité, napište nám je také na Facebook Meteopressu

13:25 – Významná je také blesková aktivita, postupně se začíná tvořit pás bouřek (squall line). Další bouřky, které postupují do Česka, vznikají v Německu. (lightningmaps.org)

13:20 – Takto zachytila bouřku v Karlových Varech paní Dolejší. Dle amatérské meteorologické stanice tam foukal vítr v nárazech až 25 m/s.

13:10 – Bouřky také můžete sledovat na minutovém meteorologickém radaru, který najdete zde 

12:50 – Takto zachytila bouřku webová kamera v Mostě. Pokud se Vám podaří vyfotit příchod ři průběh bouřky, nezapomeňte nám snímky poslat, rádi je ukážeme i ostatním fanouškům bouřkového počasí :-). Zdroj – mesto-most.cz

12:40 – první bouřky pozorujeme na západě Česka, konkrétně na Chebsku, Sokolovsku a Mostecku. Sledujte aktuální radarové snímky 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě