Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

10. 08. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:29
ǀ
Lukáš

Přes Českou republiku v pátek postupovala studená fronta, ukončila tak příliv velmi teplého vzduchu. Už přes den bylo chladněji v Čechách, teploty zde dosahovaly 20 až 25 °C, na Moravě ještě teploty stoupaly nad 32 °C. Dopoledne také přes Čechy přecházely dále na severozápad srážky ve kterých napršelo do 10 mm. Bouřky se vyskytovaly hlavně na hranici se Slovenskem, úhrny byly v bouřkách poměrně velké, například u Jablůnkova napršelo přes 55 mm. Počasí jsem opět sledovali v on-line reportu, podívejte se:

Záznam on-line reportu.

18:55 – Teplota už i na Moravě klesla pod 30 stupňů Celsia. Zítra očekáváme nejvyšší denní teploty od 23 °C až do 28 °C, na východě Moravy a ve Slezsku bude ráno ještě pršet, teploty zde proto budou nižší.

18:40 – Bouřky na jihovýchodní Moravě zeslábly, blesková aktivita se v nich již nevyskytuje. Výrazné bouřky však postupují Slovenskem dále na SZ, jejich postup můžete sledovat na meteopress.sk/radar/

18:25 – Pavla Pernicová vyfotila pěkný shelf cloud v Zubří v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Jedná se o čelo vytékajícího studeného vzduchu z bouře, který před sebou hrne oblačnost.

18:15 – Na sumaci srážek za posledních 24h můžeme vidět dopolední přechod srážek přes Čechy, velké srážkové úhrny zde však zaznamenány nejsou. Výrazné srážky jsou však registrovány na SZ území, kde úhrny přesahují i 40 mm. (mapa: chmi.cz)

18:05 – Poměrně výrazné bouřky pozorujeme na Slovensku, i nadále sílí a postupují dále na severovýchod. V Česku vznikly bouřky u Zlína a také u Uherského Hradiště, výrazná blesková aktivita se zde však nevyskytuje. Radarové snímky ze Slovenska můžete sledovat na meteopress.sk/radar/

17:50 – I přes velké strážkové úrhny toky na SZ nestoupají. (pod.cz/)

17:40 – Kolem Uherského Hradiště a Zlínska vznikají nové bouřky, jejich postup je shodný, přesouvají se dále na SV. Relativně silné bouřky vznikají v Rakousku, uvidíme, v jaké stádiu budou před hranicí Česka, situaci však pečlivě sledujeme za Vás. 

17:25 – Kolem Ostravy postupují do Polska již rozpadající se bouřky. Přímo v Ostravě patrně pršet nebude. Fotografii vyfotil Josef Melecký

17:15 – Bouřky na SZ Moravy slábnou, bleskový aktivita již také není nějak významná. Nové přeháňky se však tvoří opět u Strážnice na jižní Moravě a také na Zlínsku a Uničovsku, prozatím jsou však tato místa bez bleskové aktivity. Přes Čechy i nadále prochází srážkové pásmo, srážky však nejsou nijak významné. Bouřkově “nejaktivnější” tak zůstává Polsko, kde prochází squall line, tedy pás bouřek.

17:05 – Výrazné srážkové úhrny zaznamenávají stanice na SZ Moravy, nejvíce prozatím napršelo v Horní Lomné (okr. Jablunkov) , kde bylo naměřeno 53.5 mm srážek. Data: hydro.chmi.cz

16:50 – Polskem postupuje výrazná squall line, což je ucelený pás bouřek. Ten postupuje dále na severovýchod. Nové bouřky vznikly i na Slovensku u Trenčína a Topolčan. (Mapa: windy.cz)

16:45 – Už i na Moravě začínají teploty pozvolna klesat, nejtepleji je nyní v Kobylí, teploměr zde naměřil 30,9 stupňů Celsia. Nejchladněji je naopak v Březíku na Šumavě, kde teplota klesla na 10,4 stupně Celsia.

16:30 – Bouřky i nadále postupují na SV, v následujících hodinách tak zasáhnou například Třinecko či Jablunkov, připomínáme, že se v bouřkách mohou vyskytovat také nebezpečné doprovodné jevy (kroupy, silný vítr a přívalové srážky) (meteopress.cz/radar/)

16:15 – Bouřky se i nadále vyskytují na hranicích se Slovenskem, výraznější bouřková činnost se nachází v Polsku (lightningmaps.org)

16:00 – Poměrně silné bouřky vznikají u Českých hranic na Slovensku, konkrétně v Trenčiansky kraji. Díky svému postupu by mohly zasáhnout v České republice východní města od Rožnova pod Radhoštěm.  Radarové snímky ze Slovenska můžete sledovat na meteopress.sk/radar/

15:50 – Další bouřky vznikají východně od Vsetína, shodně, jako ostatní bouřky a srážky, postupují dále na SV

15:40 – Po přechodu bouřek na jižní Moravě se poměrně významně ochlazuje, například ve Strážnice se ochladilo o více jak 6 stupňů Celsia. Nejtepleji je v současné době v Kroměříži a Vizovicích, kde teplota dosahuje 31,4 stupňů Celsia. (Graf: ČHMÚ, data: meteo.amut.net)

15:25 – Bouřky z Uherského Brodu dále postupují na Luhačovice či Vizovice. I nadále se vyskytují bouřky u Jablůnkova. (meteopress.cz/radar/)

15:15 – Bouřka dorazila do Uherského Brodu, i nadále postupuje na SZ. Na Moravě se i nadále udržuje velmi teplý vzduch, teploty zde stoupají na 33 stupňů Celsia. Kamera: Zlin.cz

15:00 – Intenzivnější bouřky začínají postupně vznikat u Uherského Brodu, postupují dále na severozápad, což znamená, že mohou v následujících minutách zasáhnout například lázeňské město Luhačovice.

14:45 – Bouřky se na Moravě nijak nerozvíjejí, i nadále však pozorujeme poměrně silné bouřky na SZ Moravě, tedy kolem Jablůnkova, další bouřky postupují na Velkou nad Veličkou (jižní Morvava) – lightningmaps.org

14:30 – Zajímavá bouřka se nachází u Žiliny, vykazuje pomorně pomalý pohyb, v této oblasti tak mohou být zvýšené srážkové úhrny, tyto buňky se také vyznačují větší bleskovou aktivitou. Z našeho pohledu je bouřka zajímavá právě díky svému předpokládanému postupu, zasáhnout by mohla výhodní cíp Česka, tedy okolí Jablůnkova. Radarové snímky ze Slovenska můžete sledovat na meteopress.sk/radar/

14:20 – Na Hodonínsko, Strážnici a Veselí nad Moravou v postupují bouřky ze Slovenska. Bouřky se budou pohybovat dále na severovýchod, doporučujeme rovněž sledovat také meteorologické radary (meteopress.cz/radar/) , na kterých uvidíme, jestli bouřka i nadále sílí.

14:10 – Trvalejší srážky se nyní vyskytují v JZ Čechách, je zde rovněž poměrně chladno, teploty zde dosahují  16 – 17 °C. Bouřky v současné době pozorujeme na Slovensku a také v jižním Polsku. Srážky a bouřky postupují dále na severozápad. (Mapa – Windy.com)

 

14:00 – Silná bouřka se nyní vyskytuje na SZ Moravy, konkrétně na Třinecku, bouřka však postupuje dále do Polska. (kamera:ifktv.cz)

13:45 – Nejtepleji je dnes na Motavě, teploty jsou tam však nižší než v minulých dnech. Z Rakouska postupuje v současné době bouřka, která zasáhla například Hodonín. Meteorologický radar můžete sledovat na meteopress.cz/radar/

13:35 – Bouřky se v Česku prozatím nijak hojně nevyskytují, pozorujeme je zatím pouze na Třinecku, postupují dále na sever. Četnější budou dnes bouřky na Slovensku. (lightningmaps.org)

13:25 – Přes Českou republiku i nadále postupuje studená fronta, na našem území proto pozorujeme poměrně vysoké teplotní rozdíly mezi západem a východem. Přes Čech postupují i srážky, nejvíce prozatím napršelo na srážkoměrné stranici Churáňov, kde bylo napršelo 11mm (hydro.chmi.cz)

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 14.12.2019

Neděle bude oblačná s přeháňkami a čerstvým větrem

ZE SVĚTA ǀ 13.12.2019

Na centrální Středomoří udeřila bouře o síle hurikánu třetí kategorie

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.12.2019

Čeká nás větrný víkend s teplotami do 10 °C

ZE SVĚTA ǀ 12.12.2019

V Bolívii řádilo tornádo v extrémní nadmořské výšce: ve 4 000 m n. m.