Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

13. 8. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:29
ǀ
Lukáš

Do České republiky v pondělí i nadále proudil teplý vzduch od jihu, teploty zvláště v Polabí a na jižní Moravě stoupaly nad 33 stupňů Celsia, nejtepleji však bylo opět v Řeži u Prahy, kde odpoledne teplota vystoupala až na 35, 7 stupňů Celsia. Už v průběhu od večera začala ovlivňovat studená fronta západ Čech, první srážky přišly na jihozápad republiky kolem sedmé hodiny večerní. Přes den se vytvářely slabé předrontální bouřky na Plzeňsku a u Ústí nad Labem. Bouřky se studenou frontou se večer tvořily na Českobudějovicku a také na Kolínku. Přechod studené fronty jsem sledovali v online reportu, podívejte se:

Záznam online reportu:

00:25 – Bouřky a srážky budou postupem noci ustávat, zítra se mohou bouřky vyskytnou pouze na SZ Moravě, informace o počasí můžete sledovat například na našem Facebooku 

14. 08. 00:10 – Po půlnoci se vyskytují bouřky u Pelhřimova, u Čáslavi a také v Krkonoších. Silné srážky se nyní vyskytují na Vysočině a postupují dále na sever / severovýchod. Mezi východem a západem Česka se začíná vytvářet značný teplotní rozdíl, na Moravě dokonce můžeme zaznamenat i tropickou noc (teplota nesmí klesnout pod 20 stupňů Celsia)

23:55 – Bouřky v současné době postupují pozvolna do Krkonoš, z Rakouska postupují bouřky na Jindřichův Hradec. Srážkové úrhny se prozatím pohybují do 15 mm.

23:40 – Výrazné bouřky se nyní nachází na severu Itálie a také v Česku – konkrétně u Jindřichova Hradce a na Kutnohorsku, bouřky postupují dále na sever až severovýchod. Intenzivnější srážky postupují z Jihočeského kraje dále na kraje Středočeského a na Vysočinu. Silné srážky nyní také postupují přímo do Krkonoš. Radarové snímky můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar 

23:25 – Dnešní noc by mohla být velmi teplá zvláště na Moravě, kam studená fronta dorazí později. Například ještě teď v Brno jsou teploty kolem 27 stupňů Celsia, teplota zde klesá velmi pozvolna. Nejchladněji je na Šumavě, kde teplota klesá k deseti stupňům. (data: meteo.amut.net)

23:10 – Srážkoměrná stanice Košetice (okr. Pelhřimov) zaznamenala poměrně vysoký úhrn srážek za hodinu, konkrétně 15mm. Další stanice registrují úrhny prozadím do 8 mm. (data: hydro.chmi.cz)

22:50 – Intenzivní strážky z Jihočeského kraje postupují dále na sever / severovýchod, i nadále se v nich vyskytuje blesková aktivita. Nové buňky narůstají také na Kolínsku.

22:35 – I nadále pozorujeme bouřky na Humpolecku, u Čáslavi a také stále na jihu Čech, zde bouřky postupují po státní hranici. Intenzivní srážky se nyní vyskytují v Jihočeském kraji. cs.blitzortung.org

22:20 – Blesková aktivita v jižních Čechách pozvolna slábne, nově však registrujeme blesky z bouřek u Tábora. Tyto buňky postupují dále na severovýchod, v následujících minutách tak zasáhnou například Ledeč nad Sázavou.

22:10 – Poměrně silné přeháňky vznikly u Pelhřimova, postupují dále na severovýchod. (www.meteopress.cz/radar )

21:55 – Východně od Karlových varů bylo zaznamenáno několik bleskových vývojů, bleskově nejaktivnější bouřka se však i nadále vyskytuje u Českých Budějovic, tato konkrétní bouřka postupuje spíše na sever, její postup můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar 

21:45 – S přechodem studené fronty výrazně klesají na západě našeho území teploty, v Parbubicích však i nadále teplota překračuje třicet stupňů Celsia.

21:30 – Nově vznikly bouřky jižně od Českého Krumlova, postupují dále na severovýchod. Poměrně intenzivní srážky jsou nyní v Karlovarském kraji. (cs.blitzortung.org)

21:00 – Poměrně silné srážky se již vyskytují k Plzeňském kraji, bouřky na našem území v současné době nejsou. Silná bouřka však nyní dorazila do rakouského Lince, podívejte se na snímek z webové kamery. (bergfex.cz)

20:45: Nové přeháňky (prozatím bez bleskové aktivity) vznikly u Tábora, její postup můžete sledovat na meteorologickém radaru s aktualizací po jedné minutě na ww.meteopress.cz/radar 

20:35 – Dostanou se bouřky do České republiky? To je v současné době poměrně otížné předpovědět, bleskově poměrně aktivní buňky se nyní vyskytují v Rakousku u Lince, postupují dále na SZ.(cs.blitzortung.org)

20:15 – Blesková aktivita před Českem relativně zeslábla, buňky s výraznější aktivitou nyní postupují více severovýchodně Rakouskem, uvidíme, v jaké formě dorazí před hranice. Do jihozápadních Čech však postupují trvalejší srážky. (cs.blitzortung.org)

20:00 – Ze jihozápadu postupuje do České republiky studená fronta, například v Karlovarském kraji teploty již klesají pod dvacet stupňů Celsia, naopak v Jihomoravském kraji ještě teploty dosahují 31 stupňů Celsia. Nejchladněji je po dvacáté hodině na Klínovci, kde teplota klesla k 17.5 °C.

19:50 – Před malou chvilkou jsme v Praze vyfotili tyto mammaty, ty vznikají díky sestupnému proudu, značí tak rozpad přeháněk a bouřek.

19:35 – Z Německa a Rakouska postupují do jižních Čech srážky a bouřky, v současné době jsou poměrně intenzivní, přinést by tak mohly tolik potřebnou vláhu. Srážky se nyní také vyskytují na Kolínsku a ve Středočeském kraji. (mapa: Windy.cz)

19:20 – V Česku se nyní nevyskytují žádné bouřky, z Rakouska a Německa však postupují relativně silné bouřky s intenzivním deštěm a velkou bleskovou aktivitou. V současné době je nejtepleji na pardubickém letiště, kde teplota přesahuje 33 stupňů Celsia, na západě Česka teploty klesají pod 20 stupňů Celsia,. (cs.blitzortung.org)

19:00 – Stále pro Vás sledujeme přeháňky u Prahy z dronu. Aktuálně se v Česku vyskytuje jediná bleskově aktivní bouřka u Dobříše. Z Německa a také Rakouska postupují do Česka relativně silné bouřky.

18:45 – Dnešní bouřky samozřejmě sledujeme i z pohledu srážkoměrných stanic, zatím však nebyl naměřen nějaký vysoký úhrn srážek. Nejvíce deště zaregistrovala stanice v Dubí na teplicku, kde napršelo 7 mm. (Hydro.chmi.cz)

18:30 – Bleskově aktivní bouřka se i nadále vyskytuje na Příbramsku, postupuje dále na SV. Naši pozornost nyní velmi věnujeme bouřkám v Německu, které postupují do České republiky,výrazné jsou i z pohledu bleskové aktivity. (Blitzortung.org)

18:15 – Západ Čech již ovlivňuje oblačnost studené fronty, rovněž se zde ochlazuje. Na satelitním snímku také můžete vidět bouřky v jihovýchodním Německu, které pozvolna postupují do Česka. Na Moravě je jasno až skorojasno. (snímek: chmi)

18:00 – Dramaticky vypadající oblačnost vyfotil Jan Čuba v Ústí nad Labem, zdejší bouřky však relativně slábnou.

17:50 – Kolem Mnichova v Německu se vytvořily relativně silné bouřky, které jsou doprovázeny poměrně významnou bleskovou aktivitou a silnými srážkami. Bouřky postupují dále na severovýchod, velmi pečlivě jejich vývoj sledujeme. (weatheronline.cz)

17:40 – Bleskově nejvýznamnější jsou v současné době bouřky u Ústní nad Labem a také u Příbrami.(Blitzortung.org)

17:30 – Přímo z dronu jsme pro Vás natočili přeháňky, které se nyní vyskytují jihozápadně od Prahy a postupují na SV. Na videu můžeme vidět nádherné srážkové pruhy, který se také říká praecipitatio.

17:20 – Linie srážek se nyní vytvořila od Strakonic až po Prahu, postupuje dále na severovýchod. Bleskově aktivní bouřka je aktuálně u Teplic a Ústí nad Labem. Aktuální snímky z meteorologických radarů můžete v době bouřek sledovat na www.meteopress.cz/radar

17:10 – Studená fronta, která k nám postupuje od Německa, začíná pozvolna ovlivňovat teploty na západě našeho území. (Mapa: Időkép)

16:55 – Malá, ale velmi intenzivní bouřka vznikla západně od Plzně, kamera Meteopressu zachytila tvorbu základny této bouřky. Stejně jako ostatní postupuje dále na severovýchod.

16:45 – Bouřky u Žatce relativně zeslábly, nyní pokračují jako dešťové přeháňky dále na severovýchod. Zajímavé bouřkové buňky se však vytváří nyní u Klatov v Jihočeském kraji. Tyto bouřky dosahují poměrně velké odrazivosti, což může znamenat i výskyt krup.

16:30 – I nadále se vyskytují bouřky kolem Žatce, Podbořan, Loun a Kadani, postupují dále na severovýchod. Blesková aktivita je rověž zaznamenaná u Klatov, na Křivoklátsku a u Karlových Varů. (Blitzortung.org)

16:20 – Intenzivní bouřky se vyskytují v současné době u Žatce, vzhledem k velkým radarovým odrazům se zde může vyskytovat i krupobití. Aktuální snímky z meteorologických radarů můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar . Další přeháňky se začínají tvořit na Šumavě.

16:10 – Dnes sledujeme nejen přechod studené fronty a bouřky, ale také vysoké teploty. Ty nejsou tak vysoké jako v minulých dnech, i přesto však stoupají nad 35 stupňů Celsia. Patrně nebude překvapení, že nejtepleji je opět v Řeži u Prahy, teplota zde stoupla na 35,7 stupňů Celsia. Od západu budou teploty pozvolna klesat díky přechodu studené fronty. (Data: chmi.cz)

15:55 – Nové bleskové výboje jsou registrovány u Klatov a na Toužimku, právě zde se vyskytují i poměrně silnější srážky, i nadále postupují na severovýchod. (Blitzortung.org)

15:45 – Bouřky na severu Plzně zachytila i webová kamera z meteoplzen.cz, postupují dále na severovýchod.

15:35 – Bouřky se prozatím nijak výrazně nevytváří, v současné době se tak jedná spíše o dešťové přeháňky, které nemají výrazný srážkový úhrn. Pozorujeme je například u Loun, Toužimi či severně od Plzně. Radarové snímky můžete sledovat na www.meteopress.cz/radar 

15:20 – Významná blesková aktivita je nyní v severozápadním Německu, postupuje však dále na severovýchod, tyto bouřky proto do Česka nedorazí. (Blitzortung.org) 

15:05 – Detekce blesků Blitzortung zaregistrovala první výboje, konkrétně severně od Plzně a také na Domažlicku. I nadále vznikají spíše izolované předfrontální přeháňky a bouřky s postupem dále na severovýchod. (Blitzortung.org) 

14:45 -V České republice, konkrétně v Čechách, začíná růst kupovitá oblačnost, na Moravě a také v severních Čechách je jasno. Na snímku z družice již také velmi patrná oblačnost studené fronty. (snímek: chmi.cz)

14:30 – Na teplotní mapě z Německa můžeme vidět přibližnou polohu studené fronty, za jejím přechodem se částečně ochladí. Zítřejší nejvyšší teploty očekáváme od 23 °C až do 27 °C. V České republice je nyní nejtepleji opět v Řeži u Prahy, kde teplota přesáhla již 34 °C, velmi zajímavé se i podívat na opačnou stranu tabulky, tedy na místo, kde je nejchladněji, konkrétně Luční Bouda hlásí 17,7 stupňů Celsia (Mapa: iDokep, teplotní data: meteo.amut.net a chmi.cz)

14:15 – První přeháňky se vytvořily u Plzně, Tachova a severovýchodně od Karlových Varů, postupují dále na severovýchod. Uvidíme, za se v těchto přeháňkách vyskytnou i bleskové výboje. Studená fronta se nyní nachází v Německu.

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.7.2019

Středa bude jasná, nejvyšší teploty opět tropické

AKTUÁLNĚ ǀ 23.7.2019

V polárních oblastech Evropy bylo takřka 30 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.7.2019

Úterní teploty se přiblíží k 30 °C, jen na severovýchodě ČR bude chladněji

ZE SVĚTA ǀ 22.7.2019

Bouře Danas přinesla do Japonska extrémní srážky