Sledovali jsme on-line: Čtvrteční bouřky přinesly silné krupobití i vítr, noční vydatný déšť zvedal hladiny řek

08. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.7.2021 11:47
ǀ
Filip Najman

Českou republiku zasáhly ve čtvrtek večer a v noci na pátek silné bouřky. Ty nejsilnější se vyskytly v ečtvrtek odpoledne a večer v pásu táhnoucím se z jižních Čech přes Vysočinu a východní Čechy po Orlické hory. Další bouřky pak prošly přes západní a severní Moravu v pátek ráno a dopoledne . V bouřkách, mezi kterými se vyskytlo i několik supercel, padaly kroupy o velikosti až 5 cm a doprovázeny byly i silnými nárazy větru. Následný vydatný déšť v noci pak vedl k dosažení stupňů povodňové aktivity na některých tocích na Plzeňsku a v Pardubickém kraji. Bouřky si bohužel vyžádaly i 2 lidské životy, když na Písecku spadl na projíždějící auto strom. Celou situaci jsme sledovali v on-line reportu, který si můžete přečíst níže. Úvodní foto: Václav Chaloupka.

Záznam on-line reportu

11:10 Bouří již pouze na severovýchodě území. Během odpoledne se mohou opět ojedinělé bouřky vyskytnout, zejména v západních Čechách a na východní Moravě. Už ale nebudou tak silné. Blesky na mapě můžete sledovat zde.

10:34 Novohradka a Luže jsou i nadále na 3. stupni povodňové aktivity. Hladiny postupně budou klesat, přechodný vzestup lze očekávat ještě na dolních tocích.

09:40 Noční bouřka nad Českými Budějovicemi. (autor: Lukas Gallo)

09:27 Za posledních 24 hodin spadlo ojediněle i přes 50 mm srážek. Mapa níže zobrazuje úhrny srážek od včerejších do dnešních 8:00. (zdroj: hydro.chmi.cz)

08:40 Bouřky vytvořily linii od jihu Zlínského kraje po Javorník. Postupovat budou k severu až severovýchodu a ojediněle mohou být i silné.

07:53 Noční blesk nad Trutnovem vyfotil Jan Pavlíček.

07:06 Na noční vydatné srážky reagovaly hladiny toků v Čechách. Některé z nich hlásí i dosažení povodňových stupňů, zejména na Plzeňsku a v Pardubickém kraji. Novohradka v Luži a dolní tok Úslavy v Plzni (viz. obrázek) dokonce hlásí 3. stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

Vývoj výšky hladiny na Úslavě v Plzni (zdroj: pvl.cz)

06:40 Bouřky pokračují i během pátečního rána. Nejvíce jich hlásí Jeseníky a Třebíčsko. Bílou a zelenou barvou jsou vyznačeny nejnovější blesky.

03:02 Srážky postupují přes Čechy zvolna k severovýchodu, na čele oblasti srážek jsou opět bouřky, místy i s intenzivnějším deštěm. Postup srážek sledujte na radaru.

9.7 00:03 I podle nejčerstvějších výpočtů modelu ICON to vypadá nadále tak, že nejsilnější srážky budou od půlnoci do rána v západní polovině Čech. Množství srážek oproti 3 hodiny starému modelu je o něco nižší, maximálně kolem 50 mm/6hodin.

8.7 23:23 Od jihu se do západní poloviny Čech blíží z Bavorska rozsáhlejší oblast srážek. Na východě Čech doznívají bouřky a další pás bouřek slábne mezi Hranicemi na Moravě a Opavou. Více možno sledovat na radaru.

23:08 Další pěkný úlovek, tentokrát z Trnova u Opočna. Autor Ras Reuas.

22:46 Kroupy, silný vítr a přívalové srážky působily škody i na dětských letních táborech. Dva tábory musely být dokonce v podvečer dle zpráv HZS Královehradeckého kraje evakuovány. Foto je z jiného dětského tábora zasaženého bouří na Sedlčansku. Autorka Milly Troller

22:30 Další pěkná fotka blesku, tentokráte z níže zmíněného Vrbna pod Pradědem. Autor Tomáš Kleiber.

22:18 Na Moravě se také bouřková činnost začíná aktivovat, bouřky se během chvíle uspořádaly ve vcelku pěkně souvislou linii od Přerova po Vrbno pod Pradědem.

22:07 Bouřková činnost se znovu aktivuje na západním okraji Vysočiny, bouřky odtud budou postupovat dále k severu až severovýchodu. Kroupy se ještě v bouřkách aktuálně vyskytují na Ústecko-Orlicku a postupují dále směrem na Orlické hory, a také na Olomoucku.

22:02 S příchodem tmy se začínají objevovat pěkné fotky blesků. Tady jeden od autora Adys Kubíčkovic.

21:54 Od dnešního odpoledního začátku bouřek dosáhly místy srážky intenzity až kolem 30 mm/hod. Nejvíce bylo pozorováno v Praze Chodově 39 mm/hod. V posledních 24 hodinách spadlo nejvíce srážek v Jevíčku, a to 60 mm/24hod.

21:33 Bouřková aktivita se přesunula na severovýchod Čech. Nejčerstvější blesky jsou vyznačeny bílo-zeleně, starší růžově. Blesky můžete sledovat i na našich stránkách.

 

21:21 Během noci očekáváme vyšší úhrny srážek i na západě Čech. Ojediněle by tam mohlo napršet od půlnoci do rána až 60 mm srážek.

21:09 V Přibyslavi byl změřen náraz větru o rychlosti 23 m/s (83 km/h). Ve středních a jihozápadních Čechách hlásí některé toky 1. stupeň povodňové aktivity, Klabava ve Hrádku je pak dokonce na 2. stupni. Hladiny zejména menších toků v Čechách mohou stoupat i po nočním dešti. (zdroj: ČHMÚ)

21:03 Hasiči hlásili do dnešní 20:00 více než 300 událostí spojených s bouřkami.

20:53 Příchod bouřky do Soběslavi pohledem z naší kamery.

20:31 Dnešní supercela u Nového Města na Moravě. (zdroj: Unwetter-Freaks)

20:27 Nejsilnější bouřky postupují přes Vysočinu do Pardubického kraje. Nové bouřky vznikají znovu na jihu Čech. Během noci pak očekáváme v Čechách i trvalejší déšť. Blesky.

20:17 Fotografie on našich lovců bouřek. Momentálně se nacházejí u Chrudimi.

20:08 V Jihlavě byl pozorován při příchodu bouřky výrazný shelf cloud. Takto ho zachytila naše kamera.

19:44 Bouřky si dnes bohužel vyžádaly i 2 lidské životy, když na Písecku spadl na projíždějící auto strom. (zdroj: twitter Policie ČR)

19:35 V Českých Budějovicích naměřila místní meteorologická stanice náraz větru o rychlosti téměř 25 m/s (90 km/h). ( zdroj: ČHMÚ)

19:24 Následky bouřky v Českých Budějovicích. (autor: Lucie Brzáková)

19:21 V terénu je dnes i náš tým lovců bouřek. Momentálně se nacházejí u Zruče nad Sázavou.

19:15 Fotografie krup z dnešních bouřek:

Kovářov u Milevska (autor: Mára Hlávka)

České Budějovice – Suché Vrbné (autor: Lucka Burdíková)

České Budějovice (autor)

19:04 Bouřky se zformovaly do linie a postupují dále na sever až severovýchod. Zejména v její jižní části mohou být doprovázeny i silnými nárazy větru. V následující půlhodině bouřky zasáhnou i Prahu. Meteoradar. 

18:59 Kroupy v Bystřici u Benešova (autor: Martina Bártová)

18:48 V Českých Budějovicích byla bouřka doprovézena kroupami o velikosti téměř 3 cm a silnými nárazy větru.

Následky silného větru v Českých Budějovicích (autor: Soňa Szwajnochová)

Kroupy v Českých Budějovicích (autor)

18:43 Příchod bouřky do Českých Budějovic zachytila Hana Erhartová.

18:25 Další pohled na supercelu na Vysočině, tentokrát z Velkého Meziříčí. Autor: Aneta Kratochvílová.

18:16 Takto vyfotil supercelu na Jihlavsku Václav Chaloupka.

17:58 Timelapse oblačnosti nad Lipnem

17:34 Bouřku na Jihlavsku vyfotila Zuzana Outratová.

17:02 Pozor na velmi silnou bouřku postupující jižně od Jihlavy! Vykazuje supercelární znaky a pravděpodobně je doprovázena i většími kroupami. Další supercela postupuje z Rakouska na Znojemsko.

16:30 Bouřky vznikají i v okolí Strakonic. Další postupují z Německa do jihozápadních Čech. meteoradar.

16:02 Bouřky můžete sledovat také na satelitních snímcích. Po bouřkách v jižních Čechách přechodně oblačnosti ubývá. Satelit.

15:33 Momentálně se nejsilnější bouřky vyskytují na Českokrumlovsku. Doprovázeny jsou pravděpodobně i krupobitím.

15:01 V Plzeňském kraji vznikají první bouřky. Bouří také na jihu Jihočeského kraje. Nejnověji zaznamenané blesky jsou na mapě znázorněny bílou barvou. Blesky.

14:41 Bouřky se vyskytly již dnes v noci na severovýchodě území. V jejich důsledku dosáhla řeka Jevíčka v Chornici krátkodobě 2. stupně povodňové aktivity.

14:28 První bouřky zasáhnou jižní Čechy mezi 3 a 4. hodinou odpoledne. Nejprve půjde spíše o izolované bouřkové buňky včetně supercel, kdy bude hlavním rizikem silné krupobití. Později se při postupu na severovýchod bouřky pravděpodobně spojí do bouřkového systému a zvýší se i riziko silných nárazů větru. Aktuální postup bouřek sledujte na meteoradaru.

Archiv varování

Platnost: 15:00 až 0:00

Platnost: 17:00 až 0:00

Platnost: 18:00 až 3:00

Platnost: 19:55 až 22:30

Platnost: 7:00 až 15:00

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě