Na Lysé hoře napršelo přes 100mm za 24 hodin, hladiny řek na SZ Moravy stouply

18. 7. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 3.1.2019 13:30
ǀ
Lukáš
Sumace srážek (červené tečky do 30mm, červené tečky s vykřičníkem nad 30 mm) Zdroj pod.cz

Moravu ve středu ovlivňovala tlaková níže, dopoledne touto oblastí procházelo rozsáhlé srážkové pásmo, srážkové úhrny se na mnoha místech přesáhly 80 mm za 24 hodin, na Lysé hoře úhrn za 24 h překročil 100 mm. Vlivem těchto úhrnů stoupaly zvláště na Frýdeckomístecku a Třinecku hladiny řek, překročen byl první stupeň aktivity, pouze řeka  Ondřejnice v Rychalticích dosáhla ve tři hodiny odpoledne druhého stupně povodňové kativity. Hladiny toků k večeru pozvolna klesaly

Záznam online reportu

20:15 – První stupeň povodňové aktivity v současné době platí na tocích Morávka, Ropičanka a Lučina. Tyto toky pozvolna klesají. (Data: hydro.chmi.cz)

19:05 -Vydatné srážky doplnily do slezských a částečně i moravských řek vodu, na mnoha místech je již průtok nad hranicí sucha. To se však nedá říci o řekách v Čechách, kde je většina toků právě pod touto hranici (na mapě jsou to bílé tečky). V dalších hodinách bude i nadále pršet primárně na Moravě a ve Slezsku. Zítra však už budou srážky pozvolna ustávat. (mapa: hydro.chmi.cz)

18:30 – Velký srážkový úhrn má například Lysá hora, kde za posledních 24 hod. napršelo více jak 114 mm. Řeky jako Odra, Olše či Ostravice jsou i nadále na vzestupu, první stupeň povodňové aktivity v současné době platí na řekách Lubina, Lučina, Morávka, Ropičanka a nově také Čeladenka. Dle modelové předpovědi budou větší toky i nadále stoupat. (Data: hydro.chmi.cz a pod.cz)

18:00 – V podvečer prší na jižní Moravě a v okolí Pardubic, srážky postupují dále na J / JZ. Další srážky se nacházejí v Polsku, jejich postup do Česka sledujeme. (pogodynka.pl)

17:20 – Toky i nadále stoupají, v současné době se jedná hlavně o větší řeky, kam stéká vody z menších toků, během noci a zítřka však očekáváme další srážky. Aktuálně platí první povodňový stupeň na tocích Morávka, Olešná, Lučina, Ropičanka , Baštice, Morávka. Zdroj (hydro.chmi.ch a pod.cz)

17:05 – Vlivem silného deště a silného větru došlo v Moravskoslezském kraji k vyvrácení některých stromů.           “Sedmkrát (jen v okrese Frýdek-Místek) museli hasiči hlavně během středečního odpoledne čerpat vodu ze sklepů a několikrát čistit ve stejném okrese ucpané kanály, které znamenaly lokálně zatopené silnice” Doplnil mluvčí hasičů.  Ze zatopené komunikace také museli hasiči vytahovat osobní automobil. Foto: HZS Moravskoslezský kraj

16:40 – Zatím co v Jeseníkách srážkové úhrny za 24h překračuji množství až 50 mm (na SZ Moravy až 100 mm), na jižní Moravě téměř nepršelo. (pod.cz)

16:15 – V Česku dnes fouká rovněž i silný vítr, v nárazech kouká až do 15 m/s, vyloučeny však nejsou nárazy do 20 m/s. Aktuální mapu najdete na hlavní stránce Meteopressu.

15:50 – Vyschlá půda vsakuje vodu hůře, takto to vypadá například v Čeladné (okres Frýdek-Místek), kde podle Tomáše Novosada (autor snímku) napršelo přes 67 mm. 

15:20 – Na toku Ondřejnice v Rychalticích byl vyhlášel druhý povodňový stupeň (hydro.chmi.cz)

15:00 – Srážky očekáváme i zítra, v oblastech Jesenicka a SZ Moravy naprší dalších 30 mm vody. Srážky budou ustávat během pátku. Následující mapa zobrazuje sumaci srážek do pátečního rána.

14:30 – Dle předpokladu na první povodňový stupeň stoupla i hladina řeky Olešné, tok i nadále stoupá. 1. SPA nově platí i v Rychalticích (část obce Hukvaldy) na toku Ondřejnice. (Data: hydro.chmi.cz). Při prvním povodňovém stupni jsou většinou zatopeny sklepy v okolí řek.

14:00 – První stupeň povodňové aktivy platí na toku Lučina (Domaslavice, Frýdek Místek) a Ropičanka (Řeka, Třinecko). Předpokládáme, že brzo dosáhne prvního stupně i tok Olešná na stanici v Pálkovicích. Nejsilnější srážky se aktuálně vyskytují v Jihomoravském kraji. (Graf: ČHMÚ)

 

 

 

 


        

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.7.2019

Středa bude jasná, nejvyšší teploty opět tropické

AKTUÁLNĚ ǀ 23.7.2019

V polárních oblastech Evropy bylo takřka 30 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.7.2019

Úterní teploty se přiblíží k 30 °C, jen na severovýchodě ČR bude chladněji

ZE SVĚTA ǀ 22.7.2019

Bouře Danas přinesla do Japonska extrémní srážky