V Česku se vyskytly silné bouřky, celou noc jsme je sledovali online

11. 06. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 18.3.2019 11:38
ǀ
Lukáš

V pondělí přecházela přes Českou republIku vlnící se studená fronta. V odpoledních hodinách přešly před J Čechy dvě supercelárnÍ bouřky, které přineSly až 5-6 cm kroupy (foto níže). K večeru z Německa do Česka postupoval rozsáhlý bouřkový systém, který postupně přešel přes celou republiku. Na většině našeho území tak pršelo. V Praze byl dokonce díky intenzivním srážkám vyhlášen druhý povodňový stupeň. Po půlnoci se bouřky přesunuly na Moravu, kde se vytvořila squall line, bouřky dále postupovaly na východ. Vzhledem k zajímavosti celé situace jsme pro Vás sledovali průběh bouřek po celou noc online.

Patrně nejvážnější byla situace u hraničního přechodu Folmava, kde se vyskytly kroupy o velikosti až 6 cm. Autorem následujících snímků je Rudolf Málek

 

Záznam online reportu

4:35 – Bouřky se i nadále přesouvají na východ republiky. Podívejte se na video, které krásně zachycuje postup  celého bouřkového systému. (blitzortung.org). Pro dnešek s online reportem končíme.

4:20 – Srážkoměrné stanice na Moravě prozatím registrují úhrn srážek do 25mm. (hydro.chmi.cz)

4:10 – Bouřky poměrně rychle postupují dále na východ / severovýchod, dostávájí se tak do Zlínského kraje. I přes intenzivní déšť prozatím nezaznamenáváme výrazné zvyšení hladin řek a toků.

3:55 . Bouřky postupují dále na SV, jejich blesková aktivita je však i nadále velmi vysoká. Dle webu blesky.bourky.cz bylo nad Českem již zaznamenáno více jak 57952 blesků (jedná se o součet za dva dny) . (blitzortung.org)

3:45 – Silná bouřka se nyní vyskytuje přímo v Olomouci, podívejte se:

3:35 – Podívejte se na minutovou animaci, která zobrazuje tvorbu squall line na Moravě, radar zachycuje silné radarové odrazy. Aktuální snímky můžete sledovat na novy.meteopress.cz/radar/

3:25 – Squall line postupuje Moravou poměrně rychle, vzhledem k vysokým radarových odrazům by se i zde mohlo vyskytovat krupobití.

3:15 – Bouřky jsou i na Moravě doprovázeny velmi výraznou bleskovou aktivitou.

3:05 – V Praze již dochází k poklesu hladin toku Rokytka a Botič

2:55 – Na Moravě vzniká squall line (bouřky formované do linie), postupuje dále na SV. Sledujte aktuální radarové snímky (cs.blitzortung.org)

2:40 – Od půlnoci do 2:30 napršelo prozatím nejvíce na srážkoměrné stanici Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – 44,6 mm (hydro.chmi.cz)

2:30 –  I nadále pozorujeme silné bouřky u Nového Města na Moravě, České Třebové, Svitav a Tišnova. Celý komplex bouřek postupuje nyní dále na SV.

2:15 – Silná bouřka (s možným krupobitím) se vyskytuje momentálně u Nového Města na Moravě.

2:05 – Vlaková trať z Plzně přes Domažlice do Furth im Wald byla z důvodu nepříznivého počasí zcela uzavřená. (cd.cz)

1:55 – V Praze byl vyhlášen další povodňový stupeň, tok Rokytka (Prahy Vysočany) vystoupal na 112 cm (2SPA). Zdroj hydro.chmi.cz

1:50 – Bleskově velmi aktivní bouřky se aktuálně nacházejí u Chotěboře a západně od Třebíče.

1:40 – Velmi silná bouřka se aktuálně vyskytuje u Jihlavy, její výboj můžete sledovat na novy.meteopress.cz/radar

1:28 – V Praze za poslední hodinu napršelo více jak 20mm.

1:13 – Hlavní bouřková jádra postupují dále na SV, na mnohých místech zaznamenáváme velmi intenzivní srážky. Lze předpokládat, že hladiny některých toků porostou i nadále. Foto: Vysočina life and nature

1:00 – Vzhledem k velmi silnému dešti, který se vyskytuje v Praze, se zvedla hladina toku Botič (Praha Nusle). Hladina 140 cm odpovídá druhému stupni povodňové aktivity. (hydro.chmi.cz)

0:50 – Blesková aktivita je i nadále velmi výrazná, což dokazuje i live detekce blesků Blitzortung.

0:35 – Výrazné zvýšení vodní hladiny právě zaznamenal tok Lomnice (okr. Strakonice). (Zdroj: pvl.cz)

0:25 – Blesková aktivita je i nadále velmi silná, bouřky v následujících minutách zasáhnu například Pelhřimov či Humpolec.

0:10 – Lokální bouřka se vytvořila severně od Kolína, postupuje dále na S / SV. Sledujte aktuální radaroví snímky na novy.meteopress.cz/radar/

0:05 /12. 6 – Silné bouřky se po půlnoci vyskytují na Příbramsku, Jindřichohradecku a Táborsku.

0:05 /11. 6  – Velmi silná bouřka zasáhla přímo Klatovy, podívejte se na video přímo z místa.

 

23:45 – Tato fotografie snad ani nepotřebuje komentář.. Jaroslav Interholz takto zachytil příchod bouřky do Kaplice (okr. Český Krumlov)

23:40 – Nová bouřková buňka se vytvořila přímo v Praze (http://cs.blitzortung.org)

23:30 – Díky silnému dešti dešti se začínají zvedat některé vodní toky – jedná se o řeku Zubřina (Domažlice) a  Úhlava (Klatovy). Zdroj dat: pvl.cz

23:20 – Na srážkoměrné stanici Přimda (okr. Tachov) už dnes napršelo 40,7 mm, jedná se prozatím o nejvyšší úhrn.‎

23:05 – Bouřky v následujících minutách zásáhnou Nepomuk, Strakonice, Vimperk či České Budějovice.

22:50 – Amatérská meteorologická stanice v Otíně u Klatov naměřila intenzitu srážek 182,8 mm/hod. Informace však nemusí být plně validní. Zdroj:pocasi-na-otine.cz

22:40 – Velmi silná bouřka v současné době postupuje přímo na Klatovy. Sledujte aktuální radarové snímky

22:35 – Vlivem silných srážek může docházet ke zvyšování hladin vodních toků, zvláště v povodní Vltavy. V současné době jsou však všechny toky v normálu, tzn. neplatí žádný povodňový stav.

22:25 – Silné bouřky se nyní vyskytují na Šumavě, dle silných radarových odrazů by se zde mohlo vyskytovat i krupobití. Bouřky stále postupují dále na SV. Blesk zachytila kamera v Kubové Huti (webcam.sumava.eu)

22:10 – Bouřky se již dostávájí k hranicím Česka. Sledujte jejich postup na novy.meteopress.cz/radar. Pokud se Vám podaří vyfotit blesk, budeme rádi, když nám snímek pošlete na Facebook Meteopressu. (Radar: ČHMÚ)

22:00 – Oba bouřkové systémy, které postupují do Česka, jsou i nadále bleskově velmi aktivní. (cs.blitzortung.org/)

21:50 – Supercelární bouřky se dnes dopoledne přehnaly přes J Čech. Na několika místech byly zaznamenány kroupy, které dosahovaly až 6 cm.

21:45 – Mohutnost celého systému můžeme pozorovat i na detekci blesků (http://cs.blitzortung.org). Blesková aktivita je v současné době velmi významná.

21:35- Bouřky se v současné době nacházejí stále v Německu, v následujících hodinách “překročí” hranice Česka. (weatheronline.cz)

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda