V pátek tropické teploty, od západu i velmi silné bouřky

18. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.5.2022 09:38
ǀ
Filip Najman

V pátek bude na naše území vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu a odpolední maxima tak vystoupí na hodnoty až kolem tropických 30 °C. Večer pak bude od západu postupovat studená fronta, při jejímž postupu se mohou objevit i silné bouřky. Jednotlivé bouřky se mohou tvořit i odpoledne v teplém vzduchu před studenou frontou, v takovém případě bude rizikem hlavně krupobití a lokálně silné nárazy větru. Kroupy mohou dosáhnout velikosti až kolem 3 cm.

Večer se pak očekává přechod bouřkového systému spíše přes západ a sever území, kde bude riziko krup o něco nižší, nárazy větru ale budou častější a mohou zasáhnout i větší území. Ojediněle rychlost větru přesáhne i 90 km/h. Vzhledem k vysokým hodnotám střihu větru je možný i vznik supercel, a to jak v případě předfrontálních bouřek, tak i v rámci bouřkového systému. Předpověď bouřek budeme dále upřesňovat během čtvrtka a v pátek.

Bude polojasno až oblačno, od západu na většině území přeháňky nebo bouřky, i silné, doprovázené zejména krupobitím a silnými nárazy větru. Ranní teploty klesnou na 16 až 12 °C, na východě až na 8 °C.

Nejvyšší denní teploty 26 až 31 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ANALÝZA,BOUŘKY,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 24.6.2022

Podrobný terénní průzkum po tornádu na jihu Moravy dne 24. 6. 2021

ZE SVĚTA ǀ 24.6.2022

Extrémní zima sevřela Nový Zéland

BOUŘKY,FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 23.6.2022

Deseticentimetrové kroupy. Francouzi sčítají škody po bouřkách

ZE SVĚTA ǀ 22.6.2022

Víkendová vlna horka dobyla i Mont Blanc, padl tam absolutní rekord