LETEM SVĚTEM (12.)

24.5.2018 8:06 | Autor: Kamil Sojka

Mekunu „dvojkou“

Předpovědní modely měly pravdou v tom, že tropická cyklóna, jež se před několika desítkami hodin zformovala nedaleko somálského východního pobřeží, přeroste v to, co Američané i Evropané nazývají hurikán. Jen se zdá, že celou situaci mírně podcenily, protože nyní predikují, že se bude jednat o cyklón až 2. kategorie.

Bouře Mekunu zesiluje skutečně rychle, počátkem úterka produkovala vítr o maximální průměrné rychlosti v okruhu 65 až 70 km/h, o 24 hodin se již jednalo o něco málo přes 120 km/h, tedy raný cyklón 1. kategorie. Trajektorie prozatím „sedí“, Mekunu pokračuje lehce k severovýchodu, jinak řečeno k pomezí Jemenu a Ománu. Tam pravděpodobně dorazí na přelomu pracovního týdne a víkendu s tím, že nad otevřenými vodami ještě možná stihne prolomit hranici 154 km/h (očekávaným vrcholem je nyní 160 až 170 km/h), načež se změní v cyklón 2. kategorie.

Další „stacionární“ (orografická) bouřka nad Jeseníkem

Počínaje půlnocí a konče pozdním odpolednem (bavíme se o středě 23. 5. 2018) bylo v Evropě detekováno 67 000 blesků, z toho zhruba 4,5 % v Česku (1 700) a na Slovensku (1 300). Celoplošný celodenní déšť nebrutální intenzity by dozajista od sucha spasil mnohem více, poněvadž však troposféra není továrnou na splněná přání, je třeba se spokojit s konvekčním temperamentem srážek. Alespoň v tomto týdnu.

Kde se kupovitá mračna dotýkala tropopauzy, o tom jako obvykle do značné míry rozhodoval terén. Šumava opět nezklamala, dále se angažoval Český les či Karlovarská vrchovina, načež se většina bouřkové aktivity aktivovala v jižních, jihozápadních a západních Čechách. V ranních a dopoledních hodinách se „usmálo štěstí“ na severní Čechy, na to samozřejmě nesmíme zapomenout. Na odrazech z radarů ale rovněž zaujala zdánlivě nehybná bouřka nad Jeseníkem.

Nebylo to už poprvé, co se „opavský průsmyk“ v severním Hrubém Jeseníku stal vězením pro kumulonimbus. Jeseník z toho opět těžil, lze-li to takto říci, zase ovládl tabulku tuzemských srážkových úhrnů. K 17. hodině bylo jesenickým skórem 47 mm, další lokalitu s alespoň 40 mm ve srážkoměru bychom nenašli. Jelikož se bouřky prosadily i na východě Čech, tak se Radovesnice poblíž Kolína radovala z 35 mm srážek (k 17. hodině), čímž si v celostátním měřítku vysloužila stříbro. Bronz zásluhou noční spršky uzmuly Klíny (23 mm).

Jižní Skandinávie = jižní Tunisko

Poslední dobou je ostrovní perla Tuniska náchylná na neparné severní větry, nejvyšší odpolední teploty se tím pádem tváří poněkud nepraživě. To se odráží i na teplotách Gábeského zálivu (Malé Syrty), který je na tom stejně nebo dokonce nepatrně hůře než Jadran. A před čtvrtkem to samé – zatímco třeba jihošvédská Arvika v 16 hodin disponovala 26 °C (Oslo a další 25 °C), Džerba hlásila „pouhých“ 25 °C. 26 °C mimochodem bylo také nedaleko Halmstadu.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...