Tlaková níže nasává vzduch od země, ostatně proto tlakovou níži zpravidla doprovází velká oblačnost (vlhkost obsažená ve stoupajícím vzduchu v určité výšce zkondenzuje na kapky nebo ledové krystalky, v závislosti na teplotě). Neb Země rotuje kolem své osy, vzduch do tlakové níže neproudí rovnoměrně ze všech stran, nýbrž po spirále, v případě rozsáhlé tlakové níže po opravdu velké spirále. A proto má tlaková níže (její oblačnost) podobu víru. Dostatečně hluboká tlaková níže se v pobřežních oblastech projevuje rovněž vzedmutým mořem, což je dáno jednak větrem, který tlačí mořskou vodu do středu tlakové níže, jednak samotným nízkým tlakem. V Evropě se o tom už mnohokrát přesvědčili například na Britských ostrovech nebo u Severního moře, v Americe hlavně při hurikánech.
DNEŠNÍ RELATIVNĚ HLUBOKÁ TLAKOVÁ NÍŽE SE STŘEDEM U GRÓNSKA | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Výkyvy tlaku a hluboké tlakové níže jsou charakteristickým znakem zimního období, kdy jsou teplotní rozdíly mezi rovníkem (tropickým a subtropickým podnebným pásem) a Arktidou mnohem výraznější. Severní polokoule je momentálně přikloněna ke Slunci, ale na jižní je zima v plném proudu a tím pádem i sezóna hlubokých tlakových níží. Tu každoročně nejvíce pociťuje Latinská Amerika, přesněji Argentina a Chile, dále Austrálie s Novým Zélandem a nejméně Afrika, která se zastavuje na 35° j. š., tedy docela daleko od Antarktidy, jinými slovy od zeměpisných šířek, ve kterých se pohybují hluboké tlakové níže. Třeba v argentinské Ushuaie (54° j. š.) se ve dnech 1. června až 15. července tlak pohyboval v rozmezí od 964 do 1032 hPa, zatímco v jihoafrickém Kapském Městě (33° j. š.) od 1005 do 1033 hPa.
HLUBOKÁ TLAKOVÁ NÍŽE NAD JIŽNÍM ATLANTIKEM 8. ČERVENCE 2022 | ZDROJ: RAMMB/CIRA
94 km/h – náraz větru naměřený v Aucklandu v úterý 12. července, kdy přes Nový Zéland přecházela hluboká tlaková níže. Ještě bouřlivější povětrnostní podmínky panovaly v hlavním městě Wellingtonu, kde byl naměřen poryv o rychlosti 115 km/h. Na některých místech měl vítr v nárazech sílu orkánu či hurikánu první kategorie. Jednalo se mimo jiné o mys Foulwind na severozápadě Jižního ostrova, tam stanice naměřila hodnotu 130 km/h, anebo o poloostrov Marsden Point na severu Severního ostrova, kde byla naměřena hodnota 135 km/h. Za velmi větrné počasí mohla i tlaková výše se středem přímo u východního pobřeží Nového Zélandu (velký tlakový gradient) s tím, že dál na východ od této tlakové výše byla další, ještě hlubší tlaková níže.
Do Tichého oceánu se tak opíral opravdu silný vítr. A tuto skutečnost díky konstelaci tlakových útvarů pocítili až ve Francouzské Polynésii i na sousedních Cookových ostrovech, kde se Tichý oceán vzedmul až o více než pět metrů. Takto rozbouřenému Tichému oceánu místní naposledy čelili v roce 2005.
NÁSLEDKY NA COOKOVÝCH OSTROVECH | ZDROJ: INFRASTRUCTURE COOK ISLANDS
NÁSLEDKY NA COOKOVÝCH OSTROVECH | ZDROJ: INFRASTRUCTURE COOK ISLANDS
NÁSLEDKY NA COOKOVÝCH OSTROVECH | ZDROJ: INFRASTRUCTURE COOK ISLANDS
RESORT NA JIHU OSTROVA RAROTONGA (HLAVNÍ OSTROV COOKOVÝCH OSTROVŮ) PODLE SLOV JEHO MAJITELE UTRPĚL NEJVĚTŠÍ ŠKODY ZA POSLEDNÍCH 25 LET | ZDROJ: COOK ISLAND NEWS
ZNIČENÁ RESTAURACE KAENA, TENTOKRÁT ZA DENNÍHO SVĚTLA | ZDROJ: COOK ISLAND NEWS
HNĚVU TICHÉHO OCEÁNU NEBYLA UŠETŘENA ANI AMERICKÁ SAMOA | ZDROJ: NWS
HNĚVU TICHÉHO OCEÁNU NEBYLA UŠETŘENA ANI AMERICKÁ SAMOA | ZDROJ: NWS
HNĚVU TICHÉHO OCEÁNU NEBYLA UŠETŘENA ANI AMERICKÁ SAMOA | ZDROJ: NWS
RAROTONGA, COOKOVY OSTROVY | ZDROJ: RADIO COOK ISLANDS – THE VOICE OF THE NATION
RAROTONGA, COOKOVY OSTROVY | ZDROJ: RADIO COOK ISLANDS – THE VOICE OF THE NATION