Výhled na týden? Bouřky i sníh

25. 3. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.3.2019 11:07
ǀ
Dagmar Honsová

Vypadá to, že zimní charakter počasí to stále nevzdává – alespoň v první polovině pracovního týdne, bude počasí ještě hodně „divoké“. Po přechodu studené fronty, sem bude proudit studený vzduch od severu až severozápadu, který přinese další ochlazení. V pondělí se mohou tvořit ojedinělé bouřky a během dne bude hranice sněžení klesat do nadmořské výšky 500 m nad mořem.

Po ránu bude mrznout

Na pozoru musí být také všichni, kdo už zaseli nebo zasázeli první plodiny – v úterý a ve středu po ránu budou teploty místy klesat pod bod mrazu – i v nížinách naměříme až -2 °C. Slunečnou výjimkou bude pátek a sobota – to počasí u nás ovlivní mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu a teploty půjdou příjemně nahoru. V sobotu v odpoledních maximech naměříme až 16 °C.

Duben – ještě tam budem

Také začátek dubna přinese hodně proměnlivý charakter počasí – zejména jeho počátek bude chladný a na horách bude i nadále sněžit. Tak chladno, jako na začátku aprílového měsíce v roce 2013, kdy sněžilo i v nížinách, ale neočekáváme. V roce 1942 ležela sněhová pokrývka až do 17. dubna, naopak v roce 2011 bylo přes 23 °C. To, že jsou teploty takto proměnlivé, způsobuje vyrovnávání teplot oceánu a pevniny – proto přes naše území přechází v rychlém sledu jednotlivé frontální systémy. Také jsou velké teplotní rozdíly v jednotlivých vrstvách atmosféry a vytváří se četná kupovitá oblačnost.

 

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 23.7.2019

Středa bude jasná, nejvyšší teploty opět tropické

AKTUÁLNĚ ǀ 23.7.2019

V polárních oblastech Evropy bylo takřka 30 °C

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 22.7.2019

Úterní teploty se přiblíží k 30 °C, jen na severovýchodě ČR bude chladněji

ZE SVĚTA ǀ 22.7.2019

Bouře Danas přinesla do Japonska extrémní srážky