Ve středu 10. 11. 2021 jsme mohli po rozpuštění nízké inverzní oblačnosti a mlh nad Českem pozorovat znovu halové jevy na oblačnosti druhu cirrostratus.

Výrazné pravé parhelium a fragment levého parhelia s též méně výrazným fragmentem malého hala. Fotografie byla pořízena v Praze okolo 8:20 SEČ. Autor: M. Staněk
Zatímco v Praze a ve středních Čechách bylo možné pozorovat parhelia, na Moravě byla úroda halových jevů bohatší. Halové jevy se vyskují na oblačnosti druhu cirrostratus a vznikají lomem a odrazem paprsků na ledových krystalcích, ze kterých se právě cirrostratus skládá. Kromě vysoké oblačnosti se vyskytla ve středu nad Českem i střední oblačnost, jak můžete vidět na snímku z družice MODIS.

Pohled na Česko z družice MODIS, zdroj: NASA
Na Moravě se v dopoledních hodinách vyskytla mnohem rozsáhlejší podívaná. Zde pozorovatel halových jevů, Jiří Kaňovský, zachytil krásná parhelia, malé halo, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, cirkumzenitální a superalaterální oblouk. Více halových jevů můžete sledovat v rámci projektu HOP-Halo Observation Project.

Krásná parhelia, malé halo, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, cirkumzenitální a superalaterální oblouk po úpravě v rámci monochromatického snímku se zvýrazněním pomocí skládání snímků v programu RegistaX, autor: Jiří Kaňovský
Autorem úvodní fotografie je Jiří Kaňovský, který fotografoval v Černotíně na střední Moravě.